Scénografie z plastů, tající planeta. Divadelní svět Brno letos zkoumá změnu klimatu

ČTK ČTK
25. 2. 2020 17:36
Změna klimatu bude tématem letošního ročníku festivalu Divadelní svět Brno. Uskuteční se na 12 scénách v šesti mimořádných prostorech mezi 21. a 26. květnem. Vystoupí 35 souborů z osmi zemí.
Inscenaci Jezdec na bělouši představí soubor německého Divadla Brémy.
Inscenaci Jezdec na bělouši představí soubor německého Divadla Brémy. | Foto: Theater Bremen

Podtitul Nic se neděje má upozornit na změny přírodního, společenského a politického klimatu, kterému se věnuje hlavní linie programu. Zahájení obstará projekt na piazzettě před Janáčkovým divadlem nazvaný Noosféra neboli zmrzlinové andante pro tanečníky a fontánu.

Snímek z inscenace Na královské stezce.
Snímek z inscenace Na královské stezce. | Foto: Deutsches Schauspielhaus Hamburg

Přímo pro fontánu bude složená skladba Františka Chaloupky, ve které účinkuje 12 tanečníků, 33 kopečků zmrzliny a neomezený počet diváků. "Kopeček zmrzliny má představovat planetu, která pomyslně taje," vysvětluje dramaturgyně Barbara Gregorová.

Lidé uvidí tři inscenace v němčině. První z nich jménem Bakchantky zhlédnou ještě před zahájením festivalu, a to ve vídeňském Burgtheateru. "Máme k dispozici tři autobusy, kterými diváky dopravíme do Vídně. Po cestě si poslechnou úvod k inscenaci," uvádí Gregorová.

V Městském divadle Brno pak soubor Divadla Brémy představí hru Theodora Storma Jezdec na bělouši, jejíž scénografie je vytvořena z veřejné sbírky plastů. Ty představují šum Severního moře.

Poslední z německojazyčné trojice je inscenace Na královské stezce, vtipné politické divadlo o novém králi a návratu nacionalismu či rasismu. Nastudoval jej německý režisér Falk Richter.

V dalších sekcích se akce zaměří na antické divadlo, tvorbu pro děti nebo tanec a pohyb. V Janáčkově divadle například po pěti letech vystoupí izraelský soubor Batsheva Dance Company. "Předpokládáme, že taneční vystoupení přiláká návštěvníky z celé republiky, případně i ze zahraničí," doplňuje Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno, které festival pořádá.

Na programu bude také projekt Shakespearova myčka v Zahradnické ulici v podání maďarského souboru Örkény Színház, jenž přenáší tragédii Romea a Julie do kulis současné Budapešti. Režíruje Viktor Bodó.

Samostatná sekce nabídne autorský profil režiséra Jana Kačeny, který po loňském úrazu upadl do kómatu.

Festival původně vznikl jako výsledek spolupráce brněnských divadel. Nyní jej pořádá Národní divadlo Brno. Loňský, desátý ročník s tématem Evropský sen tvořilo 56 představení, z toho 35 bylo vyprodaných. Přišlo více než 7000 lidí. Vystupovaly i zahraniční soubory, třeba z Jižní Koreje, Komorských ostrovů či Madagaskaru.

Zatím největší pozornost vyvolal Divadelní svět Brno před dvěma roky, kdy měl na programu dvě inscenace režiséra Olivera Frljiče. Představení Naše násilí a vaše násilí přerušila skupina protestujících. Kardinál Dominik Duka hru považoval za natolik problematickou, že podal žalobu na pořadatele kvůli údajnému zásahu do osobnostních práv. Brněnské soudy žalobu pravomocně zamítly, spor míří k Nejvyššímu soudu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy