Dokument o Havlovi dokončí Janek

ČTK, kul
7. 7. 2006 14:00
Karlovy Vary - Respektovaný dokumentarista Miroslav Janek dokončí práci po tragicky zesnulém kolegovi Pavlu Kouteckém.

Oznámila to na dnešní tiskové konferenci v Karlových Varech producentka Jarmila Poláková, ředitelka společnosti Asociace Film & Sociologie.

"Pavel Koutecký sledoval Havlův politický a soukromý život ve funkci hlavy státu a zachytil přes stovku událostí třináctiletého období," řekla Poláková k 45 hodinám materiálu. Film Občan V.H. vznikal sběrnou metodou od roku 1992, celkem se natáčelo 150 dnů.  

Václav Havel ve Varech
Václav Havel ve Varech | Foto: ČTK

Mezi novináře přišel i hlavní aktér snímku, Václav Havel, který svoji roli krátce shrnul: "Jsem spíše objektem než subjektem této věci, mohu doporučit jiné zdroje, vyjevit svůj názor, ale absolutně si nechci nic vynucovat či zakazovat."

V dokumentu se objeví celá řada osobností světové politiky a kultury, protože Havel pustil Kouteckého do míst, kam veřejnost a novináři měli vstup zakázaný. Problém s autorskými právy ale producenti neočekávají. 

"Všichni souhlasili s tím, že jde o natáčení pro archiv, které bude použito později. A tak filmoví diváci uvidí unikátní záběry ze zákulisí Havlových zahraničních návštěv, mnoha přijetí na Pražském hradě i příprav návštěvy amerického prezidenta Billa Clintona včetně jeho improvizovaného vystoupení s darovaným saxofonem v pražské Redutě," řekla Poláková.

Práci na filmu Občan V.H. teď převezme Miroslav Janek, uznávaný tvůrce dokumentů se sociálním podtextem jako Nespatřené, Hamsa, já jsem či Vierka. Karlovarský festival uvádí v soutěži dokumentů jeho film Chačipe, který natočil ve spolupráci s dětmi z dětského domova.

"Viděl jsem zatím jen hodinu natočeného materiálu. Z hlediska filmaře mě tento úkol potěšil - je to pocta i závazek vůči Pavlovým záměrům, filmové dobrodružství," řekl Janek.
   
Podle Polákové by zároveň s celovečerním filmem měly vzniknout čtyři televizní hodinové tematické dokumenty. Původní Kouteckého negativ bude uložen v Národním filmovém archivu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy