Filmový festival v Karlových Varech se přesouvá na rok 2021

ČTK ČTK
28. 4. 2020 9:42
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se neuskuteční v obvyklé podobě. Na úterním jednání zastupitelstva města to oznámila primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová z ANO. Pořadatelé akce pak upřesnili, že kvůli opatření vlády v souvislosti s koronavirovou krizí letošní 55. ročník přesouvají na rok 2021.
Julianne Mooreová na loňském ročníku festivalu.
Julianne Mooreová na loňském ročníku festivalu. | Foto: ČTK

55. ročník karlovarského festivalu se tak uskuteční až ve dnech od 2. do 10. července 2021. 

V původním letošním termínu je připravena speciální verze tradiční přehlídky Vary ve vašem kině, která divákům po celé republice nabídne snímky vybrané programovým oddělením festivalu. Současná vládní opatření počítají s tím, že od 8. června by se mohla otevřít kina pro omezený počet diváků.

"Jako organizátoři jsme nakonec dospěli k názoru, že hledání redukovaných nebo alternativních variant by šlo proti hlavnímu smyslu (festivalu), a tím je vzájemné setkávání diváků, filmových tvůrců, lidí z různých oblastí života a jejich kolektivní vnímaní filmových děl," říká prezident festivalu Jiří Bartoška.

"Věřím, že síla společného prožitku při projekcích v sálech a jeho sdílení jsou nenahraditelné," dodává ve vyjádření zveřejněném na webu festivalu.

Karlovy Vary v úterý také stáhly z jednání zastupitelstva návrh smlouvy na poskytnutí osmimilionové dotace festivalu s tím, že zřejmě ještě tento týden by měli organizátoři předložit nový návrh.

Podle Bartošky partneři vyjádřili vůli i nadále akci podporovat. "Se všemi budeme řešit další postup v souvislosti s posunem 55. ročníku na příští rok," uvedl.

Rozpočet festivalu se poslední roky pohybuje kolem 135 milionů korun, státní dotace činila 30 milionů korun. Město a kraj přispívaly po osmi milionech, strukturu dalších příjmů festival nesděluje.

Že se karlovarský festival letos neuskuteční, je pro kraj špatná, byť očekávatelná zpráva, říká hejtman Petr Kubis z hnutí ANO.

"Festival mohl být jednou z věcí, která mohla restartovat cestovní ruch. Ale chápu to. Já jsem o tom s panem Bartoškou a s paní primátorkou už v minulých týdnech mluvil a jsem rád alespoň za tu malou alternativu Vary ve vašem kině, to je skvělé. Ale to, že festival nebude, kraji v současné chvíli určitě nepomůže," říká hejtman.

Podle něj se vedení kraje bavilo s organizátory také o každoroční podpoře, která bývala obvykle osm milionů korun. "Bavili jsme se o tom, že by nějakou minimální podporu potřebovali, ale nebavili jsme se o konkrétní částce. Řekli jsme si, že se k tomu sejdeme. Oni nám pošlou své představy a pak o tom budeme jednat," dodává Petr Kubis.

Loňského ročníku se zúčastnilo 12 521 akreditovaných návštěvníků - z toho 10 363 s festival passy, 395 tvůrců, 1158 filmových profesionálů a 605 novinářů.

Cenu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostaly americké herečky Patricia Clarksonová a Julianne Mooreová. V hlavní soutěži festivalu zvítězil bulharsko-řecký film Otec. Natočili ho Kristina Grozevová a Petar Valčanov.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy