Boj za kina je bojem za civilizaci. Benátský filmový festival začal v rouškách

Boj za kina je bojem za civilizaci. Benátský filmový festival začal v rouškách
Po červeném koberci se ve středu okolo půl sedmé večer jako první prošla herečka Anna Fogliettová.
Španělská herečka Ester Expósitová.
Tilda Swintonová přišla v karnevalové masce...
... Cate Blanchettová s rouškou.
Foto: ČTK/AP
ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, AP, Kultura
Aktualizováno 2. 9. 2020 20:20
Roušky a dezinfekční gely, měření teploty u vchodů, nákup vstupenek pouze on-line či fanoušci stojící v bezpečné vzdálenosti od červeného koberce jsou součástí letošního Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách.

77. ročník nejstarší kinematografické přehlídky světa, kde pravidelně mívají premiéru snímky později oceněné Oscarem, začal tuto středu večer a potrvá do příští soboty. Kvůli pandemii koronaviru představí méně titulů i programových sekcí.

Úvodního večera, který poprvé po 11 letech zahájil italský film Lacci od Daniela Luchettiho, se zúčastnili ředitelé nebo umělečtí ředitelé dalších evropských festivalů, včetně canneského, locarnského, londýnského či toho karlovarského, jejž zastoupil Karel Och. Vyjádřili solidaritu s filmovým průmyslem, který pandemie těžce zasáhla, stejně jako s festivaly, které kvůli ní musely být zrušeny.

Ředitel benátské přehlídky Alberto Barbera varoval, že po pandemii mohou festivaly hrát menší roli než dřív. Vyzval k zachování tradiční kinematografické struktury s distribučními společnostmi a fyzickými kiny.

"Pocit, který zažíváte, když se v biografu s dalšími lidmi díváte na film, je základem našeho oboru. Musíme podporovat kina. Mnohá jsou stále zavřená a mnohá už nikdy neotevřou," řekl Barbera, který tuto snahu přirovnal k "boji za civilizaci a její kulturu". Jako ohrožení zmínil streamovací služby typu Netflixu, které v době pandemie nabíraly nové předplatitele. Pokud kina zůstanou zavřená, ani biografy, ale ani festivaly už tyto diváky nemusí získat zpět, varoval Barbera podle britského Guardianu.

O solidaritě s filmovou branží na zahájení hovořila také předsedkyně poroty, australská herečka Cate Blanchettová. Podle ní ke genetické výbavě umělců patří flexibilita, a proto věří, že se vyrovnají se současnou krizí. Také podle Blanchettové bude hlavním úkolem kinematografie, aby ustála nástup streamovacích služeb. "Není to výzva jen pro italskou, českou, australskou, americkou či asijskou kinematografii. Je to celosvětová výzva," řekla herečka.

Akce v Benátkách je prvním velkým festivalem v branži, který se od vypuknutí pandemie koná jinak než virtuálně. Tradiční jarní přehlídka ve francouzském Cannes odpadla.

"Zařadili jsme 63 filmů do tří kategorií. Letos máme méně amerických snímků než obvykle, ale hodně jich je z Indie, Brazílie a samozřejmě z Evropy," popisuje ředitel Barbera. "Naštěstí většina z pozvaných filmových delegací je ochotná přijet. Jen některé ze zemí jako Brazílie či Indie nesmí cestovat do Itálie," dodává. Cestující ze států mimo schengenský prostor musí podstoupit jeden test na koronavirus před cestou a druhý v Benátkách.

Cate Blanchettová na červeném koberci s rouškou.
Cate Blanchettová na červeném koberci s rouškou. | Foto: ČTK/AP

Přesto festival ani letos nepřišel o celebrity. Z herců na benátský ostrov Lido dorazili Američan Matt Dillon či Australanka Cate Blanchettová. Španělský režisér Pedro Almodóvar představí svůj první film natočený v angličtině, nazvaný The Human Voice, v němž účinkuje Angličanka Tilda Swintonová. Ta na festivalu ve středu večer převzala cenu za celoživotní dílo. Předtím se prošla po červeném koberci v karnevalové masce upomínající historii Benátek.

Kvůli cestovním omezením pro Američany naopak do Benátek letos nemohli přijet loňští hosté přehlídky jako Brad Pitt, Lady Gaga nebo Joaquin Phoenix. Alespoň prostřednictvím krátkých videí účastníky středečního večerního zahájení na dálku pozdravili herci Dustin Hoffman, George Clooney či režisérka Jane Campionová.

O hlavní ocenění, Zlatého lva, soutěží 18 snímků. Po kritice z dřívějších let kvůli malému počtu filmů režírovaných ženami jich je letos v soutěži osm, oproti loňským dvěma. Český zástupce v hlavní soutěži letos chybí, loni se do ní dostal titul režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče.

K očekávaným titulům patří road movie Nomadland od osmatřicetileté čínské režisérky Chloé Zhao, v němž účinkuje Frances McDormandová, film The World to Come v hlavní roli s Caseym Affleckem nebo novinky izraelského režiséra Amose Gitaie a ruského veterána Andreje Končalovského.

Na projekci zahajovacího filmu diváci čekali v rouškách, každé druhé místo v sále muselo zůstat prázdné.
Na projekci zahajovacího filmu diváci čekali v rouškách, každé druhé místo v sále muselo zůstat prázdné. | Foto: ČTK/AP

Ital Gianfranco Rosi představí snímek Notturno o válce v Sýrii. Mimo soutěž festival promítne kriminální komedii The Duke od Rogera Michella, autora Notting Hillu, s Helen Mirrenovou v hlavní roli nebo dokumentární portrét švédské aktivistky za klima Grety Thunbergové.

Ředitel festivalu odhaduje, že se letos akredituje zhruba polovina účastníků oproti loňskému roku.

Největší pozornost poutají epidemiologická opatření, a to s ohledem na to, že také v Itálii poslední týdny opět roste počet nakažených.

U vstupů do festivalového areálu je kromě obvyklých bezpečnostních prohlídek návštěvníkům měřena teplota. Pokud skenery zjistí více než 37,5 stupně, dotyčný nebude vpuštěn dovnitř. Ve všech prostorách, i venkovních, jsou povinné roušky a v sálech zůstává každé druhé místo volné, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost. V biografech i jinde v areálu jsou k dispozici dezinfekční gely.

Změn doznala i oblíbená přehlídka celebrit na červeném koberci. Fanoušci mohli své favority sledovat jen z větší vzdálenosti, blíže směli pouze fotografové. Také tiskové konference mají omezený počet míst, nově jsou však streamovány přes internet.

Chybí sekce Sconfini, která dříve promítala artové filmy, či multižánrová produkce, zatímco výběr snímků promítaných pod hlavičkou Virtuální realita se přesunul na síť. Další programová položka Venice Classics, v níž loni získal cenu za nejlepší restaurovaná černobílá Extase českého režiséra Gustava Machatého z roku 1932, se přesunula na boloňský festival Il Cinema Ritrovato, zaměřený na klasickou a restaurovanou kinematografii. Ten skončil v pondělí.

"Myslíme, že je načase filmový průmysl restartovat," řekl agentuře Reuters ředitel benátského festivalu Barbera. "Musíme znovuotevřít kina, musíme distribuovat nové filmy, musíme začít točit další. Benátský festival tak nejen vyjádří solidaritu s ostatními, ale doufáme, že také vyšle nadějný signál zbytku branže," dodal Alberto Barbera.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

V polovině června proběhne líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy