Jarmusch-kytarista chystá druhou desku s loutnistou

Kultura Kultura
24. 8. 2012 11:39
Nezávislý filmař pokračuje ve spolupráci s Jozefem Van Wissemem
Jim Jarmusch (vpravo) a Jozef Van Wissem
Jim Jarmusch (vpravo) a Jozef Van Wissem | Foto: FB profil Jozefa Van Wissema

Praha - Režisérská ikona nezávislého filmu Jim Jarmusch má k hudbě blízko. Muzikanti se v jeho filmech pravidelně objevují, hudba je zase v jeho snímcích rovnocenným partnerem obrazu. Začátkem letošního roku se však poprvé filmařovo jméno objevilo na obalu některé desky. Jakožto interpret s vazbící elektroakustickou kytarou totiž nahrál album s minimalistickým loutnistou Jozefem Van Wissemem a jejich vzájemná v listopadu vyústí v další studiovou nahrávku.

Ta dostane jméno The Mystery of Heaven (volně přeložitelné jako tajemství nebes) a vyjde 13. listopadu letošního roku. Dle první ukázky s dlouhým názvem The Sun of the Natural World is Pure Fire, k níž vznikl také videoklip, půjde znovu spíše o minimalistickou záležitost, pro niž je klíčová práce s atmosférou.

Foto: Aktuálně.cz

Toho se drží i autor klipu k dané skladbě Diego Barrera, jehož symbolikou protkané video odkazuje, stejně jako název, ke scénám z posmrtného života.

„Posmrtný svět prezentujeme s vodou, což je prostředí, kde se obě postavy setkají. Jedna z nich je personifikací znovuotevřené rány, která nás přitahuje i odrazuje zároveň. Tento vztah oslazujeme nebo se na něj násilně snažíme zapomenout," komentoval mysticky hlavní motiv sám Barrera

Jarmusch se hudební tvorbě věnuje už delší dobu, byl členem skupin Dark Day nebo The Del-Byzanteens. Má na svědomí také několik remixů The White Stripes. Až do začátku letošního roku nicméně svou tvorbu neprezentoval pod vlastním jménem, jež je obestřeno určitým mýtem nezávislé hvězdy.

Filmař se hudbě věnuje i teoreticky, publikoval o ní řadu esejů a byl kurátorem části newyorského festivalu All Tomorrow's Parties.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy