Jak dopadly hvězdy z Harryho Pottera? Z Radcliffa se stal zombík a Watsonové mainstreamová Kráska

Martin Svoboda Martin Svoboda
12. 6. 2016 9:29
Hvězdy Harryho Pottera Daniel Radcliffe a Emma Watsonová připravují nové filmy, které nemohou být víc rozdílné. Jeden bude svéráznou bizarností pro festivalové diváky, druhý blockbusterem s potenciálem na stamilionové tržby. Setřásli už mladí herci "harrypotterovskou" nálepku?
Daniel Radcliffe v novém filmu Swiss Army Man
Daniel Radcliffe v novém filmu Swiss Army Man | Foto: A24

Každý herec sní o velké roli. Když je ale příliš velká, dopadá to leckdy nemile. "Odstrašujícím" případem mohou být protagonisté Star Wars. Mark Hamill se sice chytil v dabingu, ze stínu Lukea Skywalkera ale nevystoupil. A Carrie Fisher dokonce nabyla dojmu, že když ji George Lucas obsadil do role princezny Leiy, zničil jí život.

U dětských hvězd vyhasnutí prakticky očekáváme, ať už poklidné jako u Haley Joela Osmenta, hvězdy Šestého smyslu, nebo bouřlivé ve stylu Macaulay Culkina, notoricky známého ze Sám doma a bezpočtu veřejných skandálů.

Skepticky se tedy sledovala i budoucnost tria z Harryho PotteraDaniela Radcliffa, Emmy Watsonové a Ruperta Grinta. A ačkoliv kletbu ikonické role zcela nesetřásli, nezdá se ani, že by se v nejbližší době plánovali předávkovat nebo vyloupit banku.

Zombie Harry míří do Varů

Sám Harry, Daniel Radcliffe, se v posledních dnech připomněl kouzelným necenzurovaným trailerem na snímek Swiss Army Man. Ten u nás zatím nemá stanovenou distribuční premiéru, uvidíme ho ale na karlovarském festivalu a vzhledem k tomu, jakou energií na pohled srší, by mohlo jít o jednu z nejsvéráznějších a nejpříjemnějších podívaných letošního ročníku. Nebo o úplnou pitomost.

Na pohled připomíná populární kousky Humr či Realita. Příběh na hranici snu a skutečnosti vypráví o trosečníkovi (Paul Dano), který v den, kdy chce skoncovat se životem, objeví na pláži mrtvolu (Radcliffe). A ta mrtvola k němu mluví, občas prdí a sem tam má erekci. Přesto je to pořád mrtvola. Navíc zjevně funguje jako multifunkční nástroj přežití. Hrdina se o ní tedy stará a vznikne velmi bizarní přátelství.

Vypadá to ještě pomateněji, než zní. Snímek, na němž se podíleli "čtyři Danové", jak upozorňuje trailer, tedy Radcliffe, Dano a režisérské tvůrčí duo Daniel Scheinert s Danem Kwanem, si moc dobře uvědomuje svou absolutní šílenost a uvidíme, jestli na ni nebude spoléhat jako na berličku, ale využije ji smysluplně.

Swiss Army Man - trailer | Video: A24

Radcliffe ve své post-potterovské kariéře volí často podobně svérázné či žánrové projekty, jež se ani nepokouší soupeřit se slávou Haryho Pottera. Nebojí se mainstreamu, uvidíme ho třeba i v druhých Podfukářích, zjevně si však uvědomuje, že na tomto poli ze své škatulky nikdy nevyjde. Uchyluje se tedy rád k divákům, kteří se v první řadě o nějakého obrýleného čaroděje nezajímají.

Hermiona šprtkou navěky

Ani Emma Watsonová nezahálí. Není to dlouho, co se první ukázka na Krásku a zvíře s ní stala nejpřehrávanějším teaserem vůbec (ne však trailerem, jak se často mylně uvádí) a překonala tak první ochutnávku sedmých Star Wars.

Snímek oživující klasickou disneyovku v hraném podání zapadá do stejného trendu jako Kniha džunglí, Alenka v říši divů či Maleficent. Ukazuje se, že Disney objevil nový zlatý důl tam, kde ho nikdo nečekal. Ale na prvotním úspěchu Krásky a zvířete má jistě krom síly trendu nebo snad režiséra posledních dílů Stmívání Billa Condona podíl právě i všemi milovaná Emma.

Kráska a zvíře - teaser | Video: Disney / Falcon

Watsonová se před kamerou neobjevuje tak často jako Radcliffe, ale své role vybírá obezřetněji. Spolupracuje s velkými režiséry jako Darren Aronofsky či Sofia Coppola, aby měla jistotu, že neudělá krok vedle.

Obecně přijala roli "public figure", odráží se v ní styl velkých hereckých hvězd, jaký skončil s devadesátými lety. Tato nekonečná role obnáší jistou mírně snobskou skromnost, hlasité podporování charity, angažovanost v palčivých otázkách, propagování správných liberálních názorů. Vrhla se do toho s takovou vervou, že nelze určit, jestli jde o vypočítavost, nebo upřímný boj.

A lidé ji milují. Nic na tom nezměnilo ani spojení jejího jména s kauzou Panama Papers – fanoušci ho vytěsnili a bagatelizovali ještě dřív, než to stihla udělat samotná herečka. Vyhrála zkrátka srdce mas, i když i ona zůstává Hermionou.

Ron zbyl pod čarou

Paradoxně nejvíc z dohledu se dostal ten z trojice, který byl ze začátku považován za nejtalentovanějšího. Ruppert Grint se vydal podobnou cestou jako Radcliffe, volil tedy menší projekty a neozkoušené režiséry, bohužel jim ale vždy chyběla svéráznost a výraznost. Neměl štěstí.

Samotný herec dnes film neudělá, ta doba pominula, a stejně jako Jamie Dornan nezaručuje úspěch Anthropoidu a Scarlett Johansson nedovedla ke komerčnímu zisku (kritiky milované) Pod kůží, nedokázal ani Grint "udělat" film tam, kde nebylo nic jiného z komerčního ani uměleckého hlediska. A zdá se, že svůj boj vzdává, protože nyní vidíme na seznamu jeho chystaných rolí jen přítomnost v seriálu Sick Note na rok 2017.

Ani jeden z tria se nestal po vzoru Harrisona Forda star, kterou nepohltí ani sebevětší role. Zůstávají Harrym, Hermionou a Ronem. Emma Watsonová na tom úspěšně staví a Radcliffe se vůči tomu úspěšně vymezuje, u obou ale máme stále před očima jejich ikonické postavy. Není to asi nejlepší, v co ambiciózní herec doufá, oproti některým osudům mladých hvězd jde ale o výhru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Škodu, způsobenou ohněm v zemědělském objektu u Kladrub na Rokycansku, hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Na místě stále zasahují čtyři jednotky.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela uhašen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy