Agentura Reuters ověřila, že i sci-fi trilogie Matrix, akční série John Wick nebo filmy jako Nebezpečná rychlost a Lepší pozdě nežli později už na čínských platformách nejsou dostupné. Cenzoři je odstranili tento měsíc.
Na případ upozornil deník Los Angeles Times, podle nějž jen z Tencent Video zmizelo alespoň 19 snímků s Reevesem. Stejně tak byly vyřazeny z dalších tamních streamovacích platforem Youku, Migu Video, Bilibili či Xigua Video.
Cenzorům unikl pouze čtvrtý díl animované ságy Příběh hraček, kde Reeves v angličtině nadaboval kaskadéra Hopeláhopa. Ve chvíli, kdy se uživatelé dostanou k závěrečným titulkům, ale nově vidí jen seznam čínských dabérů, na žádnou zmínku o Reevesovi tak nenarazí, popisují Los Angeles Times.
Na čínské platformě WeChat lze sice stále ještě narazit na některý obsah související se ságou Matrix, po zadání Reevesova jména v angličtině i čínské transkripci Ťi-nu Li-wej-s’ už ale vyhledávač nic nenajde. "Omlouváme se, ale nebyly nalezeny žádné výsledky pro hledaný výraz ‚Keanu Reeves‘," hlásí iQiyi.
Firmy iQiyi a Tencent Holdings, které provozují služby Tencent Video a WeChat, se k případu nevyjádřily. Stejně tak zatím nereagoval Reevesův mluvčí.
Herec koncem ledna čelil silné kritice a výzvám k bojkotu na čínských sociálních sítích, když oznámil, že se 3. března zúčastní koncertu pořádaného Tibet Housem. Tato nezisková organizace byla založena v 60. letech minulého století na přání tibetského duchovního dalajlamy. Klade si za cíl uchovat kulturní dědictví země, kterou od roku 1950 okupuje Čína.
Tibet House má dnes pobočky v Indii, Japonsku, Mexiku, Německu a právě v USA, kde tamní odnož roku 1987 spoluzakládali herec Richard Gere nebo skladatel Philip Glass. Americká společnost každoročně připomíná osud Tibetu. Letošní, v pořadí již 35. benefiční koncert se kvůli pandemii v březnu konal jen virtuálně. Keanu Reeves na něm v newyorské Carnegie Hall přečetl báseň nazvanou Pohlaď mi ho (Pull My Daisy), kterou na přelomu 40. a 50. let minulého století napsali beatnici Allen Ginsberg, Jack Kerouac a Neal Cassady.
Právě v reakci na toto vystoupení nyní Reevesovy filmy a seriály zmizely z dosahu čínských uživatelů. "V Číně už je Keanu Reeves nejspíš kaput," shrnul deník Los Angeles.
Keanu Reeves se tak přidal k dalším západním hercům či zpěvákům, které Čína cenzuruje od chvíle, kdy přímo či nepřímo podpořili Tibet. Podobné zákazy se vztahují například na herce Richarda Gerea a Brada Pitta nebo zpěvačky Selenu Gomez a Lady Gaga. Další účastníci letošní benefice ve prospěch Tibetu jako hudebníci Philip Glass, Laurie Anderson, Patti Smith nebo zpěvák Iggy Pop ale zatím v Číně zakázaní nejsou, dodávají bez bližšího vysvětlení Los Angeles Times.
Služba Tencent Video začátkem letošního roku zcenzurovala také konec filmu Klub rváčů z roku 1999 tak, aby ideologicky konvenoval čínskému režimu. Po kritice místních uživatelů však videotéka 11 z původně 12 vystřižených minut vrátila, uvedl server Hollywood Reporter.