Hudební cenu Vinyla letos dostane jedna ze skupin Kalle, Pacino, Wild Tides a Enchanted Lands

Hana Slívová Hana Slívová
13. 12. 2017 11:04
Sedmý ročník hudebních cen Vinyla zná nominace. Z hlasování poroty publicistů vzešly čtyři alba, tři objevy a stejný počet počinů. O vítězích za rok 2017 rozhodne 25členná porota hlasováním ve druhém kole, ceny se budou předávat 21. února 2018 v Lucerna Music Baru. Během večera zahraje skupina Midi Lidi, doplní ji dva interpreti z letošních nominovaných. Na místě se tradičně pokřtí výroční vinyl s nominovanými projekty. Vizuál desky vytvoří loňský laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Matyáš Chochola.
Skupina Wild Tides, která může získat Vinylu za desku roku.
Skupina Wild Tides, která může získat Vinylu za desku roku. | Foto: Wild Tides

Nominace hudebních cen Vinyla 2017

 • Deska roku
  Kalle - Saffron Hills (rozhovor)
  Pacino - Půl litru země (ukázka)
  Enchanted Lands - Feed Goals (ukázka)
  Wild Tides - Sbohem a šáteček (recenze)

 • Objev roku 
  Lavra (noise-ambientní hudba)
  Enchanted Lands (projekt producentky Barbory Polcerové)
  Sýček (kvarteto, které hraje psychedelický rock i dreampop)

 • Počin roku
  Aktivity Genot centre (kazetové vydavatelství)
  Superhrdinky (kompilace písní ženských interpretek, výtěžek z prodeje jde pro ženy v těžké životní situaci)
  Reedice alba Máma Bubo - Planeta Haj

Ceny Vinyla existují od roku 2011 po boku stejně staré ceny české hudební kritiky Apollo, která vypichuje vždy jedno album. Obě ceny vznikly jako reakce na tehdejší zkostnatělou situaci v mainstreamové anketě Anděl.

"Jsme přesvědčeni, že hlavním úkolem Vinyly není ani tak ocenit konkrétní vítěze v jednotlivých kategoriích, jako pomocí nominací ukázat na spektrum zajímavých projektů mimo hlavní zájem médií nebo posluchačů," říká pořadatel Pavel Uretšlégr.

Do určité míry se to podle něj i daří. "Když před šesti lety vyhráli Fiordmoss ve Vinyle objev roku, nebo když dostali před třemi lety dvojnásobnou nominaci Kalle, velkou posluchačskou základnu oba projekty neměly," míní Uretšlégr.

"Nyní jsou obě kapely klubovými taháky s nominací v takzvaně popovějším Apollu. Takže jistě existují příklady, kdy Vinyla pomohla objevit pro širší publikum zajímavou hudbu," dodává.

Příkladem je letos na objev a desku roku nominovaný projekt producentky a umělkyně Barbory Polcerové Enchanted Lands. "Pochvalně se o něm vyjadřuje prestižní britský portál The Quietus, zatímco v Čechách tento projekt prakticky nikdo nezná," říká Pavel Uretšlégr. 

The Quietus napsal, že sedmiskladbové album zní jako něco mezi horečnatým snem a koláží poskládanou z různých nálad a nespecifikovatelných zvukových podkladů. 

V minulých letech si cenu za desku roku odnesly kapely B4, Květy, Vložte kočku, DVA a producenti Dizzcock a dné.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy