Praha - Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme na 44. ročníku karlovarského festivalu americký filmový a divadelní herec, režisér a producent John Malkovich.
Vary už dříve ohlásily dvě slavná jména letošního ročníku. Miloš Forman zde uvede světovou premiéru svého nového filmu Dobře placená procházka a pro Křišťálový glóbus si - kromě Malkoviche - přijede režisér Jan Švankmajer.
Nově ohlášený host, pětapadesátiletý Malkovich, je hercem širokého žánrového i výrazového záběru. Ve filmografii má role v akčních trhácích, adaptacích klasiky i umělecky ambiciózních snímcích.
Pochází z rodiny s novinářskou tradicí; původně studoval ekologii, ale posléze přestoupil na dramatické umění. V roce 1976 v Chicagu s Garym Sinisem a dalšími spolužáky založil avantgardní divadelní soubor Steppenwolf Theatre Company, na jehož inscenacích se podílel jako herec, režisér a výtvarník.
Po boku Dustina Hoffmana slavil úspěch na Broadwayi v dramatu Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího; v televizní verzi pod režií Volkera Schlöndorffa získal za roli Biffa Lomana v roce 1986 Emmy.
Ve filmu se prosadil hned svou první úlohou slepého pana Willa v dramatu Místa v srdci, která mu v roce 1984 vynesla nominaci na Oscara.
Dalším filmem, jenž mu přinesl proslulost, bylo drama Vražedná pole Rolanda Joffého z téhož roku - kde ztvárnil reportéra z Kambodže za občanské války, kdy zemi dostali pod kontrolu Rudí Khmerové.
V roce 1987 ztvárnil po boku Christiana Balea (coby ještě malého chlapce) jednu z hlavních rolí ve výpravném válečném filmu Říše slunce, odehrávajícím se v Šanghaji okupované japonskou armádou.
Skutečně mezinárodní popularitu si vydobyl v roce 1988 kreací intrikánského vikomta Valmonta v adaptaci románu Choderlose de Laclose (Velmi) Nebezpečné známosti; strhující výkon podal ve filmovém přepisu Steinbeckovy novely O myších a lidech z roku 1992, kde se opět jako s hereckým partnerem a režisérem sešel s Gary Sinisem.
Jeho filmografii ozdobila postupně spolupráce s dalšími významnými režiséry - s Bernardem Bertoluccim pracoval na dramatu Pod ochranou nebe, s Woody Allenem natočil tajemnou komedii Stíny a mlha, nedávno s bratry Coenovými černou komedii Po přečtení spalte.
Objevil se také jako záporný protihráč Clinta Eastwooda v kriminálním snímku S nasazením života; za roli atentátníka získal v roce 1983 druhou nominaci na Oscara.
Další role vytvořil v tajemném thrilleru Liliany Cavaniové Ripleyho hra, melancholickém dramatu Za mraky (režie Michelangela Antonionioho a Wima Wenderse) nebo v adaptaci slavného Proustova románu Hledání ztraceného času, kterou natočil Raoul Ruiz; u nás byla uvedena jako Čas znovu nalezený.
V adaptaci románu Henry Jamese Portrét dámy režisérky Jane Campionové byl partnerem Nicole Kidmanové, v adaptaci románu Dr. Jekyll a pan Hyde (pod názvem Mary Reily) zase hrál s Julií Robertsovou.
Několikrát pracoval na projektech realizovaných v Česku, kupříkladu na historickém opusu Luka Bessona Johanka z Arcu.
Asi nejoriginálněji využili hercovu osobnost scenárista Charlie Kaufman a režisér Spike Jonze v komedii V kůži Johna Malkoviche, kde Malkovich hraje sám sebe.
Dvakrát v životě také byl na plátně slavným filmovým režisérem, pokaždé se jednalo o rozpustilé mystifikace. Ve snímku Ve stínu upíra hrál klasika filmového expresionismu Friedricha Wilhelma Murnaua, v titulu Říkejte mi Kubrick zase muže, který se vydává za Stanleyho Kubricka.
V roce 1998 založil Malkovich s Lianne Halfonovou a Russem Smithem produkční společnost Mr. Mudd. Během deseti let stála za výrobou filmů Libertin, Art School Confidential nebo Oscarem oceněného nezávislého hitu Juno.
Malkovich neváhal podílet se na mnoha komerčních filmech, jimiž si v mezičasech vydělával na svou uměleckou, méně výnosnou dráhu. V drobných záporných rolích se objevil například ve špionážní komedii Johny English, sci-fi parodii Stopařův průvodce po Galaxii či fantasy Eragon.
Tady v paměti utkvěl coby mušketýr Athos v Muži se železnou maskou a jako hlavní zlosyn Cyrus the Virus z akčního trháku Con Air, kde stál proti Nicolasi Cageovi.
V rámci Pocty Johnu Malkovichovi uvedou Karlovy Vary dva filmy: politický thriller Tanečník seshora s Javierem Bardemem v hlavní roli, který Malkovich režíroval jako svůj debut, a dokumentární film Cesta domů, pod nímž je podepsán jako jeden z producentů.