Recenze: Rodina je základ oceánu. Nová pixarovka je zábavná, ale Dory není Nemo

Tomáš Seidl
16. 6. 2016 9:46
Třináct let po natočení podivuhodně roztomilého animovaného filmu Hledá se Nemo přichází do kin snímek Hledá se Dory. Novinka studia Pixar je výsledkem technicky bezchybné práce animátorů. Název je trochu zavádějící, Dory tu hledá své rodiče, ale vlastně také sama sebe.
Hledá se Dory
Hledá se Dory | Foto: Walt Disney Studios Motion Pictures

Nemo se před časem zdárně našel, teď se pro změnu hledá Dory. Třináct let po natočení podivuhodně roztomilého animovaného filmu Hledá se Nemo, jednoho z nejoblíbenějších titulů amerického studia Pixar, který získal Oscara, vstupuje do tuzemských kin snímek Hledá se Dory.

I ten je výsledkem technicky bezchybné práce animátorů Pixaru, pro který ho podle vlastního scénáře natočil režisér původního filmu Andrew Stanton.

Hledá se Dory je volné pokračování filmu Hledá se Nemo a také tak trochu takzvaný spin-off. Tedy snímek, který je odvozen od již existujícího filmového díla a v němž se jeho původně vedlejší postava stává klíčovým protagonistou. Tím je dobrosrdečná, avšak zapomnětlivá modrožlutá rybka Dory, která v předešlém snímku pomáhala starostlivému rybímu otci Marlinovi najít svéhlavého synka Nema, jehož z oceánu vylovil potápěč a unesl ho do akvária v Sydney.

Název nového filmu je zdánlivě zavádějící. Neboť není to Dory, kdo je v něm hledán, ale naopak ona sama pátrá po svých rodičích. Jim se kdysi ztratila, protože má odmala výpadky "krátkoblbé" paměti.

Během své odysey, která mluvící rybku za vydatné pomoci Marlina, Nema a dalších živočichů trpících různými fyzickými i psychickými handicapy posléze zavede až do obrovského rehabilitačního institutu, Mořského akvária v Kalifornii, však Dory nehledá jen svou rodinu, ale zároveň sebe samu.

I tentokrát jsou tedy klíčovým tématem rodinné vazby, ztráty a shledání. Na rozdíl od prvního snímku, který dokázal bavit děti a díky vtipným odkazům na filmy Alfreda Hitchcocka či Stanleyho Kubricka, absurdním situacím a hravým vizuálním gagům i jejich rodiče, je nová komedie směrována převážně na malé diváky.

Místy to ale přehání s dojímavostí, především ve flashbacích z dětství titulní hrdinky. Je to zřejmě i důsledek toho, že Pixar již není onou svrchovanou firmou, jakou byl v dobách vzniku filmu Hledá se Nemo, ale že se roku 2006 stal dceřinou společností The Walt Disney Company, která úzkostlivě lpí na tradičních rodinných hodnotách.

Po vzoru animovaných sérií typu Madagaskar je i snímek Hledá se Dory zabydlený řadou vedlejších groteskních postav zvířátek vyznačujících se různě pokročilým − ale také různě komickým − stupněm retardovanosti. Bizarnost společenství potřeštěných živočichů v Mořském akváriu umocňuje i občas přepjatě nadabovaná česká verze, včetně vševědoucího "božího hlasu" Marka Ebena, jenž ve filmu promlouvá jakoby sám za sebe − v originále se této role zhostila Sigourney Weaverová.

Tvůrci opět využívají lidských vlastností rybích protagonistů, které reflektují jejich povahy. Těla ale vycházejí z fyziognomie skutečných tvorů − Dory je bodlok pestrý, Marlin klaun očkatý. Vzhled lokací kalifornského pobřeží byl zase inspirován obrazy malíře Eyvinda Earlea.

Za uplynulých třináct let digitální technologie výrazně pokročila vpřed, tvůrci ale byli vázáni stylizovanou výtvarnou stránkou i atmosférou předchozího filmu, takže mnohá vylepšení záměrně nepůsobí okázale. Lze je vypozorovat především v dokonalejší práci s nasvícením a také v detailnějším zobrazení pestrobarevného mořského světa. Snímek, který uvozuje krátký pixarovský předfilm Ptáčátko, navíc vstupuje do kin ve formátech 2D i 3D.

Hledá se Dory je zábavný, vkus neurážející rodinný snímek, který ale poněkud předvídatelně recykluje základní motivy původního příběhu, aniž by je obohacoval něčím zásadně překvapujícím. Také pro pixarovské rybky zkrátka platí, že nevpluješ dvakrát do téhož oceánu.

Hledá se Dory - český trailer | Video: Disney
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy