Chraňte novináře. Video s Milošem Zemanem upozorňuje na hranici pravdy a lži

Kultura Kultura
12. 11. 2019 14:00
Muž připomínající prezidenta Miloše Zemana, jenž je znám pohrdavými vyjádřeními na adresu novinářů, v novém videu vyzývá právě k ochraně žurnalistů.
Video pomocí technologie deep fake vyrobila společnost HBO jako upoutávku na seriál Bez vědomí. | Video: HBO

"Odolávejme vlivům, které nám slibují peníze a moc, a chraňme ty, kteří upozorňují na naše selhání: státní zástupce, policejní vyšetřovatele či novináře," říká postava, jejíž tvář zkraje záběru připomíná Miloše Zemana, avšak ke konci se změní v obličej herce Jana Vlasáka.

Zhruba půldruhé minuty dlouhé video pomocí technologie deep fake vyrobila společnost HBO jako upoutávku na projekt Bez vědomí. Stejnojmenné hrané špionážní drama se odehrává v době sametové revoluce roku 1989. Všechny díly budou mít premiéru na 30. výročí tehdejších událostí, jež připadá na tuto neděli 17. listopadu. V rámci projektu vzniká i formát, který popisuje, jak jednoduše lze deep fake vytvořit.

Prostřednictvím videa zveřejněného v úterý odpoledne chce HBO upozornit, o kolik je kvůli internetu, šíření fake news či rapidnímu technologickému vývoji dnes těžší rozeznat pravdu od lži. Video celou dobu doprovází varování upozorňující, že se jedná o podvrh.

Šestidílné špionážní drama Bez vědomí natočil Ivan Zachariáš, který už pro HBO režíroval seriál Pustina.

"Všechny nás přece již tři dekády pojí stejná touha žít ve zdravé a hrdé společnosti, založené ne snad nutně na lásce, ale nepochybně na pravdě. Ale co když ve skutečnosti žijeme v bezvědomí? V bezvědomí, kde se pravda mění v lež mrknutím oka?" ptá se ve videu Jan Vlasák, který v seriálu účinkuje po boku Táni Pauhofové, Martina Myšičky, Martina Hofmanna či Lenky Vlasákové.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy