Festival Signal si posvítí na Rudolfinum. Videomapping ve Dvořákově síni doprovodí koncert symfoniků

Podzimní festival světel Signal má menší zimní variantu. Od 16. do 18. února se přesouvá do Dvořákovy síně v Rudolfinu, kde se videomapping, vytvořený na míru interiérům sálu, propojí s hudbou v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
Videomapping a koncert v Rudolfinu. Projekce původně doprovázely koncert České filharmonie. | Video: YouTube / Signal Festival

Do pražského Rudolfina přináší tým organizátorů festivalu Signal projekt nazvaný Sim/Nebula, který propojuje nejmodernější světelný design s klasickou hudbou. O padesátiminutový videomapping, tedy speciální světelné projekce, které se budou promítat na stěny Dvořákovy síně, se postará jedenáct vizuálních umělců ze šesti zemí.

Výtvarný koncept a vedení týmu má na starosti Amar Mulabegovič ze studia The Macula, jež v rámci podzimního festivalu Signal vytvořilo videomapping na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru. Výrazným jménem je i turecké studio NOHlab. To spolupracuje s Pink Floyd nebo značkou Chanel.

Projekce budou doprovázet koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který zahraje Vltavu z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany, 2. větu symfonie Z Nového světa Largo a předehru Karneval od Antonína Dvořáka a také 2. větu symfonie Patetická Petra Iljiče Čajkovského.

Sim/Nebula není zcela nový projekt, uskupení The Macula ho původně připravilo na objednávku České spořitelny k oslavám 190. výročí založení této instituce. Projekce pro zvané hosty ovšem tehdy doprovázela vystoupení České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka.

Jak se rodil videomapping pro Sim/Nebula

před 2 hodinami

Leeds vyhrál v anglické lize na hřišti Burnley 4:0

Fotbalisté Leedsu zvítězili v 36. kole anglické ligy na hřišti Burnley 4:0 a upevnili si desáté místo. Za poražený tým odehrál 65 minut český útočník Matěj Vydra.

Nováčka soutěže poslal do vedení ve 44. minutě Klich. V 56. minutě se Vydra zbavil dvou protihráčů a probil se do samostatného úniku, jenže brankář Meslier jeho střelu na vzdálenější tyč vyrazil. O čtyři minuty později zvýšil Harrison a v rozmezí 77. až 79. minuty se dvakrát mezi střelce zapsal střídající Rodrigo.

Southampton si doma poradil 3:1 se sestupujícím Fulhamem a druhou výhrou po sobě se posunul na 13. příčku. Plný bodový zisk "Saints" zařídili brankami Adams, Tella a Walcott.

Anglická fotbalová liga - 36. kolo:

Burnley - Leeds 0:4 (77. a 79. Rodrigo, 44. Klich, 60. Harrison), Southampton - Fulham 3:1 (27. Adams, 60. Tella, 82. Walcott - 75. Carvalho),

21:00 Brighton - West Ham United.

1. Manchester City 36 26 5 5 76:29 83
2. Manchester United 36 20 10 6 70:42 70
3. Leicester 36 20 6 10 65:44 66
4. Chelsea 36 18 10 8 55:33 64
5. Liverpool 35 17 9 9 61:41 60
6. West Ham United 35 17 7 11 55:45 58
7. Tottenham 35 16 8 11 61:41 56