Ruský Leviatan vyhrál filmový festival v Londýně

ČTK ČTK
19. 10. 2014 16:56
Londýnský festival ocenil i ukrajinský snímek Kmen, jehož dialogy se odehrávají ve znakové řeči.
Podívejte se na ukázku z filmu Leviatan. | Video:

Londýn - Hlavní cenu na Londýnském filmovém festivalu získal ruský snímek Leviatan režiséra Andreje Zvjaginceva, tragická satira o korupci v ruském maloměstě. Podle agentury Reuters na sobotním vyhlášení sklízely ceny filmy o korupci a násilí.

Vítězný film byl oceněn už na letošním festivalu v Cannes za scénář. Londýnská porota ocenila, v níž zasedli například herec James McAvoy a producent Jeremy Thomas, ocenila také ukrajinského režiséra Myroslava Slabošpyckého v kategorii celovečerní debut za film Kmen, který je dramatem o gangu výrostků na specializované internátní škole pro hluchoněmé. Dialogy se odehrávají ve znakové řeči a film je bez titulků.

Cenu za nejlepší dokumentární film získal syrský počin Ma'a al-Fidda, který zachycuje brutalitu války.

Ocenění BFI Fellowship za celoživotní dílo obdržel britský filmař Stephen Frears, který natočil filmy jako Nebezpečné známosti, Všechny moje lásky nebo Královna. Nyní pracuje na životopisném snímku o cyklistovi Lanci Armstrongovi.

Londýnský filmový festival pořádá každý rok britský filmový ústav BFI od roku 1956. Česká tvorba byla na 58. ročníku festivalu zastoupena dramatem o romské rodině Cesta ven od režiséra Petra Václava.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Tři kilometry od Bílého domu se v noci střílelo. Jeden člověk zemřel, pět dalších bylo zraněno

Jeden člověk zemřel a pět dalších bylo zraněno při noční střelbě ve Washingtonu, jen asi tři kilometry od Bílého domu, sídla amerického prezidenta. Oznámila to místní policie.

Ve washingtonské čtvrti Columbia Heights, kde ke střelbě došlo, odvážely zraněné vozy záchranné služby. Podle agentury Reuters není nikdo z nich ohrožen na životě. Nasazení policie bylo v místě incidentu podle očitých svědků masivní.

Zda byl pachatel dopaden, není známo, podle policistů je ale už situace pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy