Konec čekání. Spielberg s Fordem začnou točit pátého Indianu Jonese

Kultura Kultura
16. 2. 2020 14:49
Po letech odkladů začne natáčení pátého filmu o archeologovi a dobrodruhovi Indianu Jonesovi. V televizní talkshow Ellen DeGeneresové to řekl jeho představitel Harrison Ford, který v červenci oslaví osmasedmdesáté narozeniny.
Harrison Ford roku 2008 v Indiana Jonesovi a Království křišťálové lebky.
Harrison Ford roku 2008 v Indiana Jonesovi a Království křišťálové lebky. | Foto: Paramount

Archeologa, jenž se dovedně ohání bičem, Ford poprvé ztvárnil v trojici filmů natočených v letech 1981 až 1989.

Harrison Ford tento týden na premiéře filmu Volání divočiny.
Harrison Ford tento týden na premiéře filmu Volání divočiny. | Foto: Reuters

K jedné ze svých nejznámějších rolí se vrátil roku 2008 ve snímku nazvaném Indiana Jones a Království křišťálové lebky, kde Jonesovy někdejší nepřátele nacisty nahradili Sověti za studené války. Všechny čtyři tituly natočil Steven Spielberg, příběhy o Jonesovi vymyslel George Lucas.

Ten nápad udělat ještě pátý film poprvé zmínil hned roku 2008 na festivalu v Cannes. Později už vzniklo několik scénářů a firma Walt Disney Company, která dnes vlastní práva na Indianu Jonese, pátý díl oficiálně oznámila v roce 2016. Natáčet se ale začne teprve v dalších měsících, jak nyní potvrdil Ford. Informaci přinesl časopis Hollywood Reporter.

"Bude to sranda. Vždycky je sranda natáčet Indianu Jonese," prohlásil Harrison Ford v talkshow americké moderátorky Ellen DeGeneresové, kde mluvil o tom, že by se na place mohl ocitnout koncem léta. V jiném interview pro pořad televizní CBS ale zmínil už duben.

Harrison Ford se v posledních letech podobně vrátil ke svým dvěma nejznámějším rolím. Vesmírného pašeráka Hana Sola ze série Star Wars opět ztvárnil roku 2015 v sedmé epizodě Hvězdných válek nazvané Síla se probouzí. Před třemi roky pak v další sci-fi Blade Runner 2049 znovu hrál někdejšího příslušníka speciálních jednotek losangeleské policie, které hledají a zabíjí takzvané replikanty.

Ford teď říká, že si tyto návraty užívá. "Když se naskytne příležitost natočit další film, je to proto, že lidi bavily ty předchozí," řekl pro CBS. "Cítím povinnost dohlédnout na to, abychom byli tak ambiciózní, jako když jsme točili původní filmy. Člověk cítí zodpovědnost vůči zákazníkům," dodal.

Poslední díl série, Království křišťálové lebky s rozpočtem okolo 185 milionů dolarů, celosvětově utržil 790 milionů dolarů. Do té doby komerčně nejúspěšnější byl Indiana Jones a Poslední křížová výprava z roku 1989, který bez zohlednění inflace utržil 474 milionů dolarů.

Název nového snímku o Indianu Jonesovi ani datum premiéry zatím nejsou známy. Podle dřívějších vyjádření režiséra Spielberga k němu hudbu opět složí dnes osmaosmdesátiletý John Williams.

V předešlém čtvrtém dílu se objevila postava Jonesova syna, kterého hrál Američan Shia LaBeouf. Média následně spekulovala o tom, zda sérii nepřevezeme a stárnoucího Forda nenahradí. Sám LaBeouf se však k tomu stavěl skepticky.

"O čem to mluvíte? Ta role je moje. Shia si může pořídit svůj vlastní klobouk. Já si tenhle zasloužil," reagoval Ford roku 2010 v rozhovoru pro časopis Time.

Harrison Ford o natáčení příštího Indiany Jonese mluvil v souvislosti se svým nejnovějším filmem, novou adaptací dobrodružného románu Jacka Londona Volání divočiny. Odehrává se během zlaté horečky na Klondiku v nehostinné divočině, kde samotářského hrdinu doprovází domestikovaný pes zachráněný před obchodníky se zvířaty. Volání divočiny česká kina uvedou 27. února.

Volání divočiny bude v kinech od 27. února. | Video: CinemArt
 

Právě se děje

před 38 minutami

Biskup Herbst měl pozitivní test na koronavirus, v karanténě je i Dominik Duka

Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus. Uvedla to dnes večer Česká televize. V domácí karanténě je proto arcibiskup Dominik Duka i další biskupové. Herbst je v nemocnici podle webu České biskupské konference od pátku. Hospitalizován byl v Nemocnici pod Petřínem na jednotce intenzivní péče. Diagnostikován mu měl být plicní nález a problémy se srdcem, uvedl web. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy