Recenze: Mrtvý Harry Potter zachraňuje trosečníka v letním bizáru, kterému chybí srdce

Martin Svoboda Martin Svoboda
12. 7. 2016 13:31
Film Švýcarák vypráví o tom, jak mrtvý Daniel Radcliffe zachránil opuštěného trosečníka Paula Dana. Vděčný bizár splnil úlohu oživení karlovarského festivalu, bohužel ale nezvládá být i něčím víc. Veškeré pokusy o intimitu a emoce přicházejí vniveč, píše o filmu, který se představil v karlovarské festivalové přehlídce, Martin Svoboda.
Swiss Army Man - trailer | Video: A24

Kalovy Vary se snaží dopřát divákům každý rok alespoň jeden velký „bizár“, film lákavý pro mainstreamové publikum, který mu dá ve stravitelné podobě okusit tvůrčí invenci nad rámec běžné nabídky kin.

Onu stravitelnost zajišťuje notoricky známý herec nebo originální vypravěčský či vizuální nápad, které udrží pozornost i u hůře pochopitelného děje. Vloni hrál tuto úlohu skvělý Humr, letos roli plní Švýcarák – „filmu čtyř Danů“.

Autorské duo Daniel Scheinert a Dan Kwan obsadilo do dvou hlavních rolí Paula Dana a Daniela Radcliffa, čímž si odškrtlo onu velkou hvězdu v čele. A protože si svůj celovečerní debut odbývají z pozice zkušených klipařů, lze očekávat vizuální nápaditost. Šílenost námětu mluví sama za sebe. Švýcarák má tedy veškeré potřebné ingredience k tomu, aby jako „bizár roku“ uspěl.

Všechno na svém místě. Krom srdce

Vypráví o muži (Dano), který se těsně před sebevraždou na opuštěném ostrově „seznámí“ s vyplavenou mrtvolou (Radcliffe). Ta nejdřív jen prdí a krká, pak dostane erekci a nakonec začne mluvit, střílet ze svých útrob a nakonec jde s její pomocí vykřesat i oheň. Stane se hrdinovým nejlepším přítelem.

Scheinert a Kwan jsou i přes tento trhlý nástin vizuálně i dějově umírněnější, než by se u původem režisérů krátkých filmů a klipů utržených ze řetězu dalo čekat. Noří se především do své jedné myšlenky, tedy využití multifunkční mrtvoly.

Zombie Radcliffe ale poutá jejich pozornost ještě neúprosněji než tu divákovu. Propadli jejím prostřednictvím vlastní hravosti a v průběhu vyprávění zapomínají, že jejich příběh je vlastně velmi intimní a depresivní povídkou o muži skrývajícím se před světem.

Když si na to vzpomenou, přepnou rychle do nuceně osobních pasáží, jenže se i během nich těší na další montáže záběrů blbnutí Dana a Radcliffa.

Úmorná zábava

Aby se festivalový bizár stal z pouhé atrakce opravdovým filmem, musí přesvědčit diváka, že pod povrchem šíleností se opravdu něco nachází. Právě v tom Švýcarák selhává a konec, zbavující hrdinu svéprávnosti, ještě důrazněji podtrhne, že autoři niterné emoce nevyjadřovali, ale pouze "nějaké" našli a použili jako záminku k pořádné jízdě. Aniž by z nich bylo co vyvodit.

V průběhu filmové stopáže to začíná být neustále patrnější, polopatické Danovy fóbie a traumata se nemají kam vyvíjet, mohou se jen stavět na odiv. Vždyť osamocení vypadá za doprovodu vhodné hudby vždy efektně!

Jenže za efektnost se Švýcarák nedostává. Jistě v něm najdeme mnoho skvělých kusých scén a oba herci, na jejichž bedrech snímek leží, se snaží. Ale nakonec už začne být tohle indie pachtění poněkud úmorné ve své čitelnosti.

Protože podobné filmy musí nahlodat člověku nitro a musí vyznívat velmi osobně, i recenzi stačí zakončit osobním prohlášením: Švýcarák prostě nemá srdce. Je vlastně jako Radcliffova mrtvola – má v sobě zabudováno pár udělátek, jejichž objevování může být zajímavé, základní životní funkce jsou ale mimo provoz a nakonec je dost nepříjemné se s ním skoro dvě hodiny tahat.

Hodnocení: 60 %

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy