Policie prověřuje, zda herci po vyhlášení cen Český lev neporušili pravidla

ČTK Kultura ČTK, Kultura
8. 3. 2021 15:32
Pražská policie prověřuje, zda někteří z účastníků sobotního předávání filmových cen Český lev neporušili vládní nařízení přijatá kvůli pandemii koronaviru. Na Twitteru to v pondělí oznámil ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD.
Jedna z fotografií, kterými se zabývá policie.
Jedna z fotografií, kterými se zabývá policie. | Foto: Profimedia.cz

Po skončení ceremoniálu, který se v pražském Rudolfinu konal bez diváků, se na sociálních sítích objevily fotografie, na nichž umělci postávají před bočním servisním vchodem do budovy v těsných hloučcích kolem stolků, kouří, popíjejí kávu z kelímku a povídají si. Nemají respirátory ani nanoroušky.

Podle serveru Seznam Zprávy fotografie zachytily například herce Ivana Trojana s jeho synem Josefem nebo zpěvačku Barboru Polákovou. Agentura Profimedia, která snímky prodává, na nich dále identifikovala herce Stanislava Majera, skladatele Jakuba Kudláče, hudebníka Romana Holého nebo střihače Jana Daňhela.

Že se policie případem zabývá, potvrzuje její mluvčí Jan Rybanský. Podle něho se o případu dozvěděla z médií. "Věc již prověřujeme a v případě zjištění podezření na nerespektování vládních nařízení toto oznámíme příslušnému správnímu orgánu," říká mluvčí.

Další podrobnosti policie nesdělila, prověřování je podle ní v počátcích.

"Jako pořadatelé ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," reagoval prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé pro Seznam Zprávy.

Na sobotním ceremoniálu jinak platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu zúčastnili, museli podstoupit PCR test na nemoc covid-19.

"U mne jde během týdne postupně o sedm testů, čtyři PCR a tři antigenní. Ale to už je v dnešní době naprostá rutina," popsal serveru iDnes.cz režisér večera Michael Čech.

Části budovy, kde se galavečer odehrával, například kavárnu, pořadatelé dezinfikovali ozonem. Chyběl tradiční červený koberec i afterparty, účastníci si s sebou nesměli vzít doprovod. Nikdo nesměl sedět ani v publiku.

Na samotný ceremoniál před kamerami se vztahovala výjimka z mimořádného opatření vlády vyhlášeného 26. února, která z povinnosti nosit respirátory před kamerou vyjímá osoby při provádění autorského díla, například divadelního nebo hudebního, stejně jako lidi účinkující v audiovizuálním pořadu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy