Trafostanice v Berlíně vystavuje malby z neznámé části světa Hry o trůny

Výstavu ze světa Hry o trůny hostí trafostanice z roku 1926.
Foto: ČTK/DPA
Reuters Kultura Reuters, Kultura
24. 1. 2019 15:05
Příznivci fantasy seriálu Hra o trůny v těchto dnech až z dalekých zemí přijíždějí do Berlína. Právě zde začala výstava maleb nazvaná Unseen Westeros. Ukazuje dosud neznámé části fiktivního světa Západozemí, kde se odehrávají příběhy spisovatele George R. R. Martina.

Přehlídku připravil čtyřicetičlenný tým umělců, kteří pro seriál vyráběný televizí HBO malovali pozadí a pracovali na jeho výpravě. Do příštího úterý 29. ledna lze výstavu navštívit zdarma, koná se v opuštěné trafostanici v berlínském obvodu Reinickendorf.

Na včerejší vernisáž dorazili lidé až ze Španělska nebo Bolívie.

Výstava vychází z doprovodné knihy, jež na 80 obrazech ukazuje fantasy kontinent Západozemí. Právě na něj spisovatel Martin situoval svou knižní ságu Píseň ledu a ohně, podle níž roku 2011 vznikla první řada seriálové Hry o trůny.

"Přišlo mi, že ta kniha má velký potenciál," vysvětluje v Německu narozený malíř Sven Sauer. Ten se svými kolegy za práci na Hře o trůny obdržel šest televizních cen Emmy a teď zorganizoval berlínskou výstavu.

"Obvolal jsem všechny umělce z celého světa, o nichž jsem věděl, že na seriálu spolupracovali, a zeptal jsem se jich, jestli by neměli chuť své příspěvky pro knihu vystavit," dodává Sauer.

Přehlídka tak ukazuje hrady, krajiny, zvířata i části Západozemí, které diváci seriálu dosud nemohli vidět. Výstava se koná necelé tři měsíce předtím, než televize HBO uvede osmou a závěrečnou řadu Hry o trůny. V Česku bude k vidění od 15. dubna.

"Je to neuvěřitelný shluk lidí," podotýká jeden z návštěvníků výstavy Marcus Roberts z Velké Británie. "Nejde tu tolik o bitvy, skvělé draky, politické intriky ani dějové zákruty. Spíš o postavy a barvitost celého příběhu," líčí svůj dojem.

Digitální malba Svena Sauera pro třetí řadu seriálu Hra o trůny.
Digitální malba Svena Sauera pro třetí řadu seriálu Hra o trůny. | Foto: www.mattepainting-studio.com

Výstava zahrnuje malby, které umělci vytvářeli digitálně. Všechny jsou umístěné v sálech a různě tmavých chodbách impozantní trafostanice navržené roku 1926 německým architektem Hansem Heinrichem Müllerem. Ten se při návrhu budovy nechal inspirovat středověkými pevnostmi.

Dle pořadatelů výstava vznikala v průběhu tří let, pro navození atmosféry bylo složeno osm hudebních podkladů, každý pro jinou místnost s malbami.

Návštěvníci si na místě mohou také zapůjčit sluchátka a zaposlouchat se do vyprávění o vzniku Západozemí.

Výstava ze světa Hry o trůny je v Berlíně k vidění do úterý 29. ledna. | Video: Unseen Westeros
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy