Krotitelky duchů nejsou ještě v kinech a lidé je už nenávidí. V pohlaví ale chybu nehledejme

Martin Svoboda Martin Svoboda
20. 6. 2016 10:33
Remake Krotitelů duchů lidé nenávidí víc než Justina Biebera, aniž by ho zatím viděli. Může za to pohlaví hrdinů? Není snímek jen nevhodným mučedníkem? "Nenávist vůči Krotitelkám pramení primárně z únavy remaky všeho druhu a fixací Hollywoodu na značky, které by fanoušci raději viděli odpočívat. Nesouvisí ani tak s pohlavím hrdinů," píše o chystaném filmu Martin Svoboda.
Krotitelé duchů
Krotitelé duchů | Foto: Columbia Pictures / Falcon

Krotitelé duchů slovenského rodáka Ivana Reitmana z roku 1984 patří mezi jeden z největších filmových kultů. Jde o kanonickou komedii, k níž se dodnes vrací jak tvůrci, tak i diváci při představě, jak má vypadat ideální hollywoodská zábava.

Pokračování se v roce 1989 nesetkalo s očekávaným ohlasem, proto byla série uložena k ledu, ačkoliv se nikdy nepřestalo uvažovat o trojce. Smrt herce Harolda Ramise v roce 2014 ale byla posledním hřebíčkem do rakve regulérního sequelu.

Krotitelé duchů
Krotitelé duchů | Foto: Columbia Pictures / Falcon

Hollywood však dnes přežívá na síle značek, takže musel pod vedením režiséra Paula Feiga vzniknout alespoň remake. Ten uvidíme již za měsíc (28. července) i v našich kinech.

Bude povedený? Diváci očekávají, že ne. Trailer se dokonce stal nejnenáviděnějším videem uveřejněným na YouTube – alespoň podle „dislajků“, jichž bylo skoro 900 tisíc. Což vyvolalo bouřlivou debatu. Remake Krotitelů duchů totiž přichází s kompletně ženskou hlavní čtveřicí (Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Kate McKinnon, Leslie Jones). Je snad západní společnost natolik šovinistická, že snímky stojící na ženských postavách nepřijímá z principu? Nebo z druhé strany: Ničí hyperkorektní snaha "zavděčit se" filmové klasiky?

Hollywood sám by jistě rád znal odpověď, protože krom Krotitelů duchů chystá třeba i remake Dannyho parťáků opět s komplet ženským týmem. Pod vedením Garyho Rosse (skvělá satira Městečko Pleasantville a méně skvělé první Hunger Games) se mají předvést Sandra Bullock, Cate Blanchett, Helena Bonham Carter a Elizabeth Banks.

Rukojmí debaty

Krotitelky duchů přicházejí ve vyhrocené době a stávají se tak rukojmím debaty, která se okolo nich rozběhla. V čelech amerických filmů se stále častěji objevují i jiní lidé než bílí muži – vždyť jedním z největších hereckých tahounů je dnes Dwayne Johnson, jehož etnicita je tak komplikovaná, že v ní nemá jasno skoro nikdo (jeho předky by šlo sledovat od Afriky přes Velkou Británii až po Nový Zéland). A nejúspěšnější americký film, sedmé Star Wars, herecky vedou žena a černoch.

Rasové i genderové rovnoprávnosti, zdá se, nic nestojí v cestě – přesto ženy dostávají řádově nižší honoráře. A nominacím na Oscary, cenám udíleným starými bílými muži, dál vévodí jména bělošských tvůrců, nejčastěji opět mužů. V továrně na sny se zkrátka dál maká za dvojí mzdu a ne každá pozice je k mání.

O tom všem se těžko mluví „jen tak“ a je mediálně vděčnější tato témata navléknout na konkrétní událost. Na začátku roku se pořádného výprasku dočkalo zrovna udílení Oscarů. Mluvilo se o pokrytectví hvězd, které se tváří, jako by bylo vše v pořádku, ale za samozřejmé považují nerovné vnitřní nastavení systému. Tehdy šlo ale o „podnikovou sešlost“ celého Hollywoodu, neuškodilo bilancovat.

Samy za sebe

Nyní nemáme lepší terč než Krotitelky, což je však jen jedno konkrétní dílo. Cokoliv z nich vzejde, můžeme jen těžko generalizovat. K ožehavému sporu byly zavlečeny nepatřičně.

Proč vůbec vzniklo podezření, že nenávist vůči nim zapříčinila nedůvěra v ženské osazenstvo? Již zmíněná Síla se probouzí přece dokázala i s Daisy Ridley dojít k rekordním tržbám a kladnému přijetí. Proč by se najednou vynořila nenávist vůči genderu tak silná, že překoná i nenávist světa vůči Justinu Bieberovi, jenž doposud dislajkům vévodil?

Režisér Paul Feig sice svou komedií Ženy sobě v roce 2011 současný trend ženské komiky nakopl (a dokázal, že ženské vedení není záležitost "kvót", ale opravdového zisku), takže má jisté privilegované postavení v celé problematice, nejde ho však označit za vůdčí osobnost nějakého hnutí. Žádné totiž neexistuje.

Krotitelé duchů
Krotitelé duchů | Foto: Columbia Pictures / Falcon

Nenávist vůči Krotitelkám pramení primárně z únavy remaky všeho druhu a fixací Hollywoodu na značky, které by fanoušci raději viděli odpočívat. Nesouvisí ani tak s pohlavím hrdinů. I když se může stát, že ženská týmovka vzbudí menší zájem (byť to není pravidlo), nemá sama o sobě potenciál vyvolat až takový odpor.

Selhání Krotitelů duchů bude jen selháním tohoto jednoho filmu. A nebude zapříčiněno tím, že v čele stojí ženy. Pokud budou špatní, a že podle všech indícií špatní skutečně budou, nepůjde z toho vyvodit, že herečky neutáhnou film, ale že to nezvládly tyto konkrétní dámy s tímto konkrétním scénářem. A pokud z toho snad producenti nebo někteří diváci vyvodí víc, půjde o fatální nesmysl zavánějící leda vědomou záminkou. Diváckým odmítnutím špatného filmu nelze legitimizovat nezájem o změnu celkových poměrů.

Má proto cenu ukazovat na rozdílné platy žen, na stále ještě nerovnocenné příležitosti některých tvůrců a další šrámy systému. Žádný z těchto problémů ale nemůžeme spojovat se skutečností, že Krotitelé duchů si to slízli na YouTube. Největší chyba by byla, kdybychom si neuvědomili umělost tohoto konstruktu a dali předpokládanému neúspěchu větší váhu, než jakou bude mít.

Chcete mít přehled o aktuálním dění v kultuře? Sledujte kulturní rubriku Aktuálně.cz na Facebooku!

Krotitelé duchů - trailer | Video: Columbia Pictures / Falcon
 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy