Recenze: Kaufmanova Anomalisa objevuje krásu poklidné deprese a odhaluje, že štěstí nelze dosáhnout

Martin Svoboda Martin Svoboda
9. 7. 2016 17:00
Oscarový scenárista Charlie Kaufman uvedl na festivalu v Karlových Varech svůj nový film Anomalisa. Animovaný snímek o životním kouči, který prochází krizí středního věku sám i režíroval. „Film je odhalením hrůz a nostalgie všednosti, jimž se dá jen stěží unikat. V tomto Kaufman zůstal věrný sám sobě, byť mu k tomu stačilo méně než jindy,“ píše v recenzi Martin Svoboda.
Anomalisa - trailer | Video: Paramount Pictures

Scenárista Charlie Kaufman měl až do skvělé Synekdochy, New York tendenci nabízet stále komplikovanější příběhy. Od V kůži Johna Malkoviche přes Adaptaci až k jeho již zmíněnému režijnímu debutu byl vždy obsáhlejší, nepředvídatelnější a skoro se zdálo, že jeho cílem je překovávat v tomto ohledu sám sebe a stupňovat komplexnost svých světů.

Posedlost úplností v umění ostatně vedla hrdinu Synekdochy na pokraj šílenství a jeho snaha otisknout ve svém dílu samotný život ho nakonec pohltila na úrovni, kdy zapomněl, kde leží hranice fikce a skutečnosti.

Něco podobného by se mohlo stát i v hlavě Kaufmana. Nabízela se otázka, kam se vůbec může posunout, zdálo se, že narazil na strop své filosofie.

Nyní přichází Anomalisa, jednoduchý animák, kterým své fanoušky často zklamává, protože je svou zdánlivou banalitou až překvapivý.

Nádherně banální

Sledujeme příběh „životního motivátora“ Matta Stonea (hlas Davida Thewlise), který prochází typickou krizí středního věku. Vše, předně jeho žena a děti, se mu zdá monotónní, nesmyslné a jednoznačné. Filmařsky je tento pocit podtržen tím, že všichni krom něj mluví stejným hlasem (Tom Noonan). Jednoho dne se však objeví Lisa (Jennifer Jason Leigh), jež se na první pohled jeví nová, svěží a Matt jí brzy propadne.

Námět je to skutečně prostý a skoro by se nabízelo, že Kaufman tak dlouho hledal život ve složitosti, až ho našel v tom nejjasnějším a nejčitelnějším. Život je někdy zkrátka celkem povrchní, naše problémy malé a malicherné, cíle nenaplnitelné a naděje odsouzené k zániku.

Pozadí je však složitější. Musíme si uvědomit, že Kaufman do Anomalisy tak trochu spadl – jde o adaptaci jeho vlastní rozhlasové hry, kterou zprvu nepovažoval za dobrý nápad. A realizována ve stop-motion animaci byla jednoduše proto, že se nabídlo studio, jež bylo ochotno produkci oddřít a tato podoba byla jeho podmínkou.

Kaufmanovi se roky nedaří sehnat podporu pro nějaký ze svých vysněných projektů, proto nakonec nepohrdnul touto bokovkou. A změnu autorského přístupu tedy nemůžeme vnímat jako nový pohled režiséra na svět, ale spíš jako výsledek souhry náhod.

Poklidná deprese

Nic z této pragmatičnosti nenarušuje krásu poklidné deprese Anomalisy, která neúprosně drtí veškerý lidský sebeklam. Skoro by se zdálo, že Kaufman říká, že život nemá východisko, že štěstí nelze dosáhnout. Zároveň ohledně toho ale neroní slzy a zdá se, ačkoliv to není vyřčeno, že náznak spokojenosti tkví ve smíření se sebou samým.

Animace Anomalisy skvěle podtrhuje hrdinovu náladu. Mnozí spekulují, že by měl trpět formou autismu, proto vnímá lidi jako stroje a nerozlišuje jejich hlas. To ale stylizaci interpretujeme příliš doslovně. Možná ze zvyku, protože potřebujeme hrdinu vyčlenit alespoň vzácnou nemocí.

Jenže v Anomalise nic výjimečného nenajdeme. Je odhalením hrůz a nostalgie všednosti, jimž se dá jen stěží unikat. V tomto Kaufman zůstal věrný sám sobě, byť mu k tomu stačilo méně než jindy. Doufejme každopádně, že se mu brzy podaří najít podporu pro nějaký další větší projekt. Málokdo si to zaslouží jako on.

Hodnocení: 80 %

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy