Glosa: Oscarům letos chybí souboj hodnot, tak ocení vyprázdněnou exhibici Zmrtvýchvstání

Martin Svoboda Martin Svoboda
14. 1. 2016 20:45
Ceny Oscar nenašly agendu, tak se navěsily na fádní kvalitu Revenanta. Odhalují tím leda svou neschopnost hledat skutečnou hodnotu. "Akademici nedokázali udělat nic jiného než vypíchnout filmy, o nichž už dávno koluje pověst technické kvality, jinak jsou ale nezajímavé a zbytné. A proto se jako největší favorit profiluje snímek, jehož každá složka je výjimečná, ale jako celek je pouze fádní a zbytečný," zamýšlí se Martin Svoboda ve své glose.
Foto: The 20th Century Fox

Na jednu stranu si můžeme stěžovat, že letošní sezóna cen je zpropadeně nudná, protože jediný zajímavý zvrat, ocenění Šíleného Maxe v hlavních kategoriích, se bohužel jeví stále nepravděpodobně.

Na druhou stranu můžeme alespoň nahlédnout do „duše“ akademiků, kteří nyní vítěze nevybírají na základě mediálně krmeného souboje hodnot, musí se rozhodovat podle filmů samotných.

A bohužel se po vyhlášení nominací ukazuje, že když se nemají čeho chytit, tedy teze „oceníme malý film místo velkého“ nebo „pochválíme novátorský film místo konzervativního“, je ona duše se poměrně vyprázdněná.

Nadherec v nadfilmu. Ale proč?

Revenant Zmrtvýchvstání je nepochybně kvalitní film. Možná až příliš kvalitní, jak se shodují někteří kritici. DiCaprio se v něm pokouší o nadherectví, Iñárritu o nadrežii a Lubezki o nadkameru ještě mnohem víc, než jsme u nich zvyklí. Vlastně se snímek mění v hyperprecizní exhibici jedinů, kteří se navzájem překřikují a strhávají na sebe pozornost. Jde o dvě a půl hodiny nekončící snahu vyhrát Ocara. Jako by filmaři zapomněli, že vyprávějí nějaký příběh.

Nikdo se nebude moct hlasitě zlobit za sošku pro některého z nich, odvádějí skvělou, nadstandardní práci. Ale jejich výkon je zároveň sobecky postavený mimo kontext filmu jako celku, slouží jen sám sobě a při sledování vytrhává ze zážitku.

Dvanáct nominací pro Revenanta ukazuje, že když akademici neregistrují „příběh produkcí“, nedokážou se přesunout o stupeň níž a hledat filmové prostředky užité tak, aby plnohodnotně zprostředkovaly zážitek. Umí už jenom snímky rozbít na jednotlivé složky. A oceňovat mechanicky a nevzrušivě ty nejvýraznější.

U ryze technických kategorií jako kamera je snad takový přístup oprávněnější než třeba u režie, jejíž účel by měl být právě sjednocení všech složek do smysluplného celku. V čemž ovšem Iñárritu absolutně zklamal. Stejně tak DiCaprio už nabídl výkony mnohem lépe zasazené do kontextu. Skoro bychom se u něj měli začít bát, že se promění v další Meryl Streepovou, jejíž herecké exhibice trčí z průměrných filmů a čiší afektem nemístné kvality oproštěné od smyslu.

Správné řešení není

Ze seznamu nominací ale krom Šíleného Maxe nekouká nikdo, jehož ocenění lze realisticky očekávat a zároveň by značilo vypíchnutí opravdu výjimečného výkonu, který má dopad na úrovni celého média. Všichni letošní vítězi budou zkrátka nudní, nepřekvapiví, adekvátní a málokdo k nim bude cítit osobní vztah.

Je to špatně? Přece jenom není důvod, aby rozdávání cen muselo být „vzrušující“. Stačí určit nejlepšího v dané kategorii na základě realistických očekávání a ocenit ho. Povyk netřeba.

Oscary jako mainstreamové ceny však nedokážou určovat skutečnou kvalitu, hledat výjimečné filmy, jež posunují kinematografii. Jdou jen po pozlátkách a doufají, že stejně kvalitní jako obal bude i obsah.

Pozlátka se letos přesunula na jednotlivé filmové složky a akademici (podobně jako novináři hlasující o Glóbech) nedokázali udělat nic jiného než vypíchnout filmy, o nichž už dávno koluje pověst technické kvality, jinak jsou ale nezajímavé a zbytné. A proto se jako největší favorit profiluje snímek, jehož každá složka je výjimečná, ale jako celek je pouze fádní a zbytečný.

Pokračování kultovní série 80. let je podle filmového kritika a recenzenta Kamila Fily splněný sen fanoušků postapokalyptických filmů. Snímek je revoluční v tom, co se dnes povoluje v Hollywoodu. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 25 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mosquera se vrací do Bohemians

Fotbalista Jhon Mosquera se po třech a půl letech vrací do Bohemians 1905. Devětadvacetiletý kolumbijský křídelník uspěl na zkoušce a coby volný hráč podepsal s Pražany smlouvu do konce sezony. Vršovický klub o tom informoval na svém webu.

Mosquera se k týmu připojil minulý týden. Absolvoval několik tréninků a úspěšně prošel lékařským vyšetřením. "Snažil jsem se Jhona několik týdnů přesvědčit, aby přiletěl do Čech a mohli jsme se potkat a probrat jeho působení u nás. To se nakonec povedlo," uvedl ředitel "Klokanů" Darek Jakubowicz.

Bohemians poprvé získali Mosqueru v létě 2014 z třetiligového španělského Hérculesu, nejprve na hostování a poté na přestup. Rodák z Cali v 55 utkáních české nejvyšší soutěže zaznamenal tři góly a šest asistencí a stal se oblíbencem fanoušků.

V létě 2016 se Mosquera rozhodl z Ďolíčku odejít, přestože měl s Bohemians platnou smlouvu. Po návratu do Kolumbie působil v Atléticu Nacional, s nímž si zahrál i na mistrovství světa klubů, a naposledy v Deportivu Cali.

před 1 hodinou

Do výběru nového šéfa CDU se plést nebudu, slíbila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že se do výběru budoucího předsedy své Křesťanskodemokratické unie (CDU) a příštího kandidáta na kancléře neplete. Na tiskové konferenci po setkání s finskou premiérkou Sannou Mariovou ve středu řekla, že už v roce 2018 spolustraníkům slíbila, že se nebude do hledání svého nástupce vměšovat. CDU začíná hledat nástupce Annegret Krampové-Karrenbauerové, která před časem oznámila, že z čela strany odstoupí.

"Mou zkušeností historické povahy je, že by se předchůdci do něčeho takového neměli plést," uvedla Merkelová. "A tím se řídím," dodala. Už v říjnu 2018, kdy se vzdala funkce předsedkyně CDU, kancléřka podle svých slov spolustraníkům slíbila, že "se do otázky, kdo v budoucnu povede CDU a nebo kdo bude kandidátem na kancléře, nebudu vměšovat". Neznamená to ale podle ní, že by s možným budoucím kancléřem nemohla mluvit. Němce čekají řádné volby příští rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy