Jarmusch-kytarista chystá druhou desku s loutnistou

Kultura
24. 8. 2012 11:39
Nezávislý filmař pokračuje ve spolupráci s Jozefem Van Wissemem
Jim Jarmusch (vpravo) a Jozef Van Wissem
Jim Jarmusch (vpravo) a Jozef Van Wissem | Foto: FB profil Jozefa Van Wissema

Praha - Režisérská ikona nezávislého filmu Jim Jarmusch má k hudbě blízko. Muzikanti se v jeho filmech pravidelně objevují, hudba je zase v jeho snímcích rovnocenným partnerem obrazu. Začátkem letošního roku se však poprvé filmařovo jméno objevilo na obalu některé desky. Jakožto interpret s vazbící elektroakustickou kytarou totiž nahrál album s minimalistickým loutnistou Jozefem Van Wissemem a jejich vzájemná v listopadu vyústí v další studiovou nahrávku.

Ta dostane jméno The Mystery of Heaven (volně přeložitelné jako tajemství nebes) a vyjde 13. listopadu letošního roku. Dle první ukázky s dlouhým názvem The Sun of the Natural World is Pure Fire, k níž vznikl také videoklip, půjde znovu spíše o minimalistickou záležitost, pro niž je klíčová práce s atmosférou.

Foto: Aktuálně.cz

Toho se drží i autor klipu k dané skladbě Diego Barrera, jehož symbolikou protkané video odkazuje, stejně jako název, ke scénám z posmrtného života.

„Posmrtný svět prezentujeme s vodou, což je prostředí, kde se obě postavy setkají. Jedna z nich je personifikací znovuotevřené rány, která nás přitahuje i odrazuje zároveň. Tento vztah oslazujeme nebo se na něj násilně snažíme zapomenout," komentoval mysticky hlavní motiv sám Barrera

Jarmusch se hudební tvorbě věnuje už delší dobu, byl členem skupin Dark Day nebo The Del-Byzanteens. Má na svědomí také několik remixů The White Stripes. Až do začátku letošního roku nicméně svou tvorbu neprezentoval pod vlastním jménem, jež je obestřeno určitým mýtem nezávislé hvězdy.

Filmař se hudbě věnuje i teoreticky, publikoval o ní řadu esejů a byl kurátorem části newyorského festivalu All Tomorrow's Parties.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 17 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy