Crash zkrotil akademiky i horou výhod

Reuters, BBC, Hej
8. 3. 2006 14:00
Los Angeles - Vítězství Crashe nad Zkrocenou horou stále nedá mnohým spát. Novinářům ani režisérovi Zkrocené hory.
Foto: BontonFilm

Zkrocená hora od prosince do února získávala jednu důležitou cenu za druhou, z oscarového klání si ale překvapivě odnesla "jen" ceny pro režiséra, adaptovaný scénář a hudbu. V hlavní kategorii nejlepší snímek ji porazil černý kůň soutěže, film Crash (získal ještě Oscary za scénář a střih).

Ang Lee s Oscarem za režii snímku Zkrocená hora
Ang Lee s Oscarem za režii snímku Zkrocená hora | Foto: Reuters

Báli se akademici?

Režisér Zkrocené hory Ang Lee také neskrýval zklamání z neúspěchu. "Od září jsme vyhráli všechny možné ceny. Ale tu největší ne," prohlásil. Současně však dodal, že jeho zklamání je přirozenou lidskou reakcí a že je zklamaný spíše kvůli svému týmu než kvůli sobě. Práci na filmu o homosexuálních kovbojích přirovnal v nadsázce k boji. "Byla to opravdu těžká práce. Musel jsem vybojovat hodně bitev."

Agentura Reuters tvrdí, že podle neoficiálních zdrojů se mnoho akademiků obávalo kontroverznosti Zkrocené hory natolik, že se na film nechtěli podívat ani z DVD. Crash při hlasování vnímali jako přece jen důstojnější alternativu. Kolem dvaceti procent akademiků také údajně hlasovací lístky ani neodevzdalo.

Zasvěcení také připomínají méně známý fakt: kromě vítězství filmu Obyčejní lidé v roce 1980 byly všechny vítězné filmy nominovány zároveň i v kategorii střihu. Střihači prý zásadně jako nejlepší film nevolí ten, který není zároveň nominován v kategorii střihu. Zkrocená hora letos v kategorii nejlepší střih nominována nebyla, zatímco střihač Crashe Hughes Winborne si odnesl Oscara.

Zkrocená hora
Zkrocená hora | Foto: Bioscop

Zásilka pro herce

Největší počet akademiků je z řad herců - 22 procent. Dá se usuzovat, že také oni preferovali Crash - a to od jeho lednového vítězství v profesních cenách sdružení filmových herců (Screen Actors Guild).

Už proto, že kolem 110 tisíc DVD s filmem Crash rozeslala firma Lionsgate všem členům sdružení, aby si byla jistá, že všichni budou mít příležitost film zhlédnout. Vůbec poprvé se prý stalo, že někdo DVD s oscarovým uchazečem rozeslal opravdu všem členům SAG.

Lionsgate si tuto akci mohla dovolit i proto, že Crash do kin vstoupil už v květnu a do DVD distribuce v září. DVD zaslaná členům sdružení tak nemusela mít žádnou speciální ochranu, protože Lionsgate už se nemusel obávat pirátů.

Vzhledem k tomu, že tato marketingová metoda zafungovala, lze očekávat, že bude hojněji využívána i napřesrok.

Režisér filmu Crash Paul Haggis se svými Oscary
Režisér filmu Crash Paul Haggis se svými Oscary | Foto: Aktuálně.cz

Výhoda za výhodou

Další výhodou Crashe byl fakt, že byl natáčen v Los Angeles. Zatímco Zkrocená hora se natáčela v Kanadě, Crash poskytl práci hercům i dalším filmařům, kteří jsou usazeni v Los Angeles. Ti jsou prý obvykle frustrováni produkcemi, které ve snaze ušetřit a snížit rozpočty cestují do vzdálených lokací.

Další plus: Crash se v Los Angeles i odehrává, pojednává o rasových nepokojích v tomto městě, což je věc, kterou akademici usazení v Los Angeles dobře znají - žije jich tu skoro 80 procent.

A nakonec: roli mohl sehrát i fakt, že Zkrocená hora byla až příliš velkým favoritem, akademici se prostě mohli proti tomuto "veřejnému mínění" vzbouřit.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy