FOTO Upíři odhalují kvintesenci Jarmuschových obskurností

Upír Tom Hiddleston přemýšlí o sebevraždě dřevěnou kulkou.
Přežijí jen milenci.
Přežijí jen milenci. Tom Hiddleston si jako upír samozřejmě libuje v temnotě Detroitu i hodně temné rockové muzice.
Přežijí jen milenci.
Přežijí jen milenci. Tilda Swinton žije ve vysněném městě beatníků Tangeru. Je obklopena všemožnou literaturou.
Foto: HCE
Aktualizováno 25. 3. 2014 0:00
Podívejte se na fotografie z filmu Přežijí jen milenci od Jima Jarmusche.

Fotogalerie - Upíři jsou v stále "in", i když je zvláště z televizních obrazovek stále více vytlačují zombie. Davy diváků ovšem pokleslé žánry stále milují - důkazem může být nejen pubertální sága Twilight, ale i aktuální pokračování literárního díla Interview s upírem.

Málokdo by ale čekal, že krvavé tesáky vycení ve svých šedesáti letech i Jim Jarmusch. Autor střídmých gest je přitom už třicet let velkým fandou obskurností všeho druhu: zavedl Japonce do Memphisu, z bělocha udělal Indiána a v newyorské betonové džungli objevil posledního samuraje.

V příběhu Přežijí jen milenci hraje Tom Hiddleston Adama, který žije v utajení v poloopuštěném a krizí zmítaném Detroitu. Adam samozřejmě žije už několik století, v současnosti holduje rockové muzice, sbírá staré kytary a krev si kupuje od penězchtivých lidských "zombíků" v místním špitálu.

Už několik staletí je jeho partnerkou Eva (Tilda Swinton), která žije ve vysněném měsě beatníků, v Tangeru. Evě opatřuje nekontaminovanou krev její přítel Christopher Marlowe (John Hurt), ano, ten geniální renesanční dramatik (ročník 1564), který "sepsal" všechna díla nebožákovi Shakespearovi.

Adam a Eva se milují. A tak, když Eva přiletí do Států za Adamem, mohli by se oba opíjet láskou i omamnou krví. To už ale na prahu bez ohlášení šoupe nohama Evina mladší sestra Ava (Mia Wasikowska). A takový čin je mezi upíry považován za těžký přečin, jak Eva neopomene zdůraznit, zvláště když mladší sestra holduje nekalým upírským praktikám.

Jim Jarmusch ve svém nejnovějším filmu nabízí jakousi "kvintesenci" všeho, co má rád on i jeho fanoušci - temnota, obskurnosti všeho druhu, rocková muzika, popkulturní citace všeho druhu.

Po snímku Hranice ovládání se Jarmusch vrátil s mimořádně divácky vstřícnou upírskou romancí, která spíše než dějem zaujme drobnokresbou svých specifických hrdinů a směle přetváří četná klišé vampýrských filmů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy