Obrazem: Filmem roku je Šarlatán, nejvíce Českých lvů ale získala Krajina ve stínu

Ivan Trojan získal sošku pro nejlepšího herce.
Bez červeného koberce i bez diváků se v pražském Rudolfinu tuto sobotu předávaly ceny Český lev. Kvůli přísným protipandemickým opatřením museli mít všichni účastníci negativní PCR testy, před kamerou ale neměli nasazené respirátory. Nesměli si s sebou vzít doprovod, nekonala se afterparty. Pořadatelé vydezinfikovali ozonem všechny části Rudolfina, kde se galavečer konal.
Moderátor Václav Kopta už nemoc covid-19 prodělal. Vítěze oznamoval pod schody, které běžně vedou do výstavního sálu zdejší galerie. "Pandemický rok nám jasně ukázal, že i když jsme pořád zavřeni doma, stále toužíme po příbězích," řekl. "Hrdiny loňského i letošního roku jsou jednoznačně zdravotníci," zmínil.
Začínáme, nejlepším hercem ve vedlejší roli se stává Jiří Mádl za film Modelář. Hraje v něm bývalého rapera, který si uvědomil, že pokud se nebude soustřeďovat na materiální stránku života, nemá šanci přežít. Mádl kvůli roli nějaký čas chodil po Nuslích a rapoval. "Dal jsem si vždycky sluchátka, měl jsem tam záznam a rapoval jsem si nejdřív tiše a pak nahlas," popisuje.
Všichni vítězové pokračují do kavárny Rudolfina, kde poskytnou krátký rozhovor redaktorce České televize a zvěční se před fotostěnou. Jako oceněný Jiří Mádl s herečkou Simonou Babčákovou, která mu sošku předala.
Foto: Petra Hajská
Kultura Kultura
6. 3. 2021 22:50
V sobotu večer byly v pražském Rudolfinu uděleny filmové ceny Český lev. Nejvíce – šest – jich získala historická Krajina ve stínu od Bohdana Slámy. Snímkem roku je však Šarlatán od Agnieszky Hollandové, celkem posbíral pět ocenění. Nejlepšími herci se stali Magdaléna Borová a Ivan Trojan. Ceremoniálu se kvůli protipandemickým opatřením nemohli zúčastnit diváci. Prohlédněte si fotogalerii.

Vítězové Českých lvů 2021

Nejlepší celovečerní film:

 • Šarlatán - producenti Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson

Nejlepší dokumentární film:

 • V síti - režie Barbora Chalupová, Vít Klusák; producenti Vít Klusák, Filip Remunda

Nejlepší režie:

 • Agnieszka Hollandová - Šarlatán

Nejlepší herečka v hlavní roli:

 • Magdaléna Borová - Krajina ve stínu

Nejlepší herec v hlavní roli:

 • Ivan Trojan - Šarlatán

Nejlepší herečka ve vedlejší roli:

 • Petra Špalková - Krajina ve stínu

Nejlepší herec ve vedlejší roli:

 • Jiří Mádl - Modelář

Nejlepší scénář:

 • Ivan Arsenjev - Krajina ve stínu

Nejlepší kamera:

 • Martin Štrba - Šarlatán

Nejlepší střih:

 • Jan Daňhel - Krajina ve stínu

Nejlepší zvuk:

 • Radim Hladík jr. - Šarlatán

Nejlepší hudba:

 • Jakub Kudláč - Krajina ve stínu

Nejlepší televizní film nebo minisérie:

 • Herec - hlavní producenti Rastislav Šesták, Peter Bebjak, Kateřina Ondřejková; hlavní tvůrce Peter Bebjak

Nejlepší televizní seriál:

 • Zrádci - hlavní producenti Viktor Tauš, Jan Lekeš; hlavní tvůrci Viktor Tauš, Matěj Chlupáček

Nejlepší animovaný film:

 • Barevný sen - režisér, producent, výtvarník Jan Balej

Cena za mimořádný přínos české kinematografii:

 • Hynek Bočan, režisér
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Rasista, který v Buffalu zastřelil deset lidí, přiznal vinu. Hrozí mu doživotí

Útočník se v pondělí u soudu přiznal k vraždě prvního stupně a dalším obviněním v souvislosti s hromadnou střelbou, při níž v květnu v supermarketu v převážně černošském městě Buffalo ve státě New York zahynulo deset lidí. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž muž stráví zbytek života za mřížemi.

Devatenáctiletý Payton Gendron se u okresního soudu v Erie přiznal ke 25 bodům obžaloby souvisejícím se střelbou, včetně deseti vražd prvního i druhého stupně, vnitřního terorismu motivovaného nenávistí, za což mu hrozí doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Gendron se rovněž přiznal ke zranění tří osob, které květnový útok přežily.

Gendron, kterému bylo v době střelby 18 let, jel podle úřadů tři hodiny ze svého domova poblíž Binghamtonu ve státě New York do obchodu v Buffalu. Hledal veřejné místo v oblasti, kde žije mnoho černochů. Ze třinácti osob zasažených výstřely bylo 11 tmavé pleti. Podle policie nechal před útokem na internetu rasistický manifest a střelbu živě přenášel na sociálních sítích.

Gendron se již dříve přiznal k federálním obviněním z trestných činů z nenávisti, za které mu v případě odsouzení hrozí trest smrti. Ministerstvo spravedlnosti USA ale neuvedlo, zda ho bude požadovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok na somálský hotel využívaný vládními činiteli si vyžádal devět mrtvých

Útok islamistické skupiny Šabáb na hotel využívaný vládními představiteli v centru somálského hlavního města Mogadišo si vyžádal nejméně devět mrtvých, napsala agentura Reuters s odvoláním na policii. Ta původně informovala o osmi zabitých civilistech a později doplnila, že o život přišel také jeden somálský voják.

Z okolí hotelu Villa Rose byly v pondělí ráno slyšet výstřely a exploze. Somálský činitel v tu dobu AFP sdělil, že teroristé jsou obklíčeni v jedné z hotelových místností a že bezpečnostní složky v nejbližší době operaci ukončí. Podle agentury Reuters radikálové hotel obléhali více než 12 hodin, než se bezpečnostním složkám podařilo boje ukončit.

Policejní mluvčí dnes odpoledne uvedl, že bojovníci Šabábu zabili osm civilistů, kteří byli v hotelu, a že se bezpečnostním složkám podařilo zachránit asi 60 lidí, kteří vyvázli bez zranění.

Později policie oznámila, že o život přišel také voják a dalších pět vojáků bylo zraněno. Do útoku na hotel bylo podle policie zapojeno šest bojovníků Šabábu. "Jeden se odpálil a dalších pět zastřelily bezpečnostní složky," uvedl mluvčí policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy