Iggy Pop pokřtil v Praze nový festival Metronome

ČTK ČTK
25. 6. 2016 23:35
Festival, který v Praze zkoušejí zavést pořadatelé již třináctileté akce United Islands, na holešovickém Výstavišti pokračuje ještě v neděli.
Foto: ČTK

Praha - Jako hlavní hvězda festivalu Metronome vystoupil v sobotu v Praze legendární americký zpěvák Iggy Pop. Před publikem, které z velké části tvořili pamětníci z minulých desetiletí, zahrál hlavně své největší hity, což diváci očekávali a ocenili. Na závěr hodinu a půl trvajícího koncertu zahrál i ukázky z nového alba Post Pop Depression. Přestože nepatří ke komerčně nejúspěšnějším muzikantům, je Iggy Pop důležitou a respektovanou postavou punkové a rockové hudby.

Kvůli předpokládanému dešti organizátoři vystoupení Iggyho Popa uspíšili o čtvrt hodiny, což se vyplatilo. Pršet začalo až v závěru koncertu hlavní hvězdy prvního večera, úvod festivalu tak déšť příliš nepoznamenal.

Před punkovou ikonou, která příští rok oslaví sedmdesátku, v sobotu hráli britští The Kooks, anglická zpěvačka a skladatelka Ella Eyreová a na dvou vedlejších scénách třeba Hudba Praha, Richard Müller nebo Barbora Poláková. Klubová scéna, která zahájila uvedením švýcarského elektronického hudebníka s pseudonymem Pablo Nouvelle, pokračuje až do nočních hodin, kdy program na ní uzavřou The Prostitutes.

Festival, který v Praze zkoušejí zavést pořadatelé již třináctileté akce United Islands, na holešovickém Výstavišti pokračuje ještě v neděli. Vystoupí třeba jedna z nejžádanějších kapel současnosti, britští Foals. Loni na podzim vydali své již čtvrté studiové album What Went Down a během letošního turné se jim podařilo vyprodat i proslulý stadion Wembley. Na nedělním programu je také koncert Ivana Krále, který byl v 80. let členem skupiny Iggyho Popa a předtím hrál v doprovodné kapele Patti Smithové.

Pokusů dát Praze velký hudební festival bylo v posledních 20 letech několik, třeba Jam, Music in the Park, Prague City Festival nebo Love Planet, žádný se ale neudržel.

David Gaydečka, který stál u zrodu festivalových ostrovů a nyní i u Metronomu, v rozhovoru uvedl, že dnes vidí ve festivalu daleko větší potenciál z hlediska návštěvnosti. Pražané podle něj tráví o víkendu ve měst daleko víc času, než tomu bylo dříve. Pořadatelé Metronomu čekají 8000 až 10 000 návštěvníků, údaje o počtu návštěvníků oznámí v neděli. Na rozdíl od United Islands se na Metronome platí vstupné.

Iggy Pop v Česku již vystoupil například na festivalech v Trutnově a Colours of Ostrava. V roce 2008 zahrál v Praze i s obnovenou kapelou The Stooges. Ta měla na přelomu 60. a 70. let velký vliv na podobu hard rocku a počátky punku. Proslavení byli svými koncerty, na kterých Pop skákal z pódia.

V sobotu z podia sešel za přísného dohledu ochranky mezi první řady publika, s fanoušky se objímal a podával si ruce. Stage diving se stalo podle něj populární i mezi mnoha dalšími muzikanty. Pop patří k těm, kdo punk rock a podobné styly nejvíce ovlivnili, říká se mu také Kmotr punku. Dodneška se na pódiu drží svého velmi dynamického projevu, což viděli i dnešní diváci, i když někdy své síly vyčerpá do posledního doušku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy