Festival United Islands se přesouvá do Karlína. Zahrají na něm Thom Artway a evropští talenti

Hana Slívová Hana Slívová
24. 5. 2017 12:41
Festival United Islands of Prague, který se v předchozích letech konal v centru Prahy na ostrovech na Vltavě a také v Kinského zahradě, se předposlední červnový víkend přesouvá do Karlína. Hlavní hvězdou bude tuzemský písničkář a držitel dvou Cen Anděl Thom Artway. Akce, jež je i letos zdarma, představí talentované evropské skupiny a doprovodný program, založený na kulturních rozdílech jednotlivých světových kontinentů.
Karlín, místo konání United Islands of Prague 2017.
Karlín, místo konání United Islands of Prague 2017. | Foto: ČTK

Organizátoři multižánrového festivalu United Islands of Prague, který se letos koná v pátek a v sobotu 23. až 24. června, se rozhodli, že je čas obydlet i další části hlavního města. Proto letošní ročník přesouvají do Karlína, jenž letos slaví 200 let od založení.

Odmítají přitom, že by se s městskou částí Praha 1 rozešli ve zlém. "Tento nápad jsme měli v hlavě už dlouho," říká jeden z organizátorů Martin Voňka. "První ročníky festivalu byly punkovější a my se k nim teď s Karlínem, vracíme," dodává David Gaydečka. 

Páteční program bude mít od 15 hodin základnu na Karlínském náměstí vedle kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde mimo jiné zahraje svůj starý hit Karlín písničkář Ivan Hlas. Dění se přesune také do Kaizlových sadů na Invalidovně a do zahrady vedle karlínského sídla Českého rozhlasu. 

V sobotu se Ostrovy přesunou na Rohanský ostrov. Na hlavní scéně tam zahraje hlavní česká hvězda, mladý písničkář a čerstvý držitel dvou Cen Anděl Thom Artway. 

Hudební program bude podle dramaturgyně Barbory Šubrtové stát na kapelách, které představily talentové festivaly - holandský Eurosonic a anglický Great Escape. "Jádrem programu jsou tentokrát Throes + The Shine, kteří kombinují portugalský a africký temperament, rakouští Farewell Dear Ghost a jejich zasněné i svižné kytary nebo rumunští Next Ex s křehkým downtempem," vypočítává. 

Festival počítá i s doprovodnými akcemi, postavenými letos na kulturních odlišnostech jednotlivých kontinentů. V rámci programu United Continents si budou moci návštěvníci vyzkoušet sporty jednotlivých světadílů, například asijskou obdobu nohejbalu sepak takraw či portugalskou obdobu pétanque zvanou jogo de malha. 

Klubová noc bude

Počítá se i s náměstíčkem neziskových organizací, na United Islands oslaví 25. narozeniny Člověk v tísni. I ten doveze na festival několik kapel ze zemí, jimž pomáhá.

Do doprovodného programu se zapojí i nádraží Praha - Bubny a tamní Památník ticha, který má v lidské paměti udržet hrůzy válečných transportů. Památník přispěje například velkým výtvarným happeningem nebo koncertem kapely Allstar Refjúdží band, složené z hudebníků z různých zemí a vyznání. 

Samotným Ostrovům předchází vždy ve čtvrtek klubová noc s řadou koncertů lokálních kapel i příchozích z ulice. Konat se bude i letos v klubech Futurum, Rock Café, Jazz Dock, 007 Strahov, kavárné Potrvá a v Paláci Akropolis. 

Ve stejný termín se v Praze bude konat také festival Metronome s headlinerem Stingem. I za ním stojí organizátorský tým United Islands. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy