Film Deníček Moderního fotra získal hlavní cenu na festivalu komedie

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2021 20:59
Film Deníček Moderního fotra získal hlavní cenu Zlatý prim na Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují. Ocenění dostal i autor snímku Jan Haluza za režii. Přehlídku letos navštívilo 2157 diváků, což je rekord za posledních pět let, od kdy se vedou statistiky v rezervačním systému, uvedla mluvčí akce Kateřina Toholová.
Film Deníček Moderního fotra
Film Deníček Moderního fotra | Foto: CinemaArt

Odborná porota udělila také ocenění za nejlepší scénář, připadlo Patriku Hartlovi za film Prvok, Šampon, Tečka a Karel. Martin Pechlát za roli v tomto snímku dostal cenu pro nejlepší mužský herecký výkon. V ženské kategorii ocenění uděleno nebylo. Cenu za výtvarný počin si odnesl Martin Štrba za kameru k filmu Muž se zaječíma ušima, cenu za výkon mladého umělce Andy Fehu za snímek Shoky & Morthy: Poslední velká akce.

Filmy tradičně oceňují také diváci, jejichž cena nese název Novoměstský hrnec smíchu. Dostane ji ten snímek, u kterého časoměřiči naměří při projekci nejvíce prosmátého času. Tento rok patří komedii Večírek, v sále se při ní lidé smáli 17,3 procenta z celkového času filmu. Rekord drží Kameňák Zdeňka Trošky z 25. ročníku v roce 2003 s 36,75 procenta.

Pořadatelé již dříve rozhodli o udělení ceny za nezapomenutelné role v českých komediích. Letos ji získal Petr Nárožný. Loni tuto sošku dostala Eliška Balzerová.

Na přehlídce se letos představilo dvanáct komedií. Podobně jako v minulých ročnících následovaly po promítání besedy s tvůrci a herci. Součástí festivalu byl i doprovodný program, především koncerty na terase kina. V nesoutěžní části pořadatelé promítli starší české filmy Kulový Blesk, Princ a Večernice, Marečku, podejte mi pero, Limonádový Joe či Tři oříšky pro Popelku.

Loni získal hlavní festivalovou cenu Zlatý Prim snímek režiséra Jiřího Havelky Vlastníci.

Nultý ročník festivalu se v Novém Městě nad Metují konal v roce 1978, kdy čestné uznání získala komedie Adéla ještě nevečeřela. Tehdy se festival jmenoval Festival československé veselohry, v 90. letech se změnil název na Novoměstský hrnec smíchu. Poslední léta nese jméno Festival české filmové komedie.

Fila: Zrodila se režisérská hvězda? „Fotrovská“ komedie vypadá jako od Spielberga. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 24 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy