Recenze: Ridley Scott udělal z Marťana vesmírného MacGyvera a natočil konečně dobré sci-fi

Michal Polák
1. 10. 2015 9:49
Režisér Ridley Scott se po třech letech vrací do žánru sci-fi, aby si napravil reputaci po rozporuplných reakcích na poslední snímek Prometheus, ve kterém se pokoušel znovu nastartovat dnes už klasickou filmovou sérii o Vetřelci. Drama Marťan režisérovi tentokrát opravdu sedlo. Natočil první povedený film po letech.
Marťan
Marťan | Foto: CinemArt

Recenze – Všechny dosavadní pokusy o pořádný film o Marsu zatím selhávaly. Zuby si na něm vylámal i zkušený Brian De Palma, který na přelomu milénia natočil sci-fi Mise na Mars, které si jen těsně neodneslo anticenu Zlatá malina. Todd McCarthy z Variety tehdy ve své recenzi psal: "Ve vesmíru tě nikdo nemůže slyšet řvát - nudou."

Lépe se nedařilo ani filmu Rudá planeta s Valem Kilmerem. Autoři jako by neměli jasno, o čem vlastně chtějí točit. Rudá planeta žánrově míchala sci-fi, dobrodružný film a horor. Vznikl z toho tvar, který ani v jedné žánrové poloze nefungoval.

Ani dva roky starý, hvězdně obsazený snímek Poslední dny na Marsu nedokázal prolomit prokletí. Filmu se sice dařilo navodit atmosféru a napětí, ale sráželo ho špatný scénář, který byl derivátem nejrůznějších sci-fi klišé. Až letošní Marťan konečně napravuje filmovou reputaci našeho nejbližšího planetárního souseda.

Šestičlenná posádka Ares III se ocitá na Marsu, aby po dobu 36 solů (marsovských dní) prováděla nejrůznější zkoumání a pak se vrátila zpět na Zem. Plánovaný harmonogram naruší už šestý den silná písečná bouře. Hrozí, že jejich návratová raketa by se mohla převrhnout, proto kapitánka Lewisová (Jessica Chestain) rozhodne celou misi zrušit a předčasně se vrátit domů.

Ještě než všichni stihnou opustit planetu, větrná bouře utrhne komunikační anténu, která zasáhne astronauta Marka Watneyho (Matt Damon) a odnese ho daleko od zbytku posádky. Jelikož komunikace s astronautem je okamžitě přerušena a diagnostika skafandru indikuje, že Watney je po smrti, rozhodne se kapitánka Lewisová Mars opustit i bez pohřešovaného člena posádky.

K překvapení všech však Mark Watney neumřel. Astronaut bude muset využít všech svých vědomostí a dovedností, aby dokázal na Marsu přežít do doby, než dorazí mise Ares IV – ta ale přiletí až za čtyři roky.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Scénář vychází z knihy vědeckého nadšence Andyho Weira, který na svém blogu postupně zveřejňoval deníkové záznamy, ve kterých astronaut Watney píše, co zrovna dělá, jaké potíže má nebo co plánuje dělat. Záznamy často obsahují také poměrně podrobné technické pasáže.

Scénář Marťana částečně zachovává tento formát. Matt Damon seznamuje diváky se svými plány monologem do objektivu palubní kamery. Jeho promluvy jsou zjednodušeny a kráceny, aby diváky nenudily zbytečné technické detaily. Vyprávění má díky tomu podstatně svižnější tempo než děj knihy.  

Astronaut Mark Watney je vykreslen jako optimista, jehož neutuchající víra, že se zachrání, nikdy nepovolí. Pokud se přeci jen nějaká ta pochybnost objeví, Damonův Watney vše ironicky glosuje. Stýskání po rodině a přátelích? Kdepak! Watney se nejvíc těší zpět na Zem, aby už nemusel poslouchat osmdesátkové disco z hudební kolekce své velitelky. Na pochybnosti jsou ve filmu lidé z NASA, nikoli hlavní hrdina.

Právě nevyčerpatelný optimismus má na svědomí největší nedostatek filmu. Marťanovi se za celou dobu nepodaří navodit dojem ohrožení. Ať Watney zažije sebevětší komplikace, nikdy nebudete mít pocit, že astronautovi jde opravdu o život.

Divákovi se pak může oprávněně zdát, že sleduje novou epizodu osmdesátkového seriálu MacGyver o neobyčejně vynalézavém dobrodruhovi, která se pro zpestření odehrává na Marsu. Přitom kniha na mnoha místech dokáže vyvolat dojem opravdové bezvýchodnosti. V žánru sci-fi je jakýsi dojem ohrožení naprosto zásadním komponentem. Jak by asi dopadl film Gravitace, pokud byste celou dobu věřili tomu, že ani George Clooney, ani Sandra Bullock nemůžou zahynout? Marťanovi se zkrátka nedaří být napínavým filmem, který by vás donutil křečovitě se držet sedačky a na několik vteřin zatajit dech. 

Těžko se může Scott s Marťanem řadit do sci-fi síně slávy, když se mu úplně nedaří vytvářet napětí. Zkušený filmař natočil film, který, po přehnaně ambiciózním a vypravěčsky nedotaženém Prometheovi, stojí pevně na zemi (na té marsovské) a působí hlavně jako oddechová zábava, která se nebere příliš vážně. To mimo jiné dokazuje také rozverný soundtrack. Kdy naposledy jste ve sci-fi zaslechli song od skupiny ABBA? Dost možná nikdy.

Ridley Scott Marťanem dokázal, že pokud se s ambicemi drží při zemi, má k dispozici slušný scénář, pár kvalitních herců, tak je pořád schopný natočit dobrý film. Marťan sice není filmová povinnost, ale těch sto dvaceti minut strávených v kině určitě nebudete litovat.

Hodnocení: 70 %

První trailer k filmu Marťan | Video:

Chcete mít přehled o aktuálním dění v kultuře? Sledujte kulturní rubriku Aktuálně.cz na Facebooku!

 

Právě se děje

před 45 minutami

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 1 hodinou

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy