Telenovela říznutá Tarantinem. Seriál vypráví o prostitutkách na útěku

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
Aktualizováno 24. 4. 2021 15:33
Španělská osmidílná minisérie Holky z červeného gauče patří mezi nejkurióznější položky v aktuální nabídce Netflixu. Absurdně nadnesený příběh čerpá inspiraci z latinskoamerických telenovel i amerických béčkových filmů 60. a 70. let minulého století, které byly plné násilí a sexu.
Lali Espósitová jako Wendy, Verónica Sánchezová v roli Coral a Yany Pradová v roli Giny.
Lali Espósitová jako Wendy, Verónica Sánchezová v roli Coral a Yany Pradová v roli Giny. | Foto: Netflix
Verónica Sánchezová jako Coral a Miguel Ángel Silvestre coby Moisés. | Foto: Netflix
Yany Pradová v roli Giny, Verónica Sánchezová coby Coral a Lali Espósitová jako Wendy. | Foto: Netflix
Verónica Sánchezová jako Coral a Lali Espósitová coby Wendy. | Foto: Netflix
Verónica Sánchezová coby Coral. | Foto: Netflix
Enric Auquer jako Christian, Asier Etxeandía coby Romeo a Miguel Ángel Silvestre v roli Moisése. | Foto: Netflix
Lali Espósitová jako Wendy, Yany Pradová v roli Giny a Verónica Sánchezová coby Coral. | Foto: Netflix
Yany Pradová v roli Giny, Lali Espósitová jako Wendy a Verónica Sánchezová coby Coral. | Foto: Netflix
Lali Espósitová jako Wendy. | Foto: Netflix
Lali Espósitová jako Wendy. | Foto: Netflix
Lali Espósitová jako Wendy a Verónica Sánchezová coby Coral. | Foto: Netflix
Verónica Sánchezová v roli Coral. | Foto: Netflix
Asier Etxeandía coby Romeo a Yany Pradová v roli Giny. | Foto: Netflix
Lali Espósitová jako Wendy, Yany Pradová v roli Giny a Verónica Sánchezová coby Coral. | Foto: Netflix
Enric Auquer jako Christian, Asier Etxeandía coby Romeo a Miguel Ángel Silvestre v roli Moisése. | Foto: Netflix
Lali Espósitová jako Wendy a Asier Etxeandía coby Romeo. | Foto: Netflix
Enric Auquer jako Christian a Miguel Ángel Silvestre coby Moisés. | Foto: Netflix
Yany Pradová v roli Giny a Lali Espósitová jako Wendy. | Foto: Netflix
Yany Pradová v roli Giny a Lali Espósitová jako Wendy. | Foto: Netflix
Verónica Sánchezová jako Coral. | Foto: Netflix
Asier Etxeandía jako Romeo. | Foto: Netflix
Vlevo je Lali Espósitová jako Wendy. | Foto: Netflix

Tvůrci značně nekorektní série jsou Álex Pina a Esther Martínez Lobatová. Spolupracovali už na mezinárodním seriálovém hitu Papírový dům, jehož pátá řada by měla mít premiéru ještě letos. Při psaní Holek z červeného gauče vycházeli z údaje, že 40 procent španělských mužů platí za sex. A že nejstarší řemeslo světa na Pyrenejském poloostrově často vykonávají také ženy z Latinské Ameriky.

Aktérkami seriálu jsou tři prostitutky z honosného bordelu na ostrově Tenerife. Všechny tíží traumatická minulost: sofistikovaná Coral má titul z biologie, zároveň je to však na prášcích závislá feťačka, argentinskou lesbu Wendy okradla a zradila přítelkyně, kdežto kubánskou naivku Ginu zaprodala vlastní matka.

Jednoho večera se ženy dostanou do vyhroceného konfliktu se svým pasákem Romeem, až jim nezbude než skočit do auta a zmizet co nejdál. Ačkoli mají v patách dva zabijáky a jejich cesta za svobodou je lemována dalšími mrtvolami, posléze se rozhodnou přestat utíkat a přejdou do protiútoku. Z někdejších obětí, zneužívaných muži s perverzními choutkami, se postupně stávají sebevědomé a protřelé mstitelky.

Jeden zpackaný zločin tak - podobně jako ve filmu Fargo i stejnojmenném seriálu - spustí nezastavitelnou lavinu mordů a bizarních situací. Tvůrci přitom mísí zdánlivě neslučitelné žánry: kriminální road movie, černou komedii i romantické drama či melodrama.

Především díky "pohnuté" minulosti protagonistek, kterou postupně odhalují retrospektivní sekvence, seriál působí jako latinskoamerická telenovela říznutá krvavými historkami Quentina Tarantina. Je plný nečekaně násilných scén i temných spodních proudů, které vyvažují černý humor, výstřední dialogy a očividná nadsázka.

Španělští autoři hledali inspiraci u podobných takzvaně exploatačních filmů jako Quentin Tarantino, když v roce 2007 natáčel svůj záměrně pokleslý thriller Grindhouse: Auto zabiják. Trojlístek uprchlých prostitutek může připomenout trojici rozkurážených fešand z filmu amerického režiséra Russa Meyera Faster, Pussycat! Kill! Kill!, natočeného roku 1965. V něm tři rajcovní striptérky vyrazí na divokou dámskou jízdu, během níž si vyřizují účty s mužským pokolením.

Seriál Holky z červeného gauče je na Netflixu s českými titulky. | Video: Netflix

Minisérie Holky z červeného gauče rovněž zabírá vnady zbitých krásek v minisukních a botách na vysokých podpatcích často s až voyeuristickou zálibou. Tvůrci tento přístup dotahují do extrému ve scéně, kdy se polonahé štramandy začnou sprchovat na benzince. Působí, jako by právě vystoupily ze sexistické reklamy na automyčku.

Nutno dodat, že typově přesně vybrané představitelky hlavních rolí - Verónica Sánchezová, Lali Espósitová a Yany Pradová - nejsou jen atraktivní, ale také odvádějí přesvědčivé herecké výkony. Kromě dráždivé řeči těla a rozdávaných ran pěstí jejich postavy procházejí i poměrně širokou škálou emotivních rozpoložení.

Ve srovnání s Meyerovým nízkorozpočtovým, černobílým filmem využívá španělský seriál klipové estetiky včetně neonových barev, bleskových střihů, zpomalených záběrů nebo rozdělování obrazu do více částí, v nichž paralelně probíhají různé děje.

Cílem tvůrců bylo poukázat na "beztrestnost, dvojznačnost i brutální realitu prostituce". Protože při explicitně realistickém zobrazení tohoto světa by seriál zákonitě sklouzl na hranici pornografie, přibližují toto prostředí především ve verbální rovině.

Bouřlivou, zběsile rychlou akci neustále prokládají vnitřní komentáře, kdy protagonistky detailně a sžíravě popisují mechanismy provozování bordelu i sexuální praktiky, které po nich požadují klienti.

Jejich otrlá slova o novodobém otroctví kontrastují s téměř osvětovými lekcemi, jaké v nevěstinci na totéž téma vzletně přednáší jeho šéf Romeo v podání Asiera Etxeandía. Ten prostituci vnímá jako běžnou službu v rámci terciálního sektoru, která má důležité poslání a je potřeba neustále vylepšovat její image. Z Romeova vykořisťovatelského pohledu má tento byznys svá specifika: pracovním oděvem jeho zaměstnankyň jsou červená tanga a volno jim dává jenom Bůh, když mají menses.

Verónica Sánchezová jako Coral a Miguel Ángel Silvestre coby Moisés.
Verónica Sánchezová jako Coral a Miguel Ángel Silvestre coby Moisés. | Foto: Netflix

Proklamovanou mizogynii ovšem tvůrci kompenzují až karikaturním vyobrazením mužů. V seriálu to jsou buď úchylní sadisté, nebo slaboši a břídilové, zcela závislí na svých sexuálních vrtoších. Kvůli nim jsou také snadno vydíratelní, jako nebohý veterinář, který prchající ženy vytahuje ze šlamastyk namísto skutečného doktora.

Jako komičtí ťulpasové působí i oba zabijáčtí sourozenci, již mají zběhlé šlapky odchytit a přivést zpět. Navzdory drsňáckému pozérství pokazí prakticky vše, na co sáhnou. Přestože mají na rukou krev, působí spíše jako Pat a Mat z podsvětí.

Zábavně ironický kontrapunkt ke všemu kečupovitému násilí pak vytváří stylový hudební podkres, který - znovu po vzoru Quentina Tarantina - využívá retro hity. Přepjaté události ironicky podbarvují francouzská coververze písně The House of the Rising Sun v podání Johnnyho Hallydaye, slavná skladba Loua Reeda nazvaná Perfect Day, novovlnné disco Atomic od skupiny Blondie anebo vypalovačka Rocks z repertoáru Primal Scream.

Jak je u současných minisérií neblahým zvykem, poslední epizoda příběh neuzavírá. Jako většinu předchozích dílů i ten osmý završuje napínavý moment, který hrdinky zanechává v nevyřešené a nebezpečné situaci. Na rozřešení si fanoušci budou muset počkat do července, kdy Netflix uvede druhou řadu.

Recenzentka britského deníku Guardian o Holkách z červeného gauče výstižně napsala, že si libují v "trashy glamour", tedy brakovém glamouru. I díky ani ne půlhodinové stopáži epizody natolik odsýpají, že při sledování diváci nebudou mít čas přemýšlet, zda je tato minisérie tak pošetilá, anebo tak zábavná.

Holky z červeného gauče

Tvůrci: Álex Pina a Esther Martínez Lobatová
Seriál je k vidění na Netflixu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

O zlato budou na MS osmnáctek hrát hokejisté Kanady a Ruska

Hokejisté Kanady a Ruska budou na mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu bojovat o zlato. Čtvrtfinálový přemožitel českého týmu Kanada deklasoval v semifinále obhájce titulu z roku 2019 Švédsko 8:1. Rusové zdolali Finsko 6:5 a zahrají si podruhé za sebou ve finále, které se hraje v noci na pátek ve 3:00 SELČ. Boj o bronz startuje dnes od 23:00 SELČ.

před 47 minutami

Embiid v NBA pomohl Philadelphii 34 body, nováček Edwards sbíral rekordy

Basketbalisté Philadelphie v NBA vyhráli 135:115 v Houstonu a upevnili si první příčku ve Východní konferenci. K výhře nejvíc pomohl kandidát na nejužitečnějšího hráče soutěže Joel Embiid, jenž zaznamenal 34 bodů a 12 doskoků.

Anthony Edwards z Minnesoty sice nastřílel 42 bodů včetně osmi trojek a překonal několik nováčkovských rekordů, ani to však Timberwolves nestačilo a prohráli 135:139 s Memphisem.

Výsledky NBA:

Atlanta - Phoenix 135:103, Cleveland - Portland 105:141, Denver - New York 113:97, Houston - Philadelphia 115:135, Indiana - Sacramento 93:104, Milwaukee - Washington 135:134, Minnesota - Memphis 135:139, Orlando - Boston 96:132, Utah - San Antonio 126:94.

Tabulka:

Východní konference:

Atlantická divize:

1. x-Philadelphia 66 45 21 68,2
2. x-Brooklyn 66 43 23 65,2
3. New York 66 37 29 56,1
4. Boston 66 35 31 53,0
5. Toronto 66 27 39 40,9

Centrální divize:

1. x-Milwaukee 66 42 24 63,6
2. Indiana 65 30 35 46,2
3. Chicago 65 26 39 40,0
4. Cleveland 66 21 45 31,8
5. Detroit 66 19 47 28,8

Jihovýchodní divize:

1. Atlanta 67 37 30 55,2
2. Miami 66 35 31 53,0
3. Charlotte 65 32 33 49,2
4. Washington 66 30 36 45,5
5. Orlando 66 21 45 31,8

Západní konference:

Jihozápadní divize:

1. Dallas 65 37 28 56,9
2. Memphis 65 33 32 50,8
3. San Antonio 65 31 34 47,7
4. New Orleans 66 30 36 45,5
5. Houston 66 16 50 24,2

Severozápadní divize:

1. x-Utah 66 48 18 72,7
2. x-Denver 66 44 22 66,7
3. Portland 66 37 29 56,1
4. Oklahoma City 66 21 45 31,8
5. Minnesota 66 20 46 30,3

Pacifická divize:

1. x-Phoenix 66 47 19 71,2
2. x-LA Clippers 66 44 22 66,7
3. LA Lakers 65 37 28 56,9
4. Golden State 66 33 33 50,0
5. Sacramento 66 29 37 43,9

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off.

Další zprávy