Supraphon se přidává k oslavám Suchého devadesátin, vydává devět jeho her se Šlitrem

ČTK ČTK
22. 9. 2021 11:18
U příležitosti devadesátin Jiřího Suchého vychází tento pátek kolekce 15 CD obsahující devět her divadla Semafor, které Suchý vytvořil s Jiřím Šlitrem. Sbírka nazvaná Ďáblova dobře placená procházka z Vinohrad navazuje na předchozí vydání devíti jejich her z let 1959 až 1964 a představuje završení společné tvorby obou autorů. Nahrávky pocházejí z let 1965 až 1970.
Jiří Šlitr a Jiří Suchý na archivním snímku.
Jiří Šlitr a Jiří Suchý na archivním snímku. | Foto: Supraphon

Suchý oslaví devadesátiny 1. října. "Na scéně tohoto divadélka se vystřídaly takřka všechny tehdejší významné pěvecké a herecké hvězdy, oba autoři pro ně složili stovky písní a výstupů. Mnohé hry jsou nyní k dispozici v plné délce vůbec poprvé. Těžiště tvoří unikátní záznamy z archivu divadla Semafor, doplněné nahrávkami z archivu Supraphonu," vysvětluje Naďa Dvorská, producentka Supraphonu.

Komplet obsahuje hry Dobře placená procházka, Zavinil to bubínek, Zuzana je všude jako doma, Benefice, Ďábel z Vinohrad, Tak co, pane barone, Poslední štace, Jonáš a dr. Matrace a Revizor v šantánu s bonusem deseti písní ze hry Sekta. Nahrávky v celkovém čase 15 hodin a 40 minut vycházejí na CD i digitálně.

Již v roce 2011 pod názvem Semafor - léta šedesátá vyšel komplet 11 CD mapující tvorbu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra od vzniku slavného divadla. O rok později následoval další komplet Semafor - léta 70. a 80., který na tuctu CD zachytil průřez dílem semaforských tvůrců v letech normalizace a později.

Jubileum oslaví Jiří Suchý premiérou představení nazvaného Znám ještě starší lidi v dejvickém Semaforu. Už začátkem měsíce na pozvání Strun podzimu koncertoval na Vltavě. "Před výkonem Suchého lze jen smeknout. Z každého jeho pohybu, z každého jeho gesta bylo cítit, že pro koncertní nebo divadelní pódium žije a dýchá," napsal na Aktuálně.cz kritik Josef Vlček.

Další příležitost vidět Suchého se naskytne 31. října, kdy v pražském Rudolfinu opět na pozvání Strun podzimu nahradí kvůli pandemii zrušený jevištní recitál.

Divadelník na jevišti slavil i pětaosmdesátiny. Oblíbený herec, režisér, básník, textař, skladatel, spisovatel, zpěvák, hudebník, grafik a principál divadla Semafor také tehdy připravil několik večerů nazvaných Pocta Jiřímu Suchému aneb Znám ještě starší lidi. Promítl též dokument režiséra Jiřího Vondráka nazvaný Jiří Suchý: Moje souboje a boje. "Práce je pro mě na celých těch narozeninách nejpříjemnější," řekl tehdy.

Obal kompletu Ďáblova dobře placená procházka z Vinohrad.
Obal kompletu Ďáblova dobře placená procházka z Vinohrad. | Foto: Supraphon

Vedle činnosti v divadle Semafor se Suchý podílel také na vzniku mnoha filmů, k některým napsal námět, scénář, texty písní, složil hudbu či v nich hrál.

Po listopadu 1989 se vrhl i na podnikání, založil nakladatelství Klokočí a filmovou společnost Perplex. Vyšla mu spousta knih včetně dvacetisvazkové Encyklopedie, za kterou získal Cenu Jaroslava Seiferta.

Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni, která mu před několika lety udělila čestné občanství. Poté se stal i čestným občanem Prahy. Rád také maluje, momentálně jsou jeho litografie k vidění v pražské Galerii Smečky.

Je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné převzal medaili Za zásluhy od Václava Havla , cenu Thálie za celoživotní dílo nebo Cenu ministerstva kultury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Změny klimatu přispívají také k šíření tropických nemocí na sever

Globální oteplování a změny klimatu způsobují nejen rychlejší tání ledovců či větší výkyvy počasí, představují také velkou hrozbu pro potravinovou bezpečnost a nebezpečí šíření tropických nemocí na sever, včetně Evropy. Vyplývá to ze zprávy Lancet Countdown, zveřejněné v odborném časopise The Lancet, o níž informovala agentura AFP.

Tato zpráva téměř stovky vědců z celého světa varuje, že globální oteplování vytváří ideální podmínky pro šíření infekčních nemocí, jako jsou horečka dengue, virus zika, cholera či malárie, ve větší části světa, než tomu bylo před několika dekádami. Její autoři proto vyzvali k okamžité akci i účastníky nadcházejícího klimatického summitu COP26, který začíná za necelé dva týdny ve skotském Glasgow.

Z nejnovější zprávy Lancet Countdown rovněž vyplývá, že za posledních několik desítek let výrazně vzrostl počet komárů přenášejících tropické nemoci. Tento hmyz žijící v oblastech s vlhkým a teplým podnebím se díky globálnímu oteplování více rozšířil. Podle zprávy vzrostla od roku 1950 populace komára tygrovaného, který pochází z Asie a může přenášet viry zika či horeček dengue a chikungunya, o sedm procent. V případě komára egyptského, jenž přenáší třeba horečku dengue, je to 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy