Filmová tvorba v Česku klesne o 75 procent, ztráty jsou ve stamilionech

ČTK ČTK
20. 3. 2020 11:21
Opatření proti šíření nového typu koronaviru v Česku podle Asociace producentů v audiovizi způsobí ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ztráty ve stovkách milionů korun. Podle asociace je ve hře pokles filmové výroby o 75 procent do konce roku.
Orlando Bloom a Cara Delevingneová v seriálu Carnival Row, který se natáčel v Česku.
Orlando Bloom a Cara Delevingneová v seriálu Carnival Row, který se natáčel v Česku. | Foto: Amazon Prime Video

Český audiovizuální průmysl podle producentů zažívá největší krizi. Bylo přerušeno zdejší natáčení seriálu Carnival Row s britským hercem Orlandem Bloomem i oblíbených místních seriálů, odkládají se premiéry nových filmů a kvůli zavřeným kinům z distribuce zmizel i dokument V síti, který upozorňoval na sexuální zneužívání dětí přes internet.

Asociace producentů v audiovizi, která sdružuje více než 100 producentských a produkčních firem, připomíná, že investice do výroby audiovizuálních děl na území České republiky směřují pouze ze 40 procent do filmových profesí, 60 procent pak do jiných odvětví. Svou práci tak nyní kromě producentů, režisérů, kameramanů nebo herců nemůže vykonávat spousta nefilmových profesí.

Zastavilo se natáčení českých projektů doma i v zahraničí. Obhlídky a další přípravy na chystané natáčení stopli například i tvůrci dlouho připravovaného koprodukčního filmu Alma a Oskar, milostného příběhu vztahu malíře Oskara Kokoschky a vdovy po hudebním skladateli Gustavu Mahlerovi.

Situace zasáhla i zahraniční zakázky. V době zavedení opatření proti šíření koronaviru v České republice vznikaly filmové projekty z Velké Británie, Německa, Dánska či USA, které se natáčely pro Netflix, Columbia Pictures, Warner Bros., ZDF, BBC, Amazon, Sony Pictures či studio Disney.

"U řady zahraničních projektů už se nyní ví, že budou zrušeny, jiné se do České republiky vrátí. Některé země začínají reagovat na krizi tím, že plánují začít zavádět speciální pobídky pro filmaře tak, aby jim filmový byznys zůstal doma za účelem opětovného nastartování vlastní ekonomiky. Ve Velké Británii už tyto typy pobídek vznikají," uvádí výkonná ředitelka asociace Magdaléna Králová.

Filmové pobídky poskytované Státním fondem kinematografie loni do Česka přitáhly téměř 80 zahraničních filmů a seriálů, které přinesly do české ekonomiky investici téměř devíti miliard korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Evropská komise chce investovat do obnovy unijních ekonomik 750 miliard eur

Evropská komise chce v rámci pokrizové obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím Evropské unie 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Půl bilionu eur z částky, kterou si plánuje bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích, budou přímé platby, zbylých 250 miliard úvěry. Komise chce za dluh ručit příštím sedmiletým rozpočtem, který navrhuje kromě dosavadních zdrojů naplnit příjmy v podobě nových ekologických či digitálních daní. ČTK to sdělily zdroje obeznámené s návrhem, který předsedkyně EK Ursula von der Leyenová odpoledne oficiálně představí Evropskému parlamentu.

ČTK s odkazem na zdroje současně informovala o tom, že objem rozpočtu Evropské unii na příštích sedm let bude podle návrhu EK 1,1 bilionu eur. Jako nové zdroje příjmů navrhuje emisní povolenky či uhlíkovou daň

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy