Přehlídku připravil čtyřicetičlenný tým umělců, kteří pro seriál vyráběný televizí HBO malovali pozadí a pracovali na jeho výpravě. Do příštího úterý 29. ledna lze výstavu navštívit zdarma, koná se v opuštěné trafostanici v berlínském obvodu Reinickendorf.
Na včerejší vernisáž dorazili lidé až ze Španělska nebo Bolívie.
Výstava vychází z doprovodné knihy, jež na 80 obrazech ukazuje fantasy kontinent Západozemí. Právě na něj spisovatel Martin situoval svou knižní ságu Píseň ledu a ohně, podle níž roku 2011 vznikla první řada seriálové Hry o trůny.
"Přišlo mi, že ta kniha má velký potenciál," vysvětluje v Německu narozený malíř Sven Sauer. Ten se svými kolegy za práci na Hře o trůny obdržel šest televizních cen Emmy a teď zorganizoval berlínskou výstavu.
"Obvolal jsem všechny umělce z celého světa, o nichž jsem věděl, že na seriálu spolupracovali, a zeptal jsem se jich, jestli by neměli chuť své příspěvky pro knihu vystavit," dodává Sauer.
Přehlídka tak ukazuje hrady, krajiny, zvířata i části Západozemí, které diváci seriálu dosud nemohli vidět. Výstava se koná necelé tři měsíce předtím, než televize HBO uvede osmou a závěrečnou řadu Hry o trůny. V Česku bude k vidění od 15. dubna.
"Je to neuvěřitelný shluk lidí," podotýká jeden z návštěvníků výstavy Marcus Roberts z Velké Británie. "Nejde tu tolik o bitvy, skvělé draky, politické intriky ani dějové zákruty. Spíš o postavy a barvitost celého příběhu," líčí svůj dojem.
Výstava zahrnuje malby, které umělci vytvářeli digitálně. Všechny jsou umístěné v sálech a různě tmavých chodbách impozantní trafostanice navržené roku 1926 německým architektem Hansem Heinrichem Müllerem. Ten se při návrhu budovy nechal inspirovat středověkými pevnostmi.
Dle pořadatelů výstava vznikala v průběhu tří let, pro navození atmosféry bylo složeno osm hudebních podkladů, každý pro jinou místnost s malbami.
Návštěvníci si na místě mohou také zapůjčit sluchátka a zaposlouchat se do vyprávění o vzniku Západozemí.