Trafostanice v Berlíně vystavuje malby z neznámé části světa Hry o trůny

Výstavu ze světa Hry o trůny hostí trafostanice z roku 1926.
Foto: ČTK/DPA
Reuters Kultura Reuters, Kultura
24. 1. 2019 15:05
Příznivci fantasy seriálu Hra o trůny v těchto dnech až z dalekých zemí přijíždějí do Berlína. Právě zde začala výstava maleb nazvaná Unseen Westeros. Ukazuje dosud neznámé části fiktivního světa Západozemí, kde se odehrávají příběhy spisovatele George R. R. Martina.

Přehlídku připravil čtyřicetičlenný tým umělců, kteří pro seriál vyráběný televizí HBO malovali pozadí a pracovali na jeho výpravě. Do příštího úterý 29. ledna lze výstavu navštívit zdarma, koná se v opuštěné trafostanici v berlínském obvodu Reinickendorf.

Na včerejší vernisáž dorazili lidé až ze Španělska nebo Bolívie.

Výstava vychází z doprovodné knihy, jež na 80 obrazech ukazuje fantasy kontinent Západozemí. Právě na něj spisovatel Martin situoval svou knižní ságu Píseň ledu a ohně, podle níž roku 2011 vznikla první řada seriálové Hry o trůny.

"Přišlo mi, že ta kniha má velký potenciál," vysvětluje v Německu narozený malíř Sven Sauer. Ten se svými kolegy za práci na Hře o trůny obdržel šest televizních cen Emmy a teď zorganizoval berlínskou výstavu.

"Obvolal jsem všechny umělce z celého světa, o nichž jsem věděl, že na seriálu spolupracovali, a zeptal jsem se jich, jestli by neměli chuť své příspěvky pro knihu vystavit," dodává Sauer.

Přehlídka tak ukazuje hrady, krajiny, zvířata i části Západozemí, které diváci seriálu dosud nemohli vidět. Výstava se koná necelé tři měsíce předtím, než televize HBO uvede osmou a závěrečnou řadu Hry o trůny. V Česku bude k vidění od 15. dubna.

"Je to neuvěřitelný shluk lidí," podotýká jeden z návštěvníků výstavy Marcus Roberts z Velké Británie. "Nejde tu tolik o bitvy, skvělé draky, politické intriky ani dějové zákruty. Spíš o postavy a barvitost celého příběhu," líčí svůj dojem.

Digitální malba Svena Sauera pro třetí řadu seriálu Hra o trůny.
Digitální malba Svena Sauera pro třetí řadu seriálu Hra o trůny. | Foto: www.mattepainting-studio.com

Výstava zahrnuje malby, které umělci vytvářeli digitálně. Všechny jsou umístěné v sálech a různě tmavých chodbách impozantní trafostanice navržené roku 1926 německým architektem Hansem Heinrichem Müllerem. Ten se při návrhu budovy nechal inspirovat středověkými pevnostmi.

Dle pořadatelů výstava vznikala v průběhu tří let, pro navození atmosféry bylo složeno osm hudebních podkladů, každý pro jinou místnost s malbami.

Návštěvníci si na místě mohou také zapůjčit sluchátka a zaposlouchat se do vyprávění o vzniku Západozemí.

Výstava ze světa Hry o trůny je v Berlíně k vidění do úterý 29. ledna. | Video: Unseen Westeros
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy