Fila: "Utajené" vyhlazování. Dokument o temných etapách dějin vyvolal poprask

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
17. 4. 2021 7:30
Stručné dějiny vyhlazování se jmenuje dokumentární seriál HBO, který nabízí obrazově podmanivou výpravu časem do nejtemnějších období lidstva. Scenárista, režisér a průvodce v jedné osobě Raoul Peck se snaží o sugestivní pohled na utváření a skrývání historie a zkoumá vykořisťovatelské i genocidní stránky kolonialismu.
Podívejte se na videorecenzi dokumetu Stručné dějiny vyhlazování. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

V Americe dokument budí vášně, zda jde o objektivní, nebo subjektivní historii. "Jestli to je film, který obviňuje všechny bělochy na světě, nebo zda se jedná o emotivně hluboké dílo, které nás nutí něco nového procítit," přibližuje okolnosti přijetí seriálu filmový kritik Kamil Fila.

Autor dokumentu se podle Fily snaží ukázat, že Spojené státy nikdy nebyly zemí svobody, že nestály na demokracii. "Že vždy stály na zotročování a vyhlazování," dodává Fila s tím, že tento dokument je spíš svého druhu umělecké dílo než nějaká zpráva.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy