Vrací se Trainspotting s původními herci. Může být skvělý, pokud Boyle nepropadne sentimentu

Martin Svoboda Martin Svoboda
Aktualizováno 8. 8. 2016 19:00
Režisér Danny Boyle mluvil o adaptaci Porna, pokračování Trainspottingu Irvina Welshe, prakticky od doby, kdy kniha v roce 2002 vyšla. Mezitím stihl mimo jiné vyhrát Oscara za Milionáře z chatrče a zrežírovat otevírací ceremoniál londýnské olympiády. Nakonec se ale návratu kultovní skotské party přeci jen dočkáme. Byť tedy pod marketingově vhodnějším názvem Trainspotting 2. Co od filmu očekávat, komentuje Martin Svoboda.
T2: Trainspotting 2 - trailer teaser | Video: Sony Pictures

Režisér Danny Boyle od roku 2009 tvrdil, že film uvede buď na dvacáté výročí Trainspottingu v roce 2016, nebo nikdy. Nyní už víme, že bude mít zpoždění a jeho premiéru bude "hyzdit" rok 2017, to ale jistě tvůrce zase tolik netrápí.

Nás může trápit, že první video zatím nedává ochutnat nic krom skutečnosti, že se opět setkáme se čtveřicí Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle a Ewen Bremner. 

Porna jen trochu

Předloha byla v době svého uvedení přijata pozitivně, jako dospěleji realizovaný návrat ke kořenům, který je však opět bouřlivou oslavou mládí. Hrdinové se v ní znovu potkávají a snaží se tentokrát vydělat na pornoprůmyslu, zatímco hasí minulé křivdy. Děj je stejně přímočarý a působivý jako minule.

Odehrává se deset let po Trainspottingu, což je polovina času, která uběhla od premiéry Boyleovy adaptace. V knize jsou tedy hrdinové zásadně mladší a není úplně jasné, jak si s časovým posunem scénář poradí – jestli bude předstírat, že herci zestárli méně (jak Boyle naznačoval v raných rozhovorech, od nichž však uplynulo pár let), nebo přizpůsobí příběh starším postavám.

Boyle se však předlohou nehodlá příliš omezovat a přiznává, že plánuje spíš volnou adaptaci. Welshův sequel podle něj není mistrovským dílem jako Trainspotting, necítí se jím být tedy tolik vázán.

Hyperaktivní mistr

A v jaké formě je Boyle režijně? Jeho oscarový Milionář z chatrče byl oproti divokým začátkům ve Skotsku kašička, i v Jobsovi se sem tam objevuje sentiment, jaký bychom v Pornu asi nepotřebovali. Přesto si však Boyle zachoval tvůrčí divokost a nespoutanou hyperaktivitu, kterým často propadá a nechá se jimi unášet.

Z jeho kriminálky Trans z roku 2013 se motala hlava a dějově podvratné a audiovizuálně úchvatné sci-fi Sunshine v roce 2007 dovedlo jeho režijní um na vrchol. Úvod k londýnské olympiádě poněkud přetékal reklamním kýčem, zároveň ale oplýval spoustou nápadů.

U Boylea velmi záleží na scénáři, který má v případě druhého Trainspottingu na svědomí opět John Hodge. Pokud mu dá pevný základ pro režijní vylomeniny, můžeme se velmi snadno dočkat stejné pecky, jakou byla jednička.

Pokud ale text propadne sentimentu nebo přílišnému opakování, skončí Boyle zamotaný v pasti. Jak vše nakonec dopadne, bude jasné 9. února.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy