Los Angeles - Sdružení losangeleských kritiků znovu potvrdilo letošní sestavu čekatelů na nejvyšší ocenění sezony. Filmem roku vyhlásilo několikrát oceněné válečné drama Hurt Locker vyprávějící o jednotce pyrotechniků, jež musí zneškodnit bombu v iráckém městě plném lidí. Kathryn Bigelowová, která ho natočila, dostala také cenu za režii.
Asociace oznámila v každé z kategorií i druhé místo a na koho z dosavadních favoritů se tak nedostalo mezi vítězi, je skoro stoprocentně jmenován mezi poraženými finalisty. V první řadě je to úplně nejčastější sběratel ocenění, komedie Lítám v tom Jasona Reitmana. Režisér filmů Juno a Děkujeme, že kouříte ale nevyšel úplně naprázdno: od losangeleských recenzentů opět získal cenu za nejlepší scénář.
- Přehled všech vítezů najdete zde
Herečkou roku je podle losangeleských kritiků Belgičanka Yolande Moreau za tvárnění naivistické malířky Séraphine ve stejnojmenném francouzském filmu.
Hercem roku vyhlásila organizace Los Angeles Film Critics Association Jeffa Bridgese. Někdejší „Big Lebowski" ve snímku Crazy Heart ztvárnil country zpěváka Bada Bleaka - „muže s podlomeným zdravím, který se příliš často ženil, moc pil, příliš let trávil na cestách" a nyní se snaží o návrat (film má i cenu za hudbu pro T-Bone Burnetta a Stephena Brutona).
Ceny za vedlejší herecké výkony dostali komediografka Mo'Nique (Precious) a Christoph Waltz coby plukovník Landa z Hanebných panchartů.
Animákem roku je Fantastic Mr. Fox Wes Andersona, ale na záda mu opět dýchá dosavadní přeborník Vzhůru do oblak, který by se předpovědí mohl dostat v oscarovém výběru až do desítky nominovaných v nejprestižnější kategorii film roku.
Tam by se prý mohla vejít i sci-fi District 9 od celovečerně debutujícího Neilla Blomkampa. Losangeleští recenzenti jí dali cenu Next generation coby objevu roku a trofej za výpravu.
Čerstvý vítěz Evropských filmových cen, černobílé drama Bílá stuha Michaela Hanekeho, se objevilo jako vicemistr v několika kategoriích včetně nejlepší režie. Ale nejlepším zahraničním filmem roku je rodinné drama Summer Hours, které sice mělo doma premiéru už v březnu 2008, ovšem víc než rok čekalo na amerického distributora.
Což je částečně i případ filmu The Hurt Locker, který se představil již loni na podzim v na festivalu kanadském Torontu. Ačkoli je snímek vyzdvihován kritiky, komerčně nakonec propadl stejně jako většina „iráckých" filmů a z amerických kin získal jen 15 milionů dolarů (u nás právě v těchto dnech vychází přímo na DVD).
Možná se z toho dá usuzovat, že americká společnost už se snaží na „irácký syndrom" spíš zapomenout. A jestli se dá letos vysledovat nějaký nový trend, pak jsou to osobnější příběhy, jakési malé verze velkých dějin, jež často souvisí s ekonomickou krizí i hledáním nové naděje, kterou symbolizoval nástup Baracka Obamy do úřadu.
Tvůrci The Hurt Lockera nicméně před časem zdůrazňovali, že i jejich film je hlavně příběhem jednotlivců „v kulisách války". Právě osobní (a osobitý) pohled na krizi a odpovědnost manažerů nabízí komedie Lítám v tom, ve které se George Clooney živí vyhazováním „nadbytečných pracovníků". Stejně tak teenagerské drama Precious o těhotné negramotné Afroameričance z Harlemu pojednává o důsledcích chudoby i naději.
Losangeleské ceny bývají obvykle spolehlivou předpovědí spíš v hereckých kategoriích, nicméně letos je sestava těch, které žurnalisté strkají pod nos svým kolegům a akademikům, až neuvěřitelně shodná.
Po cenách kritiků, profesních cechů a Zlatých Glóbech vyvrcholí sezona v březnu tradičně Oscary. A po nich se uvidí, které z předcházejících trofejí potvrdí nálepku „předznamená úspěch v boji o zlatou sošku" - nebo ji nově získají tím, že na snímky upozorní média a akademiky, kteří mají často konzervativní vkus a nechtějí se přehrabovat v celé produkci.
Členové akademie se můžou podívat i na čerstvě zveřejněný žebříček desítky nejlepších filmů roku, který je jedním z pravidelných počinů Amerického filmového institutu. Organizace sídlící v Los Angeles do něj letos vybrala snímky Coraline, Pařba ve Vegas, The Messenger, Precious, A Serious Man, A Single Man, Sugar - plus samozřejmě Vzhůru do oblak, The Hurt Locker a Lítám v tom.