Litografie s divadelní poetikou. Galerie Smečky vystavuje celoživotní dílo Suchého

Magdaléna Medková Magdaléna Medková - za podpory: Logo Pražská plynárenská
13. 9. 2021 12:56
Pětašedesát let se Jiří Suchý věnuje divadlu, hudbě a skládání textů. Jeho osobnost je nejvíce spjatá s Divadlem Na zábradlí a Semaforem. O něco méně je už známý jako grafik. Kreslení a výtvarnému projevu se přitom, jak říká, věnuje od dětských let. Vytvořil desítky litografií, ve kterých se odráží jeho poetika, dadaismus a lehce surreální sny.
Video: Daniela Dlabolová

Výstava v pražské Galerii Smečky nabízí příležitost, jak vidět Jiřího Suchého jinýma očima. Devadesátiletý hudebník a divadelník, se kterým spolupracovali Jiří Šlitr, Miroslav Horníček nebo Jitka Molavcová, působil od roku 1947 jako grafik v reklamních ateliérech BaR. Coby jediný nevyučený výtvarník se po třech letech v ateliéru dostal do Svazu výtvarných umělců.

"V té době jsem přičichl ke zpěvu a postupem času z reklamy odešel. Komunisty jsem jako výtvarník nezajímal, jako divadelník jsem si ale dalších dvacet let v médiích ani nevrzl. Zatímco předtím bylo divadlo takovou volnočasovou vášní a kreslením jsem se živil, v 50. letech se to obrátilo," říká Jiří Suchý.

Jeho poetika vychází z avantgardních uměleckých směrů, především z dadaismu a surrealismu. Pro divadlo Semafor napsal desítky představení a písní, které si ve volných chvílích doma sám ilustroval. Jako výtvarník o sobě říká, že je epigonem umělecké tvorby - techniku a styl se učil tím, že napodoboval jiné.

"V průběhu těch 70 let, co jsem dělal i v propagační reklamě, jsem se nechal hrozně ovlivňovat, poněvadž, co se stylu týče, tak jsem neměl svůj vlastní názor. Vždy jsem viděl nějakého grafika, třeba jsem viděl obrázek v časopise, kde bylo napsáno, že to dělal Brad Holland, nevím, kdo to byl, ale jeho styl mě tak zaujal, že jsem zkoušel kreslit jako on, dokud jsem neviděl zase něco jiného," říká protagonista divadla Semafor.

Litografie jako divadlo

Přejímáním různých stylů a technik se Suchý postupně dostal k 200 let staré litografii, která se pro něj stala nejpřirozenějším prostředkem, jak vyjádřit své hravé příběhy.

"Řekl bych, že možná teď po těch 60 letech jsem dospěl k určitému vlastnímu pohledu na grafiku a kresbu. Samozřejmě mě v tom stále ovlivňuje určitá scénografie. Divadlo mám pod kůží. I když kreslím úplně něco jiného, mám stejný zájem upoutat publikum," vysvětluje autor skladeb jako Malé kotě, Jó, to jsem ještě žil nebo Honky Tonky Blues.

Jiří Suchý / Co jsem dělal posledních devadesát let

Jiří Suchý

Kde: Galerie Smečky, Ve Smečkách 24, Praha 

Kdy: 8. září - 16. října

Děti, studenti, senioři od 65 let a ZTP mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské, ostatní zaplatí 50,- Kč.

Na výstavě je několik desítek kreseb, které vytvořil od svých pěti let až po současnost. Valná část vznikla jako ilustrace k jeho skladbám, básním a knihám. Své sny už 17 let přetváří v realitu v dílně tiskaře Petra Korbeláře, který je špičkou v oboru.

"U mě v dílně to funguje tak, že autorovi půjčím kámen domů, kde má čas vytvořit první tiskařskou kresbu jednou barvou, kterou spolu vytiskneme na stroji. Pak se kámen v mašině zbrousí a autor kreslí další barvu. Tímto způsobem se barvy postupně skládají, což znamená, že do poslední barevnosti člověk nevidí, jak bude vypadat výsledné dílo," vysvětluje tiskař.

Poslední ze Suchého děl, které visí naproti vstupu do galerie, má 11 barev a dvojice ho tiskla tři a půl dne. Součástí výstavy budou i dva workshopy, na kterých se zájemci mohou dozvědět podrobnosti o litografii jako nejmladší tiskařské technice v historii grafického designu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy