Pražská AMU ocení režisérku Agnieszku Hollandovou. Udělí jí čestný doktorát

ČTK ČTK
14. 3. 2017 12:45
Do podvědomí českých diváků se tato režisérka světového jména dostala díky dramatu HBO o Janu Palachovi s názvem Hořící keř. Film získal v roce 2014 celkem 11 Českých lvů. Čestný doktorát převezme polská režisérka příští čtvrtek. Den na to se na AMU uskuteční projekce jejího studentského filmu. Udělení čestné hodnosti někdejší studentce FAMU a režisérce světového jména Hollandové je oceněním její dosavadní filmové a televizní tvorby.
Agnieszka Hollandová absolvovala FAMU v roce 1971.
Agnieszka Hollandová absolvovala FAMU v roce 1971. | Foto: ČTK

Polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová příští čtvrtek převezme titul doctor honoris causa Akademie múzických umění (AMU) v Praze. Stane se tak na slavnostním zasedání umělecké rady školy, na kterém Hollandová přijme diplom a zlatou medaili s řetězem jakožto odznak této vědecké hodnosti. 

Udělení čestné hodnosti někdejší studentce FAMU a režisérce světového jména Hollandové je oceněním její dosavadní filmové a televizní tvorby.

Hollandová absolvovala FAMU v roce 1971

V posledních letech se Hollandová do povědomí českých diváků výrazně zapsala třídílným dramatem pro HBO Hořící keř o Janu Palachovi, ze kterého vznikl celovečerní film. V roce 2014 získal 11 Českých lvů včetně těch hlavních, tedy za nejlepší film, režii a scénář.

Přijetím čestného titulu se Hollandová po letech symbolicky vrátí na AMU, jejíž Filmovou a televizní fakultu navštěvovala v době pražského jara a začínající normalizace. Absolvovala v roce 1971.

V pátek 24. března se uskuteční na AMU projekce jejího studentského filmu Hřích boha.

Učila se u Krzystofa Zanussiho a Andrzeje Wajdy

Akademie v minulosti podobně vyznamenala například člena činohry Národního divadla v Praze Radovana Lukavského, režiséra Miloše Formana, dirigenty Charlese Mackerrase a Jiřího Bělohlávka, houslistu Josefa Suka nebo režiséra a dramatika Ladislava Smočka. Prvním čestným doktorem v dějinách AMU se v roce 1996 stal Václav Havel.

Varšavská rodačka Hollandová do polské kinematografie vstoupila jako asistentka režie u Krzystofa Zanussiho a Andrzeje Wajdy. Svůj první celovečerní film Provinční herci, oceněný Mezinárodní cenou poroty na festivalu v Cannes, natočila v roce 1978. Po snímcích Horečka a Osamělá žena emigrovala do Francie.

Za film z roku 1985 Bittere Ernte získala nominaci na Oscara. Další oscarovou nominaci a první Zlatý glóbus obdržela v roce 1990 za snímek Evropa, Evropa. Svůj zatím poslední film Přes kosti mrtvých představila na letošním Berlinale. Jeho česká premiéra zahájí 23. března v Obecním domě v Praze 24. ročník mezinárodního festivalu Febiofest.

Nikdo od policie s námi nemluvil, nikdo ani nepřišel zjistit, jestli tu byli praví policisté, říká o sundavání tibetské vlajky z FAMU její děkan Jech. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy