Recenze: Nového Lvího krále počítačová animace proměnila v přírodopisný dokument

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
17. 7. 2019 15:58
Vyprahlou africkou krajinou proběhne myška a divák by skoro zajásal nad trpělivostí dokumentárního kameramana, který sleduje všední chvilky ze života drobné zvěře. Jenže nemůže.
Nový Lví král je jen otiskem opravdového světa.
Nový Lví král je jen otiskem opravdového světa. | Foto: Falcon

Ta myška, stejně jako všichni ostatní protagonisté v nové verzi Disneyho moderní klasiky Lví král, vznikla kompletně v počítači. I tak scény podobného rázu patří k nejpůsobivějším chvilkám remaku oblíbeného příběhu o lvím království, kde se mladý lvíček Simba musí vypořádat se strýcovou zradou.

Snímek z nového Lvího krále.
Snímek z nového Lvího krále. | Foto: Disney/AP

Není horší vizitka pro tým režiséra Jona Favreaua než fakt, že původní emotivní příběh působí v nové adaptaci nejlépe, když připomíná přírodopisný dokument. Favreau přitom svou pozoruhodnou verzí Knihy džunglí z roku 2016 dokázal, že starým animovaným Disneyho filmům lze vdechnout smysluplný druhý život pomocí fotorealistické počítačové animace.

I proto byl, po několika nepovedených pokusech jiných tvůrců znovu oživit Dumba či Aladina, Lví král očekáván také jako test, zda Disneyho dlouhodobý plán znovu točit hrané či počítačem animované verze svých kreslených děl má smysl.

Tentokrát však veškeré mistrovství animátorů nejenže nevede k podobně úchvatným účinkům jako v Knize džunglí, ale přímo jde proti smyslu původního příběhu. Na rozdíl od Knihy džunglí, kde se tvůrci mohli inspirovat původní knižní předlohou Rudyarda Kiplinga, je Lví král do značné míry věrnou předělávkou stejnojmenného filmu z roku 1994. Někdy takřka záběr po záběru.

Je tu však podstatný rozdíl: z tváří skutečných zvířat nevyzařují city, které jim mohli vdechnout původní Disneyho animátoři. I oni při tvorbě studovali skutečné lvy a jejich mláďata, ale jen proto, aby mohli vytvořit jejich polidštěné, mluvící verze.

V novém Lvím králi sice zvířata mluví, ale zvuk jako by ani nevycházel z jejich těl. A tak i v jednom z nejsmutnějších okamžiků v dějinách disneyovek, kdy mladý Simba přijde o otce a následně si kvůli intrikám strýce klade otcovu smrt za vinu, film působí sterilně.

Snad jedině komediální dvojice Simbových zvířecích přátel Timon a Pumba, důsledně praktikující svoji lelkovací filozofii v duchu hesla "problémy neexistují", dovede sem tam rozesmát.

Nového Lvího krále natočil Jon Favreau, režisér nedávné Knihy džunglí. | Video: Falcon

Tam, kde jde o smutné a vážné věci, film ale zrazují právě technologické prostředky, které zdejší svět stvořily.

Režisér Favreau dává kouzla počítačových triků na odiv v bezdějových pasážích, kde má hlavní roli africká příroda, či v děsivých, ponurých scénách z říše proradných hyen. S jediným výsledkem.

Snímek je místy příliš temný pro malého diváka a ten jindy zase nebude mít trpělivost se scénami, které zaujmou spíše dospělé - vše proto, jak tu animace imituje skutečnost. Jenže zároveň by se chtělo slovy ze známého českého filmu podotknout: "Takový práce. A přitom taková blbost."

Snímek z nového Lvího krále.
Snímek z nového Lvího krále. | Foto: Disney/AP

Což zní příkře, ale opravdu si nelze nepoložit otázku, k čemu vynakládat tolik energie, když výsledek nejenže nepřináší nic nového, ale ani se nepřibližuje původnímu snímku.

Jon Favreau sice využitím hlasů výhradně afroamerických herců - od Donalda Glovera po Beyoncé - aktualizuje příběh o lvím boji za soběstačnost a dává mu společenský přesah, ale není v tom víc než sympatické, leč trochu do prázdna vyznívající gesto. O které je navíc český divák dabované verze ochuzen.

Tvůrcům se tentokrát nepodařilo vytvořit jednotné prostředí jako v případě temného, všeobklopujícího lesa z Knihy džunglí. Lvi, žirafy i sloni mohou vypadat takřka k nerozeznání od skutečnosti, ale pohybují se několika místy, mezi nimiž jako by bylo vzduchoprázdno. Skoro jako když postavy ve videohře přecházejí z jedné lokace do jiné.

Příroda ve Lvím králi nepůsobí lyricky, nepřidává ke skutečnosti něco navíc jako v kreslených disneyovkách. Je jen otiskem opravdového světa.

Snímek z nového Lvího krále.
Snímek z nového Lvího krále. | Foto: Disney/AP

Když antický filozof Platon kritizoval umění coby pouhou schopnost nápodoby, dalo se namítnout, že přehlíží mnohé jeho další funkce a že si plete umění s řemeslem.

Favreau a jeho tým jako by však Platonovy představy o umění splnili dokonale. Stali se pouhými řemeslníky, jejichž výrobek není k užitku.

Lví král

Režie: Jon Favreau
Falcon, česká distribuční premiéra 18. července

Když se během novinářské projekce Lvího krále v půli filmu ozvalo vysokým holčičím hláskem "už bude konec?", vystihlo to pocity v sále bez ohledu na věk.

Favreauův Lví král je o půl hodiny delší než originál. Ale ty skoro dvě hodiny, snad až na pár hravých či vynalézavých scén s myškou či broukem hovniválem, nepřinášejí nic, co by ospravedlňovalo existenci nové verze. Pobíhání zvířeny lze s větším úspěchem sledovat na každém přírodopisném kanálu 24 hodin denně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy