Stranger Things i novinka ze světa Hry o trůny. Oboje přerušila stávka v Hollywoodu

Reuters Kultura Reuters, Kultura
10. 5. 2023 9:48
Práce na dalších řadách seriálů Příběh služebnice a Stranger Things nebo novinky ze světa Hry o trůny byly pozastaveny v důsledku stávky filmových a televizních scenáristů v Hollywoodu. Ta už trvá téměř týden a zatím se ani náznakem neblíží rozuzlení.
Kvůli stávce scenáristů se odkládá natáčení nové řady seriálu Stranger Things. Na snímku z té poslední jsou Gaten Matarazzo, Maya Hawke, Sadie Sink a Joe Keery.
Kvůli stávce scenáristů se odkládá natáčení nové řady seriálu Stranger Things. Na snímku z té poslední jsou Gaten Matarazzo, Maya Hawke, Sadie Sink a Joe Keery. | Foto: Netflix

Scenáristé oceňovaného dystopického dramatu Příběh služebnice, které vychází z knih Margaret Atwoodové, ještě stihli rozepsat pár epizod nové řady. Práce však ustaly poté, co Sdružení amerických scenáristů minulý týden vyzvalo ke stávce, potvrdila jedna ze scenáristek a producentek Yahlin Chang.

Podle ní je nepravděpodobné, že by se nová řada Příběhu služebnice začala točit v létě, jak tvůrci původně plánovali. Firma Hulu, jež za projektem stojí, to odmítla komentovat.

Spisovatel George R. R. Martin, podle jehož knih vznikla oceňovaná Hra o trůny, toto pondělí potvrdil, že v důsledku stávky byly pozastaveny práce na novince z jeho fantasy světa. Seriál nazvaný A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight má vycházet z Martinových fantasy novel Příběhy Dunka a Egga. Minulý měsíc jej oznámilo studio Warner Bros Discovery jako jeden z největších taháků své streamovací platformy Max, jež nahradí stávající HBO Max. Příběh se má odehrávat sto let před událostmi z Hry o trůny.

"Tuhle stávku si nikdo nepřál, ale producenti, studia, televize a streamovací platformy nám nedali na výběr," napsal Martin na svém blogu, kde scenáristům vyjádřil "jednoznačnou podporu". Upřesnil, že stávka naopak neovlivní přípravy druhé řady seriálu Rod draka, který se rovněž odehrává ve světě Hry o trůny. Všech osm nových epizod už bylo dopsáno a scénáře odsouhlaseny předtím, než spor začal. "V tomto případě scenáristé dodělali svoji práci a teď už záleží jen na režisérech, štábu a samozřejmě dracích," uvedl Martin.

Stávka v Hollywoodu začala minulý týden, kdy se více než 11 tisíc členů Sdružení amerických scenáristů definitivně nedohodlo se zástupci studií a streamovacích platforem sdružených v Alianci filmových a televizních producentů. Mezi ně patří firmy jako Netflix nebo Walt Disney Company.

Jádro sporu se točí okolo odměňování scenáristů, kteří od videoték dostávají často výrazně méně, než kolik jim za stejnou práci dříve platily klasické televize. Scenáristé kromě toho žádají zvýšení odvodů za zdravotní a sociální pojištění, záruky ohledně velikosti tvůrčích týmů nebo regulace týkající se umělé inteligence. Filmová studia namítají, že jsou kvůli napjaté ekonomické situaci pod tlakem investorů a že učinila "velkorysý" návrh, který však scenáristé odmítli.

Obě strany sporu v médiích zveřejňují různé situace. Scenáristické sdružení argumentuje příkladem tvůrce televizního seriálu pro streamovací platformu, který za 14 týdnů psaní při minimální sazbě dostane 69 tisíc dolarů až 115 tisíc dolarů, v přepočtu 1,4 až 2,4 milionu korun. Někteří navrch obdrží ještě tantiémy okolo 41 tisíc dolarů neboli 875 tisíc korun. Dříve však tato částka například díky dodatečným poplatkům za reprízování nebo mezinárodní licence bývala vyšší. Dnes pro mnohé scenáristy takováto příležitost představuje jedinou část roku, kdy mají příjem. Celý rok přitom z těchto peněz musí platit ještě své agenty, píše agentura Reuters.

Producenti a filmová studia kontrují jiným příkladem, podle nějž dnes scenáristům za 20 až 24 týdnů práce v roce zaplatí průměrně 150 tisíc až 180 tisíc dolarů, v přepočtu mezi 3,2 milionu korun až 3,8 milionu korun.

"Doufám, že scenáristé co nejdříve dostanou férovou odměnu, kterou si zaslouží," uvedl v pondělí americký prezident Joe Biden po projekci nového televizního seriálu Narozen v Americe.

Kvůli stávce ze všeho nejdřív ustala výroba televizních talk show, jejichž moderátorům vtipy každý den na aktuální téma vymýšlely týmy scenáristů. Stejně tak se nevysílají nové díly zábavního pořadu Saturday Night Live.

Podle serveru CNBC.com musely být těsně před natáčením pozastaveny práce na superhrdinském filmu ze světa Marvelu o Bladeovi, kterého ztvární Mahershala Ali, stejně jako na poslední řadě seriálu Stranger Things.

"Scenáristická práce nekončí ve chvíli, kdy začíná natáčení. Přestože se nemůžeme dočkat, až s naším úžasným štábem a týmem znovu začneme točit, za této stávky to není možné. Doufáme, že co nejdřív dojde k férové dohodě, abychom se všichni mohli vrátit k práci," napsali tvůrci Stranger Things, bratři Matt a Ross Dufferovi.

Jak dlouho stávka potrvá, není jasné. Sdružení scenáristů a producentů momentálně nemají naplánovanou žádnou schůzku. Poslední protest před 15 lety trval 100 dnů a kalifornskou ekonomiku stál 2,1 miliardy dolaru.

Podle analýzy agentury Reuters je pravděpodobné, že letošní stávka bude trvat minimálně celé léto. "Momentálně neexistuje síla, která by byla schopná dotlačit jednu nebo druhou stranu ke kompromisu. Chvíli to bude trvat," cituje agentura nejmenovaného šéfa filmového studia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy