V seriálu Pán prstenů budou hrát hvězda Hry o trůny nebo slovenská Američanka

Reuters Kultura Reuters, Kultura
15. 1. 2020 11:38
Amazon Studios, filmová odnož společnosti Amazon.com, představila obsazení svého očekávaného televizního seriálu ze světa Pána prstenů. V projektu, který se začne natáčet příští měsíc na Novém Zélandu a určen je pro streamovací službu Amazon Prime Video, budou účinkovat dva herci známí z Hry o trůny.
Joseph Mawle ve Hře o trůny hrál Benjena Starka.
Joseph Mawle ve Hře o trůny hrál Benjena Starka. | Foto: HBO

Právě úspěch této fantasy od HBO bývá zahraničními novináři označován za vzor, který chce Amazon s Pánem prstenů zopakovat.

Seriál, jenž se s rozpočtem přes jednu miliardu dolarů podle časopisu Hollywood Reporter stane nejdražším televizním projektem všech dob, bude dějově předcházet událostem ze Společenstva Prstenu, prvního dílu třísvazkového eposu J. R. R. Tolkiena zasazeného do fiktivní Středozemě.

V úterý Amazon představil prvních patnáct herců. Jsou mezi nimi Angličan Robert Aramayo, který ve Hře o trůny ztvárnil mladého Neda Starka, a Joseph Mawle. Ten ve stejném seriálu zpodobil Nedova mladšího bratra Benjena Starka.

Dále budou v Pánovi prstenů účinkovat šestatřicetiletý Velšan Owain Arthur známý z působení v Královské shakespearovské společnosti, íránská rodačka Nazanin Boniadi ze seriálu Ve jménu vlasti, Australan Tom Budge nebo Velšanka Morfydd Clarková.

Roli dostane také šestadvacetiletá Slovenka narozená v USA Ema Horvath. Debutovala před třemi roky jako Shell v psychologickém hororu Like.Share.Follow vyrobeném společností Blumhouse.

"Horvath přijela do Los Angeles studovat scenáristiku. Možnost zúčastnit se konkurzu na Like.Share.Follow dostala, když v Blumhouse pracovala jako stážistka," uvádí ve svém životopisu.

Podle pět let starého článku v časopisu The Harvard Crimson se budoucí herečka "z legrace" přihlásila na Harvard, kam byla ke svému překvapení přijata. Na škole pak v letech 2012 až 2016 studovala herectví. Také začala psát scénář o slovenských imigrantech, ve kterém vycházela ze zkušeností vlastních rodičů.

Ema Horvath ve filmu Like.Share.Follow.
Ema Horvath ve filmu Like.Share.Follow. | Foto: Blumhouse Productions

Vloni Horvath ztvárnila hlavní roli v dalším hororu The Gallows Act II. Nedávno byla obsazená také do sci-fi dramatu Don’t Look Deeper, které vzniká pro chystanou mobilní streamovací platformu Quibi.

"Je nám ctí, že po rozsáhlém celosvětovém hledání talentů můžeme představit první skupinu vynikajících herců, kteří v seriálu budou účinkovat," uvádějí J. D. Payne a Patrick McKay, kteří budou ve štábu Pána prstenů sloužit jako takzvaní showrunneři, tedy vedoucí scenáristé a osoby odpovědné za každodenní tvorbu.

"Tyto mimořádně talentované ženy a muži jsou víc než herci. Jsou nejnovějšími členy naší stále se rozrůstající tvůrčí rodiny, která neúnavně pracuje na tom, aby pro fanoušky z celého světa oživila Středozem," dodávají autoři, kterým nicméně stále zbývá obsadit několik důležitých rolí.

První dvě epizody seriálu natočí Španěl Juan Antonio Bayona, autor Jurského světa: Zániku říše. Po skončení této fáze natáčení si štáb následně dá volno až pět měsíců, zatímco Payne a McKay začnou vymýšlet druhou řadu.

To, že ji u nich Amazon objednal, již koncem loňského roku potvrdila šéfka firmy Jennifer Salkeová.

Podle serveru Deadline.com je takový krok běžný. Producentům dovoluje po natočení prvních epizod udělat si odstup a dobře si materiál prohlédnout, aby zjistili, kudy seriál dál vést.

Podle dřívějších informací má první řada čítat osm epizod a odehrávat se bude v průběhu takzvaného druhého věku, který zahrnuje 3441 let a předchází událostem známým ze Společenstva Prstenu. Právě v této době například došlo ke známému ukování Prstenů moci.

Druhý věk v historii Středozemě začíná vypovězením temného pána Morgotha a končí tím, když spojenectví lidí a elfů poprvé porazí jeho služebníka Saurona. Z toho se později stane antagonista trilogie knih a filmů Pán prstenů.

Seriálový Pán prstenů vzniká na Novém Zélandu, tedy ve stejných kulisách, ze kterých Tolkienovu Středozem v letech 2001 až 2003 udělal také režisér Peter Jackson se svou stejnojmennou filmovou trilogií. Ta celosvětově utržila přes tři miliardy dolarů, získala 17 cen Oscar, včetně té pro nejlepší film, a zvýšila zdejší turistický ruch.

Jackson se na Nový Zéland vrátil v roce 2010, kdy tam podle Tolkienovy předlohy natočil ještě trilogii Hobit. Momentálně ve studiích Novém Zélandu pracuje hollywoodský režisér James Cameron na pokračování své sci-fi Avatar.

Práva na televizní adaptaci Tolkienovy předlohy Amazon získal před třemi roky, kdy obrazovkám kraloval fantasy seriál Hra o trůny od konkurenční HBO. Firmu žene podobná motivace, stejně jako HBO nebo Netflix má také Amazon svou placenou předplatitelskou službu Amazon Prime Video. Úspěch seriálového Pána prstenů by mohl navýšit počet platících uživatelů.

Amazon na seriálu spolupracuje se správci Tolkienovy pozůstalosti, kterým za licenci podle časopisu Hollywood Reporter zaplatil čtvrt miliardy dolarů, a dále s vydavatelským domem HarperCollins a filmovým studiem New Line Cinema. To náleží pod křídla Warner Bros. a stálo už za trilogií Petera Jacksona.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy