Komentář: Festival v Jihlavě ukročil od politiky, před revolučním prahem ale zametl

Petr Fischer Petr Fischer
29. 10. 2019 10:56
Festival dokumentárních filmů v Jihlavě včera večer vyhrálo Sólo, hluboký lidský příběh o klavíristovi, který se skrze nástroj udržuje při životě a také se fixací na něj odcizuje od společnosti.
Ukradený stát režisérky Zuzany Piussi je obrazem krajiny moci.
Ukradený stát režisérky Zuzany Piussi je obrazem krajiny moci. | Foto: MFDF Ji.hlava

Pro Jihlavu dříve tak typická politická angažovanost, spojená se snahou vyrovnávat se dokumentární tvorbou s blízkou i vzdálenější minulostí, tentokrát šla trochu stranou. Výjimku tvoří tři snímky, které vedle mohutného čtyřdílného filmového románu Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie stály za pozornost.

Ukradený stát slovenské režisérky Zuzany Piussi rozkrývá pozadí vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Pečlivé bádání v temné struktuře polosvěta mafiánské politiky ukazuje bohorovnost moci peněz, jež dělá z lidí sebestředné idioty, kteří můžou všechno.

Obraz krajiny moci, z něhož varujícím způsobem vystupuje i tupý lid, zaslepený falešnou láskou k vlastnímu státu a posedlý konspiračními teoriemi, je perverzně tragikomický.

Režisérka Piussi vytvořila sevřený portrét patologie, která není zadřená pouze v mocenských strukturách od politiků přes policii až po soudy, ale také je součástí hlubších vrstev kolektivní psýchy, což je postižení závažnějšího a hlavně trvalejšího charakteru.

Více po povrchu kolektivního traumatu šel film Roberta Sedláčka Soud nad českou cestou, který v duchu žánru doku-reality využívá moderního formátu soudu, aby společnosti nabídl sebekritické hodnocení stavu republiky 30 let po sametové revoluci.

Hraná realita, v níž se jako porotci i svědci objevují známí odborníci i neznámé obličeje sociálně strádajících občanů, stylizací umožňuje emocionálně oslovit diváka. Gabriela Míčová v roli žalobkyně strhává morálním rozhořčením a zápalem, Tomáš Bambušek jako obhájce chytře modulovanou racionalitou, balancující mezi střízlivým nadhledem a manipulací.

Soud nad českou cestou (na snímku je Alois Švehlík) uvede Česká televize 20. listopadu.
Soud nad českou cestou (na snímku je Alois Švehlík) uvede Česká televize 20. listopadu. | Foto: MFDF Ji.hlava

Celý tento hybrid, jak televizní hru na morální spravedlnost nazval režisér, výrazně kolísá v intenzitě vtažení do hry, což se projevuje nejvíce v odborně laděných debatách poroty. Přesto je inscenace soudu užitečnou pomůckou, jak si po třiceti letech zamést před revolučním prahem. Soudit bude každý sám, ovšem s důležitým vědomím, že nejde o "ně", kteří vládli, nýbrž nás všechny, kteří jsme jim k více či méně špatnému vládnutí dali šanci a někdy i dlouhodobou důvěru.

Provokativní závěrečné osobní zhodnocení soudce - hraje ho osmdesátiletý herecký doyen, od pohledu moudrý stařešina rodu Alois Švehlík -, zahrnuté do věty "nemáme se za co stydět", je v současné rozhádané společnosti překvapivě spojujícím gestem. Přestože ho zjevně jen těžko přijmou všichni souzení i žalující.

Do vzdálenější minulosti se pak dívá dokument Králové Šumavy irského režiséra Krise Kellyho, zkoumající legendární vyprávění o Josefu Hasilovi, který od roku 1948 do stavby železné opony převáděl emigranty přes šumavské hranice.

Kellymu se podařilo oživit dávnou historii až lyricky laděnou animací, která ve filmu nahrazuje chybějící kontinuitu archivních obrazů.

Film Králové Šumavy zkoumá vyprávění o převaděči Josefu Hasilovi. | Video: Bionaut

Režisér pracuje s mystikou šumavských kopců, s přírodou, která v Hasilově morální citlivosti hrála větší roli než politické uvědomění či ideologická nenávist vůči komunistům. Jako by se Hasil nechal vést kantovským mravním řádem v nás, který není černobílou strukturou se sklonem k normálnímu kýči, nýbrž dynamickým, komplexním a problematickým vztahem k sobě sama, v němž se věčně sváří protiklady. Hrdina, který pomáhá jiným - i za cenu trestu a ztráty nejbližších.

Kellyho film nese i empatie hudby Davida Holmese, původně DJe z Belfastu, který se proslavil jako průzkumník elektronických žánrů. Jeho hudba do snímku vnáší základní naladění odhalovaného tajemství a diváky připravuje na vytvoření osobního vztahu k hrdinům minulosti, který se ukazuje být bytostným smyslem dokumentárního filmu. Cestou k přivlastnění historie jako živoucí součásti každého já.

Je dobře, že na to Jihlava, okouzlená možnostmi nových technologií a emocionálním objevováním citlivé lidské duše, nezapomněla.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 59 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy