Voda na Marsu je skvělá PR kampaň pro film Marťan. Režisér o objevu věděl měsíce dopředu

mad
30. 9. 2015 9:00
Režisér Ridley Scott komentoval nové objevy NASA. O vodě na Marsu věděl prý měsíce, ale příběh svého filmu Marťan kvůli tomu měnit nechtěl. Komentátor deníku The Guardian se zamýšlí nad vzácnou shodou náhod, kdy vědci z NASA oznámí takto přelomový objev zrovna v době, kdy do kin vstupuje film o amerických astronautech, kteří cestují na Mars.
Matt Damon ve filmu Marťan
Matt Damon ve filmu Marťan | Foto: Twentieth Century Fox

Praha – Z nového objevu NASA vyplývá, že na Marsu se nachází tekoucí voda. Vědci již před sedmi lety potvrdili, že na planetě je H2O v podobě ledu. Až nyní však přišli s důkazy, že minimálně v létě na Marsu teče slaná voda. Zda tu existuje i mikroskopický život, bude teď NASA zjišťovat. 

Po oznámení na tiskové konferenci se sociální sítě zaplnily sarkastickými komentáři o perfektním marketingu sci-fi snímku Marťan, který právě míří do kin a jemuž se tak dostává velké pozornosti, píše Entertainment Weekly.

Ridley Scott navíc serveru Yahoo Movies řekl překvapivou informaci: "O vodě vím měsíce."

Režisér filmu, který vypráví o botanikovi, jenž uvízne na Marsu a snaží se na nehostinné planetě přežít, konzultoval natáčení snímku s odborníky z NASA. Při jedné z diskusí došlo i na vodu. Vědcům řekl, že ví o tom, že na planetě jsou masivní ledovce. "Ano, to je ta obří bílá věc, kterou zakrývá prach. Myslíme si, že to je led," řekl Scottovi vědec. Filmařovou reakcí byl nadšený výkřik a otázka, zda to znamená, že byl na planetě oceán, což chce NASA mimo jiné zjistit.

Režisér řekl deníku The New York Times, že se o vodě dozvěděl, až když film natáčel, takže už neupravoval zápletku. Hlavní postava by dle Scotta mohla v upravené verzi filmu nalézt okraj ledovce. "Přišel bych tím ale o skvělou scénu. Musí si v ní vyrobit vodu odpařením a postavit plastový stan, který vytvoří vlhkost, díky které mohou růst rostliny, což je nejzákladnější forma zavlažování."

Peter Bradshaw ve svém komentáři pro deník The Guardian píše o docela "děsivé náhodě", kdy všude kolem sebe vidíme plakáty s Mattem Damonem ve skafandru, který ve filmu Marťan zápasí o život, a NASA zrovna vyhlásí překvapivý objev o existenci tekoucí vody. 

Naznačuje, že NASA mohla informaci vypustit právě v době, kdy jde do kin snímek o jejích astronautech. Text zakončuje smířlivě: "Pokud vědci z NASA, filmaři a jejich PR týmy dokázali nalézt společný zájem, tak proč ne? Kinematografie vzkvétá a kdo ví, možná je na Marsu kromě vody i něco víc."

První trailer k filmu Marťan | Video:
 

Právě se děje

před 10 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy