Filmový festival v Karlových Varech se přesouvá na rok 2021

ČTK ČTK
28. 4. 2020 9:42
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se neuskuteční v obvyklé podobě. Na úterním jednání zastupitelstva města to oznámila primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová z ANO. Pořadatelé akce pak upřesnili, že kvůli opatření vlády v souvislosti s koronavirovou krizí letošní 55. ročník přesouvají na rok 2021.
Julianne Mooreová na loňském ročníku festivalu.
Julianne Mooreová na loňském ročníku festivalu. | Foto: ČTK

55. ročník karlovarského festivalu se tak uskuteční až ve dnech od 2. do 10. července 2021. 

V původním letošním termínu je připravena speciální verze tradiční přehlídky Vary ve vašem kině, která divákům po celé republice nabídne snímky vybrané programovým oddělením festivalu. Současná vládní opatření počítají s tím, že od 8. června by se mohla otevřít kina pro omezený počet diváků.

"Jako organizátoři jsme nakonec dospěli k názoru, že hledání redukovaných nebo alternativních variant by šlo proti hlavnímu smyslu (festivalu), a tím je vzájemné setkávání diváků, filmových tvůrců, lidí z různých oblastí života a jejich kolektivní vnímaní filmových děl," říká prezident festivalu Jiří Bartoška.

"Věřím, že síla společného prožitku při projekcích v sálech a jeho sdílení jsou nenahraditelné," dodává ve vyjádření zveřejněném na webu festivalu.

Karlovy Vary v úterý také stáhly z jednání zastupitelstva návrh smlouvy na poskytnutí osmimilionové dotace festivalu s tím, že zřejmě ještě tento týden by měli organizátoři předložit nový návrh.

Podle Bartošky partneři vyjádřili vůli i nadále akci podporovat. "Se všemi budeme řešit další postup v souvislosti s posunem 55. ročníku na příští rok," uvedl.

Rozpočet festivalu se poslední roky pohybuje kolem 135 milionů korun, státní dotace činila 30 milionů korun. Město a kraj přispívaly po osmi milionech, strukturu dalších příjmů festival nesděluje.

Že se karlovarský festival letos neuskuteční, je pro kraj špatná, byť očekávatelná zpráva, říká hejtman Petr Kubis z hnutí ANO.

"Festival mohl být jednou z věcí, která mohla restartovat cestovní ruch. Ale chápu to. Já jsem o tom s panem Bartoškou a s paní primátorkou už v minulých týdnech mluvil a jsem rád alespoň za tu malou alternativu Vary ve vašem kině, to je skvělé. Ale to, že festival nebude, kraji v současné chvíli určitě nepomůže," říká hejtman.

Podle něj se vedení kraje bavilo s organizátory také o každoroční podpoře, která bývala obvykle osm milionů korun. "Bavili jsme se o tom, že by nějakou minimální podporu potřebovali, ale nebavili jsme se o konkrétní částce. Řekli jsme si, že se k tomu sejdeme. Oni nám pošlou své představy a pak o tom budeme jednat," dodává Petr Kubis.

Loňského ročníku se zúčastnilo 12 521 akreditovaných návštěvníků - z toho 10 363 s festival passy, 395 tvůrců, 1158 filmových profesionálů a 605 novinářů.

Cenu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostaly americké herečky Patricia Clarksonová a Julianne Mooreová. V hlavní soutěži festivalu zvítězil bulharsko-řecký film Otec. Natočili ho Kristina Grozevová a Petar Valčanov.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 4 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy