Do Prahy míří Fleet Foxes, kapela se skvělými vícehlasy a odkazy na americký folkrock 60. let

14. 12. 2017 11:52
Hudební žně pokračují. Po oznámení tuzemských koncertů skupin Arcade Fire a Queens Of the Stone Age a silného line-upu festivalu Aerodrome nyní přichází na řadu americká indefolková skupina Fleet Foxes. V České republice zahraje poprvé 2. července 2018 v pražské Lucerně. Přiveze s sebou i nové album Crack-Up.
Video: Fleet Foxes / YouTube

Indiefolková akustická hudba kapely Fleet Foxes se vyznačuje harmonickými vícehlasy a melancholickou atmosférou. Zalíbit by se tak mohla třeba fanouškům kapely Mumford & Sons, Mamas and Papas nebo třeba Crosby, Stills, Nash & Young. 

Fleet Foxes se dali dohromady na předměstí Seattlu kolem roku 2006, kdy se zpěvák a kytarista Robin Pecknold na škole seznámil s kytaristou Skylerem Skjelsetem.

O dva roky později vydali EP Sun Giant a následně plnohodnotný debut. S druhou deskou Helplessness Blues se kapela rozrostla na šest členů. Nahrávka získala nominaci na Grammy. 

Třetí album Crack-Up, pojmenované podle stejnojmenné eseje F. Scotta Fitzgeralda, vyšlo letos. Do Prahy kapela přijede během letního turné. 

Vstupenky stojí 890 korun, později se cena zvýší na 990, resp. 1190 Kč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy