Konec čekání. Spielberg s Fordem začnou točit pátého Indianu Jonese

Kultura Kultura
16. 2. 2020 14:49
Po letech odkladů začne natáčení pátého filmu o archeologovi a dobrodruhovi Indianu Jonesovi. V televizní talkshow Ellen DeGeneresové to řekl jeho představitel Harrison Ford, který v červenci oslaví osmasedmdesáté narozeniny.
Harrison Ford roku 2008 v Indiana Jonesovi a Království křišťálové lebky.
Harrison Ford roku 2008 v Indiana Jonesovi a Království křišťálové lebky. | Foto: Paramount

Archeologa, jenž se dovedně ohání bičem, Ford poprvé ztvárnil v trojici filmů natočených v letech 1981 až 1989.

Harrison Ford tento týden na premiéře filmu Volání divočiny.
Harrison Ford tento týden na premiéře filmu Volání divočiny. | Foto: Reuters

K jedné ze svých nejznámějších rolí se vrátil roku 2008 ve snímku nazvaném Indiana Jones a Království křišťálové lebky, kde Jonesovy někdejší nepřátele nacisty nahradili Sověti za studené války. Všechny čtyři tituly natočil Steven Spielberg, příběhy o Jonesovi vymyslel George Lucas.

Ten nápad udělat ještě pátý film poprvé zmínil hned roku 2008 na festivalu v Cannes. Později už vzniklo několik scénářů a firma Walt Disney Company, která dnes vlastní práva na Indianu Jonese, pátý díl oficiálně oznámila v roce 2016. Natáčet se ale začne teprve v dalších měsících, jak nyní potvrdil Ford. Informaci přinesl časopis Hollywood Reporter.

"Bude to sranda. Vždycky je sranda natáčet Indianu Jonese," prohlásil Harrison Ford v talkshow americké moderátorky Ellen DeGeneresové, kde mluvil o tom, že by se na place mohl ocitnout koncem léta. V jiném interview pro pořad televizní CBS ale zmínil už duben.

Harrison Ford se v posledních letech podobně vrátil ke svým dvěma nejznámějším rolím. Vesmírného pašeráka Hana Sola ze série Star Wars opět ztvárnil roku 2015 v sedmé epizodě Hvězdných válek nazvané Síla se probouzí. Před třemi roky pak v další sci-fi Blade Runner 2049 znovu hrál někdejšího příslušníka speciálních jednotek losangeleské policie, které hledají a zabíjí takzvané replikanty.

Ford teď říká, že si tyto návraty užívá. "Když se naskytne příležitost natočit další film, je to proto, že lidi bavily ty předchozí," řekl pro CBS. "Cítím povinnost dohlédnout na to, abychom byli tak ambiciózní, jako když jsme točili původní filmy. Člověk cítí zodpovědnost vůči zákazníkům," dodal.

Poslední díl série, Království křišťálové lebky s rozpočtem okolo 185 milionů dolarů, celosvětově utržil 790 milionů dolarů. Do té doby komerčně nejúspěšnější byl Indiana Jones a Poslední křížová výprava z roku 1989, který bez zohlednění inflace utržil 474 milionů dolarů.

Název nového snímku o Indianu Jonesovi ani datum premiéry zatím nejsou známy. Podle dřívějších vyjádření režiséra Spielberga k němu hudbu opět složí dnes osmaosmdesátiletý John Williams.

V předešlém čtvrtém dílu se objevila postava Jonesova syna, kterého hrál Američan Shia LaBeouf. Média následně spekulovala o tom, zda sérii nepřevezeme a stárnoucího Forda nenahradí. Sám LaBeouf se však k tomu stavěl skepticky.

"O čem to mluvíte? Ta role je moje. Shia si může pořídit svůj vlastní klobouk. Já si tenhle zasloužil," reagoval Ford roku 2010 v rozhovoru pro časopis Time.

Harrison Ford o natáčení příštího Indiany Jonese mluvil v souvislosti se svým nejnovějším filmem, novou adaptací dobrodružného románu Jacka Londona Volání divočiny. Odehrává se během zlaté horečky na Klondiku v nehostinné divočině, kde samotářského hrdinu doprovází domestikovaný pes zachráněný před obchodníky se zvířaty. Volání divočiny česká kina uvedou 27. února.

Volání divočiny bude v kinech od 27. února. | Video: CinemArt
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy