123 milionů dolarů! Hunger Games porážejí zbytek Hollywoodu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 24. 11. 2014 15:05
Třetí pokračování ságy Hunger Games vydělalo letos o prvním víkendu po premiéře nejvíc ze všech hollywoodských blockbusterů.
Jennifer Lawrence jako Katniss v Hunger Games.
Jennifer Lawrence jako Katniss v Hunger Games. | Foto: Externí

Praha - Film Hunger Games: Síla vzdoru 1. část se stal letos komerčně nejúspěšnější novinkou v amerických kinech, kde za první víkend vydělal 123 milionů dolarů (2,75 miliardy korun).

Třetí snímek z akční série Hunger Games je tak výrazně úspěšnější než dosavadní nejnavštěvovanější film roku, jímž dosud byl Transformers: Zánik. Ten v létě během prvního víkendu v USA utržil rovných 100 milionů dolarů.

Dalších 152 milionů dolarů získal film s Jennifer Lawrence v hlavní roli mimo USA, uvedla společnost Rentrak. Už během premiérového čtvrtečního večera Síla vzdoru utržila 17 milionů dolarů, což byl také letošní rekord.

Když ale byl loni uveden předchozí díl série Hunger Games: Vražedná pomsta, během prvního víkendu za něj diváci zaplatili na vstupném 158,1 milionu. První Hunger Games měly v roce 2012 po prvním víkendu na kontě 152,5 milionu dolarů.

Do celosvětových zisků přispívají i diváci v českých kinech, kterých třetí díl ságy o víkendu zhlédlo 76 656 diváků a v pokladnách nechali 10,2 milionu korun.

Dějištěm Hunger Games jsou trosky bývalé Severní Ameriky, kde se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger Games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně zástupci jednotlivých krajů nedobrovolně bojují o život.

Druhým nejnavštěvovanějším filmem víkendu byla v amerických kinech animovaná disneyovka Velká šestka, na niž se prodaly lístky za 20,1 milionu dolarů, třetí je Interstellar režiséra Christophera Nolana s 15,1 milionu dolarů. Na pátém místě žebříčku se i po osmi týdnech od premiéry drží Fincherova Zmizelá, která o víkendu vydělala 2,8 milionů dolarů, celkově už má skoro 157 milionů.

Absolutní rekord prvního víkendu po premiéře ale drží superhrdinský tým Avengers, který před dvěma roky dosáhl výdělku přes 207 milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy