Hudební cenu Vinyla letos dostane jedna ze skupin Kalle, Pacino, Wild Tides a Enchanted Lands

Hana Slívová Hana Slívová
13. 12. 2017 11:04
Sedmý ročník hudebních cen Vinyla zná nominace. Z hlasování poroty publicistů vzešly čtyři alba, tři objevy a stejný počet počinů. O vítězích za rok 2017 rozhodne 25členná porota hlasováním ve druhém kole, ceny se budou předávat 21. února 2018 v Lucerna Music Baru. Během večera zahraje skupina Midi Lidi, doplní ji dva interpreti z letošních nominovaných. Na místě se tradičně pokřtí výroční vinyl s nominovanými projekty. Vizuál desky vytvoří loňský laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Matyáš Chochola.
Skupina Wild Tides, která může získat Vinylu za desku roku.
Skupina Wild Tides, která může získat Vinylu za desku roku. | Foto: Wild Tides

Nominace hudebních cen Vinyla 2017

 • Deska roku
  Kalle - Saffron Hills (rozhovor)
  Pacino - Půl litru země (ukázka)
  Enchanted Lands - Feed Goals (ukázka)
  Wild Tides - Sbohem a šáteček (recenze)

 • Objev roku 
  Lavra (noise-ambientní hudba)
  Enchanted Lands (projekt producentky Barbory Polcerové)
  Sýček (kvarteto, které hraje psychedelický rock i dreampop)

 • Počin roku
  Aktivity Genot centre (kazetové vydavatelství)
  Superhrdinky (kompilace písní ženských interpretek, výtěžek z prodeje jde pro ženy v těžké životní situaci)
  Reedice alba Máma Bubo - Planeta Haj

Ceny Vinyla existují od roku 2011 po boku stejně staré ceny české hudební kritiky Apollo, která vypichuje vždy jedno album. Obě ceny vznikly jako reakce na tehdejší zkostnatělou situaci v mainstreamové anketě Anděl.

"Jsme přesvědčeni, že hlavním úkolem Vinyly není ani tak ocenit konkrétní vítěze v jednotlivých kategoriích, jako pomocí nominací ukázat na spektrum zajímavých projektů mimo hlavní zájem médií nebo posluchačů," říká pořadatel Pavel Uretšlégr.

Do určité míry se to podle něj i daří. "Když před šesti lety vyhráli Fiordmoss ve Vinyle objev roku, nebo když dostali před třemi lety dvojnásobnou nominaci Kalle, velkou posluchačskou základnu oba projekty neměly," míní Uretšlégr.

"Nyní jsou obě kapely klubovými taháky s nominací v takzvaně popovějším Apollu. Takže jistě existují příklady, kdy Vinyla pomohla objevit pro širší publikum zajímavou hudbu," dodává.

Příkladem je letos na objev a desku roku nominovaný projekt producentky a umělkyně Barbory Polcerové Enchanted Lands. "Pochvalně se o něm vyjadřuje prestižní britský portál The Quietus, zatímco v Čechách tento projekt prakticky nikdo nezná," říká Pavel Uretšlégr. 

The Quietus napsal, že sedmiskladbové album zní jako něco mezi horečnatým snem a koláží poskládanou z různých nálad a nespecifikovatelných zvukových podkladů. 

V minulých letech si cenu za desku roku odnesly kapely B4, Květy, Vložte kočku, DVA a producenti Dizzcock a dné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy