Piráti z Karibiku jsou dokonalý film pro "nikoho". Bude z toho zase miliarda?

Martin Svoboda Martin Svoboda
20. 3. 2017 10:17
Johnny Depp, Orlando Bloom a Geoffrey Rush se opět vypraví do Karibiku. Přidá se k nim i Javier Bardem. O Salazarově pomstě za enormních 320 milionů dolarů se často mluví jako o filmu, o který se nikdo neprosil a nikdo o něj nestojí. Studio ale má své důvody takovým vzkazům nevěřit.
Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta - trailer | Video: Falcon

O tom, v jak zvláštním stavu je brzy již pětidílná série Piráti z Karibiku, hovoří nejlépe kontrast jejího mediálního obrazu, jejích tržeb a její faktické výdělečnosti. Jen málokdy se dá tak hmatatelně přesvědčit, jak relativní může být v Hollywoodu úspěch a kolik různých věcí si pod ním lze představit.

Když byl na letošní květen oznámen nový díl s podtitulem Salazarova pomsta, nejčastěji si vysloužil přídomek "film, který nikdo nechce". Sluší se však podotknout, že tento "nikdo" minule celosvětově nastřádal miliardu dolarů, kdy šlo spolu s takřka identickými výdělky druhého dílu o nejvyšší cifru série. A tento "nikdo" svým zájmem stále ještě dokáže korunovat další opilé dobrodružství Johnnyho Deppa na jednu z událostí sezony.

Když miliarda nestačí

Nutno však podotknout, že i miliardové tržby mohou být pro megalomanského producenta Jerryho Bruckheimera zklamáním. Obzvlášť v případě posledního dílu Na vlnách podivna, kde dorazily z 80 procent z neamerických trhů. Dvě stě milionů dolarů na domácích tržbách snímku, jenž stál oficiálně 250 milionů (pravděpodobně však víc), rozhodně nikdo neoznačí za úspěch.

Když se k více než polovičnímu odečtu z tržeb kinaři přidají astronomické náklady na produkci a reklamu, v nichž Piráti z Karibiku nejednou překonali rekord, ukazuje se, že s výjimkou prvního dílu se žádné z pokračování nedočkalo výrazného úspěchu. Oficiální čísla jak rozpočtů, tak i výdělků Disney tají, ale fanoušci i odborníci na čtení tržeb předpokládají, že třetí a čtvrtý díl skončily v záporných číslech. Druhému dílu snad pomohl vyšší podíl domácích tržeb.

To značí především špatnou logistiku a financování, kdy náklady jsou tak vysoké, že samotné výdělky z kin je mohou překonat jen při bezprecedentním úspěchu. Bruckheimer se pokoušel snížit náklady produkováním dvojky a trojky bok po boku, ale příliš neuspěl. Studio se mimochodem v tomto ohledu nepoučilo a Salazarova pomsta má rozpočet přinejmenším 320 milionů dolarů, možná se tedy opět stává nejdražším filmem historie.

Extravagance v ceně

Na druhou stranu to nejde jinak. Piráti z Karibiku do značné míry stojí na své předraženosti, stojí na zvěstích o tom, jak Johnny Depp nejenže inkasuje enormní honoráře, ale navíc nechává své psy přepravovat na natáčení přes půl světa za stovky tisíc dolarů v soukromém tryskáči.

Extravagance na plátně (nejdražší triky) i v zákulisí (hvězdné manýry) přitahuje diváky jako magnet. Jde o úžasnou iluzi luxusu a velkého světa na velkém plátně. Vlastně pak není důležité, jestli jde o dobré filmy, dokud navozují tento dojem velkoleposti.

I přes rozporuplné výdělky z kin se tato taktika vyplatila. Podařilo se výrazně rozšířit značku (do premiéry jedničky známou jen jako jednu z mnoha atrakcí v Disneylandu) a rozjet lukrativní stroj merchandisingu. Pirátská stylizace, jež doposud ležela ladem, ovládla pokojíčky především Deppových fanynek. A školní penál s logem Pirátů půjde vždy na odbyt lépe než ten s obrázkem pampelišky. Zde už jsou patrné důvody, proč série stále existuje a vyplatí se do ní pumpovat peníze i bez výhledu na výrazný zisk z kin.

Kdo je "nikdo"?

Některé značky jsou příliš cenné na to, aby se nechaly zemřít. Proto Fox i přes negativní kritiky točí stále nové Simpsonovy, proto se Sony tak úpěnlivě snažilo těžit z adaptací Dana Browna. S Piráty z Karibiku to není jiné. I když většina aktivních diváků jimi opovrhuje, jde o okamžitě rozpoznatelnou značku takřka po celém světě. A na tom se dá postavit obrovský byznys.

Ani ten "nikdo" v kinech, od něhož přistane ona jakž-takž dostačující miliarda, nakonec není záhada. Jde o sérii s velkou nadějí na zaujetí "šedé zóny" pasivních diváků, tedy těch, kteří jdou v sobotu večer kolem multiplexu a napadne je na něco zajít - jich není málo. Uvidí povědomý titul a mají jistotu, že je čekají známí herci v technicky špičkově zvládnutém filmu.

A tak se může stát, že film, který "nikdo nechce", má opět potenciál vydělat miliardu. Která mu nebude stačit, ale nad tím se mávne rukou - další peníze přijdou odjinud než ze sálů. Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta dorazí do kin 25. května.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy