Dvaatřicátý ročník tradiční školy v Uherském Hradišti očekává letos 4500 kinematografických nadšenců. Ti budou jistě jako každoročně ochotni sledovat neusledovatelné množství filmů denně, navštěvovat koncerty, workshopy i další doprovodné akce - a při tom všem přespávat ve spacácích v místních školách a tělocvičnách.
Kouzlo Letní filmové školy tvoří nejen strategická poloha na dosah skvělých snímků a moravských vinných sklípků, ale především mladistvá skladba návštěvníků a ochota hostů diskutovat s nimi v jakoukoliv denní i noční hodinu.
V nabídce je 200 celovečerních a 150 krátkometrážních titulů. Program se letos zaměřuje hlavně na Kanadu, ale také na Afriku. Uveden bude třeba film Tsotsi, oceněný letos cizojazyčným Oscarem.
Z oceněných filmů bude k vidění třeba i dokument Iné svety Marko Škopa, který čerstvě vyhrál na karlovarském filmovém festivalu. A poprvé v Česku také vítěz letošního festivalu v Cannes, The Wind That Shakes the Barley Kena Loache.
Ve čtvrtek bude na festivalu premiérově uvedena adaptace Pelcovy knihy ...a bude hůř od Petra Nikolaeva. Premiéru bude mít na LFŠ i film Vlado Štancela Mezi námi přáteli.
A svůj nový snímek Záviš - Kníže pornofolku pod vlivem Griffitovy Intolerance tu představí i dokumentarista Karel Vachek. Devítidenní akci pak zakončí předpremiéra nového snímku Věry Chytilové Hezké chvilky bez záruky.
Středa a čtvrtek budou zasvěceny jednomu z nejslavnějších hostů festivalu - Václavu Havlovi. Ten představí svou novou knihu a ukázky z časosběrného dokumentu Občan V. H., který místo tragicky zesnulého Pavla Kouteckého právě dokončuje Miroslav Janek.
LFŠ do 30. července krom filmů nabídne i 20 koncertů, 25 workshopů a panelových besed, 8 rodinných programů, 9 výstav, 15 projekcí v letním kině a samozřejmě i ony besedy s filmaři. "Bude velkým traumatem účastníků, kam jít, kterou akci si zvolit," komentoval bohatý program za organizátory Jiří Králík.
Jednou z největších hudebních lahůdek by mohla být akce Pandurango - koncert hudby z pěti kontinentů. "Vystoupení zahraničních kapel na večeru s podtitulem Cesta za bohem hudby zaznamená Česká televize. Půjde vlastně o upoutávku na připravovaný stejnojmenný cyklus dokumentů o vlivu etnické hudby na hudbu světovou," říká Králík.
Podiskutovat si účastníci LFŠ budou moci s ruským filmovým skladatelem Eduardem Artěmjevem, ázerbájdžánským scenáristou Rustamem Ibragimbekovem nebo s polským filmařem Feliksem Falkem. Do Hradiště se těší i Ivan Balaďa či Pavel Landovský.
Stránky Letní filmové školy ZDE