Byl Triton transvestita? Nová Malá mořská víla budí jiné otázky, než by asi chtěla

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
24. 5. 2023 11:40
Naštěstí mořské víly nemají slzy, jak praví citát z předlohy Hanse Christiana Andersena uvozující hranou verzi pohádky Malá mořská víla. Jinak by ústřední postava musela usedavě plakat nad tupostí pozemšťanů, kteří ji odsoudili kvůli vzhledu ještě dříve, než měli možnost novou disneyovku vidět. Až tento čtvrtek ji začínají promítat česká kina.
Malou mořskou vílu začnou česká kina promítat ve čtvrtek. | Video: Falcon

Ano, představitelka víly Ariel, třiadvacetiletá Halle Bailey, má tmavší barvu pleti. A je to na snímku jednou z těch lepších věcí.

Skrývá se v tom jistá ironie. Andersenova smutná pohádka hovoří mimo jiné o nepochopení a nevraživosti mezi lidem souše a lidem moří - i o tom, zda a jak je překonat. Ale jelikož zřejmě existují nějaká božstvy daná pravidla, jak přesně mají smyšlené pohádkové bytosti vypadat, snesla se na americkou zpěvačku a herečku vlna kritiky čistě kvůli její etnicitě.

Ti, kdo se prsili, že přesně vědí, jak si Andersen či později Disneyho animátoři zodpovědní za kreslenou verzi z roku 1989 hrdinku vysnili, tak jen potvrdili, že jim uniká podstata díla. Bohužel také těžko říci, zda si jí byli vědomi tvůrci nové adaptace.

Jedním z cílů režiséra Roba Marshalla bylo uvést emancipovanější hrdinku a klást důraz na etnickou pestrost. Jenže poměrně jednoduchá, tragická pohádka pro to není nejvhodnějším materiálem. Obzvlášť když přespříliš dlouhý snímek na ploše 135 minut doprovázejí mnohé podivné estetické volby.

Filmaři se celkem věrně drží kostry příběhu, o vládci moří, vdovci Tritonovi, a jeho pěti dcerách. Ty mají přísně zapovězeno vydávat se na hladinu a vůbec mimo povolená podvodní území, třeba na vrakoviště lodí. Zkrátka všude tam, kde by se mohly střetnout s lidským pokolením, které jim vzalo matku.

Halle Bailey jako Ariel.
Halle Bailey jako Ariel. | Foto: Disney Enterprises

Ariel je však zvídavá a ráda shromažďuje lidské cetky. Když se připlete do lidských záležitostí nad hladinou a zachrání život suchozemskému princi, pocítí ještě silnější touhu poznat, co jsou ti lidé zač. Využije tedy zlotřilých nabídek tety Uršuly, jak být šlechtici nablízku. Netuší, že byla vlákána do pasti.

Dánský spisovatel Hans Christian Andersen je sice nejznámější svými pohádkami, sám jimi ale spíš lehce pohrdal, cítil se být zneuznaným dramatikem a básníkem. V jeho pohádkové tvorbě se to odráží. Malá mořská víla je původně poměrně syrovým, společensko-kritickým příběhem, který nemíří ke šťastnému konci.

Disneyho animovaná verze už se nese v tradičním duchu, kdy princ zabíjí příšeru a zachraňuje svou milou. Jde o jednoduchou vyprávěnku pro děti, jež stále patří k těm lepším animovaným titulům z období takzvané disneyovské renesance, kdy se firma v 90. letech minulého století začala vracet ke klasickým látkám.

Nynější Malá mořská víla už necílí primárně na malé děti. A tak jako u mnoha hraných remaků disneyovek z posledních let vlastně moc neví, ke komu promlouvá. Mnohdy potemnělý, lehce děsivý snímek obsahuje třeba honičky se žralokem, které budou pro nejmenší až příliš intenzivní. Jiné pasáže naopak působí papundeklově komicky.

Když se za zvuků písní před kamerou hemží barevné rybky a další digitálně animovaní mořští tvorové, vše celkem funguje. Ale jakmile se nad hladinu vynoří Javier Bardem coby Triton ve svém "digitálně plastovém" brnění ze škeblí, člověk neví, jestli se neocitl na zvláštní travesti show. Tento dojem podporuje i komička Melissa McCarthy v roli chapadlovité čarodějky Uršuly, zjevně stylizované po vzoru různých slavných drag queens. Kdyby byl odkaz důslednější, tak prosím, proč ne. Jenže u filmu, který bruslí mezi touto estetikou a různými klišé devadesátkových snímků pro děti, mnohé scény působí spíše jako omyl než záměr.

Celkový dojem bohužel ještě pohřbívá český dabing. Halle Bailey není vždy nejpřesvědčivější herečka. Obzvláště při společných scénách s princem v podání Angličana Jonaha Hauer-Kinga, který je vyobrazen jako až příliš hodný, zato dost nerozhodný jelimánek, to mezi oběma moc nejiskří. Avšak prázdné pohledy, za nimiž těžko hledat probouzející se lásku, může v originále stále zachraňovat hereččin a zpěvaččin hlas. O ten navíc v zápletce zásadně jde, jelikož je protagonistka po značnou část snímku němá.

Český dabing publikum o jeden z mála kladů připravuje. Není vysloveně hrozný, jen průměrný, což u díla stojícího na síle hlasu a hudebních číslech i tak bolí. Obzvláště v pasáži s rapujícím krabem a rackem, která ani v originále nepatří k největším šlágrům, se ocitáme někde blízko pekla.

Když v rámci komického závěru songu kdosi hodí na rapujícího racka deku, vytane na mysli podobně končící cimrmanovská scénka s papouškem opepřená větou: Hoďte na něj deku, nebo ho zabiju.

Malá mořská víla působí převážně jako nekonečný barevný rej bez jakékoli dynamiky, napětí, natož tragiky. Při finálních momentech, kdy se dívka rozhodne vzít osud do vlastních rukou a nespoléhá na rozhodný čin prince, se vzhledem k tomu, jak je toto akční vyvrcholení uvozené, člověku takřka zasteskne po starých pohádkách a jejich otřepaných, překonaných, alespoň však elegantně provedených klišé. Těžko říci, zda na sílu dodané emancipační vyústění jinak nesoudržné pohádky představuje krok vpřed.

Halle Bailey jako Ariel.
Halle Bailey jako Ariel. | Foto: Disney Enterprises

Disney již několikátým rokem oživuje starou klasiku v hrané podobě, poslední roky do kin uvedl nového Aladina, Lvího krále i Dumba. Opakovaně ale naráží. Ne náhodou snímky občas trpí podobnými nešvary jako současné české pohádky. Samozřejmě produkčně a po mnoha dalších stránkách je Hollywood trochu jinde, nevystačí si s vyprávěnkou, v níž království reprezentuje jeden hrad, jedna sluj a tři šutry kdesi v pahorkatině.

Jenže ty opravdu klasické disneyovky ze 40. let minulého století jako Dumbo či Bambi byly mnohdy poměrně krátké, mlčenlivé, lyrické. Nešlo o velká vyprávění, ale emoce a atmosféru, které na poetičnosti dodávala ruční kresba v kombinaci s malovanými pozadími.

Malá mořská víla dopadla jen jako další pahýl s přemrštěnou stopáží, který chce být současný a moderní, avšak ve skutečnosti je zbytečný.

Nevznikl soběstačný nový film převracející stereotypy a napodobit kouzlo originálu se také nezdařilo. Po skončení zůstane v hlavě akorát jediná věc. Bolestivé "rapování" otravně vlezlého racka, s nímž se Ariel kamarádí. To jediné má zvláštní až čarovnou moc: vyklovat vám mozek.

Film

Malá mořská víla
Režie: Rob Marshall
Falcon, česká premiéra 25. května.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy