Recenze: Kaufmanova Anomalisa objevuje krásu poklidné deprese a odhaluje, že štěstí nelze dosáhnout

Martin Svoboda Martin Svoboda
9. 7. 2016 17:00
Oscarový scenárista Charlie Kaufman uvedl na festivalu v Karlových Varech svůj nový film Anomalisa. Animovaný snímek o životním kouči, který prochází krizí středního věku sám i režíroval. „Film je odhalením hrůz a nostalgie všednosti, jimž se dá jen stěží unikat. V tomto Kaufman zůstal věrný sám sobě, byť mu k tomu stačilo méně než jindy,“ píše v recenzi Martin Svoboda.
Anomalisa - trailer | Video: Paramount Pictures

Scenárista Charlie Kaufman měl až do skvělé Synekdochy, New York tendenci nabízet stále komplikovanější příběhy. Od V kůži Johna Malkoviche přes Adaptaci až k jeho již zmíněnému režijnímu debutu byl vždy obsáhlejší, nepředvídatelnější a skoro se zdálo, že jeho cílem je překovávat v tomto ohledu sám sebe a stupňovat komplexnost svých světů.

Posedlost úplností v umění ostatně vedla hrdinu Synekdochy na pokraj šílenství a jeho snaha otisknout ve svém dílu samotný život ho nakonec pohltila na úrovni, kdy zapomněl, kde leží hranice fikce a skutečnosti.

Něco podobného by se mohlo stát i v hlavě Kaufmana. Nabízela se otázka, kam se vůbec může posunout, zdálo se, že narazil na strop své filosofie.

Nyní přichází Anomalisa, jednoduchý animák, kterým své fanoušky často zklamává, protože je svou zdánlivou banalitou až překvapivý.

Nádherně banální

Sledujeme příběh „životního motivátora“ Matta Stonea (hlas Davida Thewlise), který prochází typickou krizí středního věku. Vše, předně jeho žena a děti, se mu zdá monotónní, nesmyslné a jednoznačné. Filmařsky je tento pocit podtržen tím, že všichni krom něj mluví stejným hlasem (Tom Noonan). Jednoho dne se však objeví Lisa (Jennifer Jason Leigh), jež se na první pohled jeví nová, svěží a Matt jí brzy propadne.

Námět je to skutečně prostý a skoro by se nabízelo, že Kaufman tak dlouho hledal život ve složitosti, až ho našel v tom nejjasnějším a nejčitelnějším. Život je někdy zkrátka celkem povrchní, naše problémy malé a malicherné, cíle nenaplnitelné a naděje odsouzené k zániku.

Pozadí je však složitější. Musíme si uvědomit, že Kaufman do Anomalisy tak trochu spadl – jde o adaptaci jeho vlastní rozhlasové hry, kterou zprvu nepovažoval za dobrý nápad. A realizována ve stop-motion animaci byla jednoduše proto, že se nabídlo studio, jež bylo ochotno produkci oddřít a tato podoba byla jeho podmínkou.

Kaufmanovi se roky nedaří sehnat podporu pro nějaký ze svých vysněných projektů, proto nakonec nepohrdnul touto bokovkou. A změnu autorského přístupu tedy nemůžeme vnímat jako nový pohled režiséra na svět, ale spíš jako výsledek souhry náhod.

Poklidná deprese

Nic z této pragmatičnosti nenarušuje krásu poklidné deprese Anomalisy, která neúprosně drtí veškerý lidský sebeklam. Skoro by se zdálo, že Kaufman říká, že život nemá východisko, že štěstí nelze dosáhnout. Zároveň ohledně toho ale neroní slzy a zdá se, ačkoliv to není vyřčeno, že náznak spokojenosti tkví ve smíření se sebou samým.

Animace Anomalisy skvěle podtrhuje hrdinovu náladu. Mnozí spekulují, že by měl trpět formou autismu, proto vnímá lidi jako stroje a nerozlišuje jejich hlas. To ale stylizaci interpretujeme příliš doslovně. Možná ze zvyku, protože potřebujeme hrdinu vyčlenit alespoň vzácnou nemocí.

Jenže v Anomalise nic výjimečného nenajdeme. Je odhalením hrůz a nostalgie všednosti, jimž se dá jen stěží unikat. V tomto Kaufman zůstal věrný sám sobě, byť mu k tomu stačilo méně než jindy. Doufejme každopádně, že se mu brzy podaří najít podporu pro nějaký další větší projekt. Málokdo si to zaslouží jako on.

Hodnocení: 80 %

 

Právě se děje

před 38 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy