Jarmuschovi upíři a polský hrdina Walesa zahájí Febiofest

24. 2. 2014 12:30
Jarmuschův oblíbený herec Isaach de Bankolé dostane na Febiofestu Kristiána, přijede i režisér Sylvain Chomet, autor Tria z Belleville.
Jarmuschovi upíři a Wajdův Walesa zahájí Febiofest.
Jarmuschovi upíři a Wajdův Walesa zahájí Febiofest. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Filmy klasiků světové kinematografie Jima Jarmusche a Andrzeje Wajdy zahájí 20. března v multikině Cinestar Anděl Mezinárodní filmový festival Praha Febiofest.

Jedenadvacátý ročník přehlídky potrvá do 28. března, výběr z programu pak uvede do 17. dubna při regionálních ozvěnách v tuctu měst.

Podle prezidenta festivalu Fera Feniče má letošní ročník dostatek financí. "I když ještě v lednu jsme neměli uzavřené zásadnější smlouvy, nakonec se povedlo peníze získat. Generálního partnera však stále festival nemá," řekl Fenič. Předprodej vstupenek začne 12. března.

Podívejte se na ukázku z filmu Jima Jarmusche Přežijí jen milenci.
Podívejte se na ukázku z filmu Jima Jarmusche Přežijí jen milenci. | Video:

Jarmuschův snímek Přežijí jen milenci je retroromancí o tom, že upíři jsou taky jenom lidé. Příběh vypráví o upírovi Adamovi (Tom Hiddleston), který žije v Detroitu, krev si kupuje od lidských "zombíků" z místní nemocnice a právě se potkal s láskou svého života Evou (Tilda Swinton). I ona je samozřejmě upírka - krev si kupuje od tisíciletého Christophera Marlowa (John Hurt). Film je samozřejmě plný temné hudby i osamělých a notně ošuntělých ulic krizí zmítané průmyslové metropole. Jarmusch několikrát snímek přestříhal, premiéru si odbyl v soutěži loňského festivalu v Cannes, druhou pak na podzim v Torontu.

Čtěte také

Cannes 2013: Jarmusch vlil upírům do žil čerstvou krev

Podívejte se na ukázku z filmu Andrzeje Wajdy Walesa.
Podívejte se na ukázku z filmu Andrzeje Wajdy Walesa. | Video:

Andrzej Wajda natočil pod názvem Walesa, člověk naděje životní příběh prvního polského demokratického prezidenta, symbolu pádu komunismu v Polsku. Do Prahy s ním přijede představitel hlavní role Robert Więckiewicz. Publikum Febiofestu zaujal hlavní rolí ve filmu Agnieszky Hollandové V temnotě, který zakončil ročník 2012.

Čtěte také

Wajda chce světu ukázat Walesu jako polského hrdinu

Oba filmy vstoupí v březnu i do českých kin - upíři 27. března, Walesa 3. dubna.

Kristián za Jarmuschovy filmy

Dalšími ohlášenými hosty budou francouzský režisér a animátor Sylvain Chomet, v Česku známý díky svému vtipnému a nápaditě animovanému filmu Trio z Belleville z roku 2003, a Jarmuschův oblíbenec Isaach de Bankolé.

Isaach de Bankolé na festivalu v Karlových Varech.
Isaach de Bankolé na festivalu v Karlových Varech. | Foto: Aktuálně.cz

Ten se stane letošním držitelem Kristiána za přínos světové kinematografii. Bankolé pochází z afrického Pobřeží slonoviny, průlom zaznamenal s filmem Čokoláda francouzské režisérky Claire Denis. Objevil se i v bondovce Casino Royale a filmu Skafandr a motýl. Přijede i slovenská modelka Barbora Bobuľová, která účinkuje v italských filmech.

Podle Štefana Uhríka, který s Hanou Cielovou bdí nad programem přehlídky, se tu opět objeví i norský herec s Downovým syndromem Svein André Hofso Myhre, hlavní představitel vtipné žánrové hříčky Detektiv Down. "Doprovodí režiséra Barda Breiena, aby společně s českými koproducenty ze společnosti Evolution Films uvedli film v české premiéře," uvedl.

Přijede i Kaurismäkiho herecká múza Kati Outinen, která se objevila ve filmu Viktora Tauše Klauni a byla nominována na Českého lva. Přiveze novinku Láska, soudruhu!, kterou představí v sekci Zvláštní uvedení.

Rozhovor s Jiřím Mádlem o jeho novém filmu Pojedeme k moři z Berlinale 2014.
Rozhovor s Jiřím Mádlem o jeho novém filmu Pojedeme k moři z Berlinale 2014. | Video: Šimon Šafránek

V ní se objeví pět filmů, které vznikly jako společné dílo českých a zahraničních producentů. Už se zmíněným Detektivem Downem půjde o režijní debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, česko-rumunský počin Velmi neklidné léto a Sametoví teroristé, film oceněný diváckou cenou na Berlinale.

"Mádlův debut je sice ryze českou produkcí, na kterou konfrontace se světem ještě čeká. Doufejme ale, že premiéra na Febiofestu ji úspěšně odstartuje," řekla Cielová.

"Hlavní třiatřicetičlenná porota Febiofestu, udělující Grand Prix, je otevřená komukoli, lidem všeho druhu vzdělání, sociálního zázemí, profese i zájmů. Přihlášky přijímáme už jen do 28. února. Jejím předsedou bude oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk," připomněl Fenič.

Organizátoři i letos počítají s doprovodným hudebním festivalem v garážích multikina, přístupným jako vždy zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy