Recenze: Mrtvý Harry Potter zachraňuje trosečníka v letním bizáru, kterému chybí srdce

Martin Svoboda Martin Svoboda
12. 7. 2016 13:31
Film Švýcarák vypráví o tom, jak mrtvý Daniel Radcliffe zachránil opuštěného trosečníka Paula Dana. Vděčný bizár splnil úlohu oživení karlovarského festivalu, bohužel ale nezvládá být i něčím víc. Veškeré pokusy o intimitu a emoce přicházejí vniveč, píše o filmu, který se představil v karlovarské festivalové přehlídce, Martin Svoboda.
Swiss Army Man - trailer | Video: A24

Kalovy Vary se snaží dopřát divákům každý rok alespoň jeden velký „bizár“, film lákavý pro mainstreamové publikum, který mu dá ve stravitelné podobě okusit tvůrčí invenci nad rámec běžné nabídky kin.

Onu stravitelnost zajišťuje notoricky známý herec nebo originální vypravěčský či vizuální nápad, které udrží pozornost i u hůře pochopitelného děje. Vloni hrál tuto úlohu skvělý Humr, letos roli plní Švýcarák – „filmu čtyř Danů“.

Autorské duo Daniel Scheinert a Dan Kwan obsadilo do dvou hlavních rolí Paula Dana a Daniela Radcliffa, čímž si odškrtlo onu velkou hvězdu v čele. A protože si svůj celovečerní debut odbývají z pozice zkušených klipařů, lze očekávat vizuální nápaditost. Šílenost námětu mluví sama za sebe. Švýcarák má tedy veškeré potřebné ingredience k tomu, aby jako „bizár roku“ uspěl.

Všechno na svém místě. Krom srdce

Vypráví o muži (Dano), který se těsně před sebevraždou na opuštěném ostrově „seznámí“ s vyplavenou mrtvolou (Radcliffe). Ta nejdřív jen prdí a krká, pak dostane erekci a nakonec začne mluvit, střílet ze svých útrob a nakonec jde s její pomocí vykřesat i oheň. Stane se hrdinovým nejlepším přítelem.

Scheinert a Kwan jsou i přes tento trhlý nástin vizuálně i dějově umírněnější, než by se u původem režisérů krátkých filmů a klipů utržených ze řetězu dalo čekat. Noří se především do své jedné myšlenky, tedy využití multifunkční mrtvoly.

Zombie Radcliffe ale poutá jejich pozornost ještě neúprosněji než tu divákovu. Propadli jejím prostřednictvím vlastní hravosti a v průběhu vyprávění zapomínají, že jejich příběh je vlastně velmi intimní a depresivní povídkou o muži skrývajícím se před světem.

Když si na to vzpomenou, přepnou rychle do nuceně osobních pasáží, jenže se i během nich těší na další montáže záběrů blbnutí Dana a Radcliffa.

Úmorná zábava

Aby se festivalový bizár stal z pouhé atrakce opravdovým filmem, musí přesvědčit diváka, že pod povrchem šíleností se opravdu něco nachází. Právě v tom Švýcarák selhává a konec, zbavující hrdinu svéprávnosti, ještě důrazněji podtrhne, že autoři niterné emoce nevyjadřovali, ale pouze "nějaké" našli a použili jako záminku k pořádné jízdě. Aniž by z nich bylo co vyvodit.

V průběhu filmové stopáže to začíná být neustále patrnější, polopatické Danovy fóbie a traumata se nemají kam vyvíjet, mohou se jen stavět na odiv. Vždyť osamocení vypadá za doprovodu vhodné hudby vždy efektně!

Jenže za efektnost se Švýcarák nedostává. Jistě v něm najdeme mnoho skvělých kusých scén a oba herci, na jejichž bedrech snímek leží, se snaží. Ale nakonec už začne být tohle indie pachtění poněkud úmorné ve své čitelnosti.

Protože podobné filmy musí nahlodat člověku nitro a musí vyznívat velmi osobně, i recenzi stačí zakončit osobním prohlášením: Švýcarák prostě nemá srdce. Je vlastně jako Radcliffova mrtvola – má v sobě zabudováno pár udělátek, jejichž objevování může být zajímavé, základní životní funkce jsou ale mimo provoz a nakonec je dost nepříjemné se s ním skoro dvě hodiny tahat.

Hodnocení: 60 %

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy