Ruský Leviatan vyhrál filmový festival v Londýně

ČTK ČTK
19. 10. 2014 16:56
Londýnský festival ocenil i ukrajinský snímek Kmen, jehož dialogy se odehrávají ve znakové řeči.
Podívejte se na ukázku z filmu Leviatan. | Video:

Londýn - Hlavní cenu na Londýnském filmovém festivalu získal ruský snímek Leviatan režiséra Andreje Zvjaginceva, tragická satira o korupci v ruském maloměstě. Podle agentury Reuters na sobotním vyhlášení sklízely ceny filmy o korupci a násilí.

Vítězný film byl oceněn už na letošním festivalu v Cannes za scénář. Londýnská porota ocenila, v níž zasedli například herec James McAvoy a producent Jeremy Thomas, ocenila také ukrajinského režiséra Myroslava Slabošpyckého v kategorii celovečerní debut za film Kmen, který je dramatem o gangu výrostků na specializované internátní škole pro hluchoněmé. Dialogy se odehrávají ve znakové řeči a film je bez titulků.

Cenu za nejlepší dokumentární film získal syrský počin Ma'a al-Fidda, který zachycuje brutalitu války.

Ocenění BFI Fellowship za celoživotní dílo obdržel britský filmař Stephen Frears, který natočil filmy jako Nebezpečné známosti, Všechny moje lásky nebo Královna. Nyní pracuje na životopisném snímku o cyklistovi Lanci Armstrongovi.

Londýnský filmový festival pořádá každý rok britský filmový ústav BFI od roku 1956. Česká tvorba byla na 58. ročníku festivalu zastoupena dramatem o romské rodině Cesta ven od režiséra Petra Václava.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy