Nová řada Geniální přítelkyně: jak obstát v patriarchálním světě otců a manželů

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
20. 2. 2020 11:58
Druhá řada italského seriálu Geniální přítelkyně, jejíž první epizody jsou nyní k vidění na české HBO GO, přibližuje další fázi dlouholetého a komplikovaného vztahu dvou neapolských dívek. Na pozadí se zároveň odvíjejí překotné proměny italské společnosti druhé poloviny 20. století.

Neapolská sága, kterou natočil Saverio Costanzo, tvůrce empatického dramatu Osamělost prvočísel z roku 2010, postupně nabírá televizní podobu dle stejnojmenného čtyřdílného bestselleru italské autorky či autora používajícího pseudonym Elena Ferrante. Knižní tetralogie o dvou dívkách, jež se narodily a vyrostly v nuzné neapolské čtvrti, byla přeložena do čtyř desítek jazyků a prodalo se jí přes deset milionů výtisků.

Příběh v první osobě retrospektivně vypráví zhruba šedesátiletá Elena, která se dozvídá, že její kamarádka z dětství Lila beze stopy zmizela a zjevně se rozhodla vymazat svůj dosavadní život. Elena tak začne detailně sepisovat historii jejich více než půl století trvajícího přátelství.

Odlišné, avšak vzájemně se inspirující protagonistky románu i seriálu - zatímco Elena je třídní premiantkou, stejně stará Lila bývá od dětství považovaná za čarodějnici - lze chápat jako "modelové produkty" specifické poválečné doby i výlučného geografického dějiště. V něm je běžným komunikačním nástrojem rodiny násilí a většinu vztahů předurčuje postavení jednotlivce ve společenské hierarchii, kde moc i peníze kumulují místní cammoristé, tedy příslušníci neapolské mafie.

Druhá řada seriálu začíná tam, kde ve shodě s literární předlohou skončila první série, natočená v roce 2018. Ta vyvrcholila sňatkem Lily a klíčovou scénou přibližující svatební hostinu "v neapolském stylu", z níž znechucená Elena odchází s přesně definovaným poznáním, "co je to plebs". A také s hořkým pocitem, že uniknout ze světa svých matek a z místa, kde se obě narodily, zřejmě nedokáže ani jedna z hrdinek.

Ústřední téma nové osmidílné řady předznamenává název druhé části tetralogie Příběh nového jména. Její děj, alespoň soudě dle prvních čtyř epizod, seriál i nadále věrně převádí do filmové podoby. Neuspokojivý manželský život živočišné a vzpurné Lily, jejíž svatební noc se mění v erupci násilí, sleduje v kontrastu s méně vypjatými osudy vzdělané, přemýšlivé, ale pasivnější Eleny.

Snímek z druhé řady Geniální přítelkyně.
Snímek z druhé řady Geniální přítelkyně. | Foto: HBO

Protože Eleně - na rozdíl od výjimečně nadané Lily - rodina umožnila pokračovat ve studiu, v jejím životě jsou učebnice a knihy zatím zdánlivě důležitější než muži. Ačkoli jedna je vdaná a druhá ještě panna, obě se při pohledu na své strhané sousedky a jejich plačící potomky podvědomě obávají mateřství. A stejně jako v jejich dětství i nyní platí, že většinu věcí, které by měla dělat Elena, nakonec vždy dřív a líp učiní Lila. I když někdy si také vede hůř.

Vzhledem k provázanosti hlavních i vedlejších dějových linek a s ohledem na množství postav, spojených horkokrevným předivem vášní, emocí, žárlivostí a křivd z minulosti, nemá z diváckého hlediska smysl naskakovat do rozjetého příběhu až od letošní řady. Vztahy mezi postavami jsou natolik spletité, že i každý ze čtyř svazků literární předlohy je uvozen "rodovým" seznamem desítek postav, doplněným o klíčové události předchozích dílů.

Středobodem vyprávění i ve druhé řadě seriálu zůstává intenzivní, ale dvojsečné ženské přátelství, které prochází různými podobami a výkyvy. Zůstává naplněno vzájemnou podporou, spřízněností a obdivem, ale často také rivalitou, řevnivostí a závistí.

Nové epizody Geniální přítelkyně vysílá česká HBO každé pondělí. | Video: HBO

Od útlého dětství se dívky shodně, byť každá po svém, pokoušejí obstát v patriarchálním světě svých otců, bratrů a později nápadníků, manželů či milenců. Neapolští muži přitom slabosti, selhání i nedostatek přirozeného respektu zastírají majetnickými výbuchy, falešnou hrdostí a zuřivými fackami.

Jak se dospívající dívky mění v ženy a lépe poznávají svá těla, k novému životu se symbolicky probouzí také většina Itálie. Vzkvétají obchody i podnikání, do země proniká sexuální revoluce a propukají první studentské i dělnické nepokoje. Tehdejší hluboké společenské, sociální i kulturní proměny, prohlubující kontrast mezi severní a jižní částí země, tvůrci akcentují odlišnou vizuální koncepcí obou sérií.

Snímek z druhé řady Geniální přítelkyně.
Snímek z druhé řady Geniální přítelkyně. | Foto: HBO

První řada, která se odehrává během padesátých let ve špinavých a oprýskaných uličkách neapolské periferie plné násilí, křiku a pláče, je především v úvodu halena do tlumených béžových a šedomodrých odstínů.

Ve srovnání s až dokumentaristicky syrovými černobílými dramaty italského neorealismu, jež po druhé světové válce natáčeli režiséři Roberto Rossellini a Vittorio De Sica, působí seriálové vyobrazení chudoby ale přece jen poněkud estetizovaně.

Díky expresivním hereckým výkonům i skutečnosti, že seriál byl natočen v italštině, mnohé výjevy působí palčivě. Mrazivá je například scéna, v níž malou holčičku vlastní otec v zuřivém afektu vyhodí oknem ven na ulici jen proto, že by chtěla navštěvovat měšťanku.

Druhá řada tak brutálně vyhrocená zatím není. Obrazově působí jasněji a barevněji. Odehrává se o dekádu později, tedy v době takzvaného italského hospodářského zázraku, díky němuž válkou zchudlá zemědělská země začala především na severu prosperovat a zásadně se měnit.

Snímek z druhé řady Geniální přítelkyně.
Snímek z druhé řady Geniální přítelkyně. | Foto: HBO

Proto v seriálu začínají po silnicích jezdit nablýskané Fiaty 500, jež byly tehdy považovány za symbol "miracolo economico". Proto se výhodně provdaná Lila občas obléká, líčí i češe po vzoru tehdejších filmových hvězd, ačkoli stále žije v okrajové čtvrti.

Elenu a Lilu i ve druhé řadě ztělesňují herečky Margherita Mazzuccová a Gaia Giraceová, které již ve třetí části původní řady vystřídaly své znamenité dětské předchůdkyně Elisu Del Geniovou, respektive Ludovicu Nastiovou.

Obě dospělé herecké debutantky podávají solidní výkony, byť druhá z nich jako Lila má - alespoň zatím - výraznější a emotivně proměnlivější herecký part než kolegyně. Ta je mnohdy nucena jen dlouze mlčky a ztrápeně přihlížet dění kolem sebe.

K nové sérii je možné mít obdobné výhrady jako k té první, možná jsou ještě viditelnější. Autorka Elena Ferrante scénář doplňovala poznámkami, které režisérovi zasílala e-mailem, a zřejmě i proto adaptace chvílemi působí až příliš doslovně. V důsledku snahy o co nejvěrnější vizualizaci literárního příběhu vyznívají některá místa melodramatičtěji a charaktery jistých postav jsou definované jednoznačněji než v předloze.

Vyzněním tak má druhá řada adaptace Geniální přítelkyně zatím blíž k povaze kultivované, ale poněkud usedlé Eleny než k ohnivé nátuře nevyzpytatelně nepoddajné Lily.

Geniální přítelkyně II

Režie: Saverio Costanzo
Na české HBO GO jsou nyní k vidění první čtyři epizody, každé úterý přibydou další dvě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 5 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy