Fila: "Utajené" vyhlazování. Dokument o temných etapách dějin vyvolal poprask

Stručné dějiny vyhlazování se jmenuje dokumentární seriál HBO, který nabízí obrazově podmanivou výpravu časem do nejtemnějších období lidstva. Scenárista, režisér a průvodce v jedné osobě Raoul Peck se snaží o sugestivní pohled na utváření a skrývání historie a zkoumá vykořisťovatelské i genocidní stránky kolonialismu.
Podívejte se na videorecenzi dokumetu Stručné dějiny vyhlazování. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

V Americe dokument budí vášně, zda jde o objektivní, nebo subjektivní historii. "Jestli to je film, který obviňuje všechny bělochy na světě, nebo zda se jedná o emotivně hluboké dílo, které nás nutí něco nového procítit," přibližuje okolnosti přijetí seriálu filmový kritik Kamil Fila.

Autor dokumentu se podle Fily snaží ukázat, že Spojené státy nikdy nebyly zemí svobody, že nestály na demokracii. "Že vždy stály na zotročování a vyhlazování," dodává Fila s tím, že tento dokument je spíš svého druhu umělecké dílo než nějaká zpráva.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy