Fila: "Utajené" vyhlazování. Dokument o temných etapách dějin vyvolal poprask

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
17. 4. 2021 7:30
Stručné dějiny vyhlazování se jmenuje dokumentární seriál HBO, který nabízí obrazově podmanivou výpravu časem do nejtemnějších období lidstva. Scenárista, režisér a průvodce v jedné osobě Raoul Peck se snaží o sugestivní pohled na utváření a skrývání historie a zkoumá vykořisťovatelské i genocidní stránky kolonialismu.
Podívejte se na videorecenzi dokumetu Stručné dějiny vyhlazování. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

V Americe dokument budí vášně, zda jde o objektivní, nebo subjektivní historii. "Jestli to je film, který obviňuje všechny bělochy na světě, nebo zda se jedná o emotivně hluboké dílo, které nás nutí něco nového procítit," přibližuje okolnosti přijetí seriálu filmový kritik Kamil Fila.

Autor dokumentu se podle Fily snaží ukázat, že Spojené státy nikdy nebyly zemí svobody, že nestály na demokracii. "Že vždy stály na zotročování a vyhlazování," dodává Fila s tím, že tento dokument je spíš svého druhu umělecké dílo než nějaká zpráva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli uvedla, že při náletu v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců. Koalice a šíitští rebelové známí jako Húsíové svádí boje o město Maríb, které je poslední baštou provládních sil na severu země, uvedla agentura AFP. Povstalci své ztráty obvykle nesdělují a informaci vojenské koalice nekomentovali.

Vojenská koalice tvrdí, že její nálety za posledních 24 hodin zabily 165 povstalců a zničily deset vojenských vozů. Podobnou informaci síly vedené Saúdskou Arábií vydaly i v pátek, kdy tvrdily, že zabily nejméně 156 rebelů a zničily osm vozů. Boje v Maríbu a okolí znepřátelené strany zahájily v únoru, oblast je bohatá na ropu. V posledních dnech si boje vyžádaly v oblasti kolem tisíce mrtvých.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom stanice BBC. Ve dvou okresech indického státu Kérala úřady pohřešují desítky osob a obávají se, že počet obětí ještě výrazně stoupne. Silný déšť a sesuvy půdy odřízly od zbytku světa několik vesnic.

Pršet začalo v postižené oblasti silně už v sobotu. Déšť způsobil přívalové povodně a sesuvy půdy. Na některá místa musely vrtulníky dovézt potravinovou a jinou pomoc. Do záchranných akcí se zapojila také armáda.

Silný déšť dnes podle úřadů v postižených oblastech ustal a místní obyvatelé začali s odstraňováním škod. Ve dvou okresech státu Kérala pokračují pátrací akce, jelikož se tam stále pohřešují desítky lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy