Filmový festival v Karlových Varech se přesouvá na rok 2021

ČTK ČTK
28. 4. 2020 9:42
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se neuskuteční v obvyklé podobě. Na úterním jednání zastupitelstva města to oznámila primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová z ANO. Pořadatelé akce pak upřesnili, že kvůli opatření vlády v souvislosti s koronavirovou krizí letošní 55. ročník přesouvají na rok 2021.
Julianne Mooreová na loňském ročníku festivalu.
Julianne Mooreová na loňském ročníku festivalu. | Foto: ČTK

55. ročník karlovarského festivalu se tak uskuteční až ve dnech od 2. do 10. července 2021. 

V původním letošním termínu je připravena speciální verze tradiční přehlídky Vary ve vašem kině, která divákům po celé republice nabídne snímky vybrané programovým oddělením festivalu. Současná vládní opatření počítají s tím, že od 8. června by se mohla otevřít kina pro omezený počet diváků.

"Jako organizátoři jsme nakonec dospěli k názoru, že hledání redukovaných nebo alternativních variant by šlo proti hlavnímu smyslu (festivalu), a tím je vzájemné setkávání diváků, filmových tvůrců, lidí z různých oblastí života a jejich kolektivní vnímaní filmových děl," říká prezident festivalu Jiří Bartoška.

"Věřím, že síla společného prožitku při projekcích v sálech a jeho sdílení jsou nenahraditelné," dodává ve vyjádření zveřejněném na webu festivalu.

Karlovy Vary v úterý také stáhly z jednání zastupitelstva návrh smlouvy na poskytnutí osmimilionové dotace festivalu s tím, že zřejmě ještě tento týden by měli organizátoři předložit nový návrh.

Podle Bartošky partneři vyjádřili vůli i nadále akci podporovat. "Se všemi budeme řešit další postup v souvislosti s posunem 55. ročníku na příští rok," uvedl.

Rozpočet festivalu se poslední roky pohybuje kolem 135 milionů korun, státní dotace činila 30 milionů korun. Město a kraj přispívaly po osmi milionech, strukturu dalších příjmů festival nesděluje.

Že se karlovarský festival letos neuskuteční, je pro kraj špatná, byť očekávatelná zpráva, říká hejtman Petr Kubis z hnutí ANO.

"Festival mohl být jednou z věcí, která mohla restartovat cestovní ruch. Ale chápu to. Já jsem o tom s panem Bartoškou a s paní primátorkou už v minulých týdnech mluvil a jsem rád alespoň za tu malou alternativu Vary ve vašem kině, to je skvělé. Ale to, že festival nebude, kraji v současné chvíli určitě nepomůže," říká hejtman.

Podle něj se vedení kraje bavilo s organizátory také o každoroční podpoře, která bývala obvykle osm milionů korun. "Bavili jsme se o tom, že by nějakou minimální podporu potřebovali, ale nebavili jsme se o konkrétní částce. Řekli jsme si, že se k tomu sejdeme. Oni nám pošlou své představy a pak o tom budeme jednat," dodává Petr Kubis.

Loňského ročníku se zúčastnilo 12 521 akreditovaných návštěvníků - z toho 10 363 s festival passy, 395 tvůrců, 1158 filmových profesionálů a 605 novinářů.

Cenu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostaly americké herečky Patricia Clarksonová a Julianne Mooreová. V hlavní soutěži festivalu zvítězil bulharsko-řecký film Otec. Natočili ho Kristina Grozevová a Petar Valčanov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy