Crankův balet se vrací do Národního. Oněgin i po letech udivuje náročnou choreografií

Alina Nanu jako Taťána a Patrik Holeček v roli Oněgina.
Alina Nanu jako Taťána a Patrik Holeček v roli Oněgina.
Alina Nanu jako Taťána a Patrik Holeček v roli Oněgina.
Danilo Lo Monaco jako Oněgin a Nikola Márová jako Taťána.
Federico Ievoli jako Lenskij a Giovanni Rotolo v roli Oněgina.
Foto: Serghei Gherciu/ND
ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 2. 2020 10:33
Obnovenou premiéru baletu Johna Cranka Oněgin na motivy románu Alexandra Puškina uvede tento čtvrtek Balet Národního divadla. Stejný titul měl na repertoáru už v letech 2005 až 2012.

Po čtvrteční premiéře následují reprízy hned v pátek 21. února, neděli 23., úterý 25. a středu 26. února. Čtyřikrát pak bude Oněgin na programu příští měsíc.

Alina Nanu jako Taťána a Patrik Holeček v roli Oněgina.
Alina Nanu jako Taťána a Patrik Holeček v roli Oněgina. | Foto: Serghei Gherciu/ND

Veršovaný román Evžen Oněgin patří k nejznámějším a nejoblíbenějším dílům světové literatury. Příběh znuděného petrohradského aristokrata, který odmítá lásku mladé vesnické dívky Taťány a dává přednost flirtování s její sestrou Olgou, zaujal čtenáře i tvůrce z nejrůznějších uměleckých oborů.

Poprvé se Puškinovi hrdinové na jeviště dostali díky Petru Iljiči Čajkovskému, jehož stejnojmenná opera byla uvedena v roce 1879. V pražském Národním divadle měla premiéru o deset let později a dirigoval ji sám Čajkovskij.

John Cranko, jenž se s postavou Evžena Oněgina setkal při choreografické práci na Čajkovského opeře v roce 1952, vytvořil svou inscenaci roku 1965 pro Stuttgartský balet v hlavní roli s Marcií Haydéeovou a Rayem Barrou. Definitivní podobu, kterou mohou nyní spatřit i diváci Národního divadla, balet získal o dva roky později.

České publikum mohlo inscenaci poprvé vidět roku 1982, kdy Stuttgartský balet hostoval v tehdejším Smetanově divadle, dnešní Státní opeře.

Na výsledné podobě díla má kromě Johna Cranka podíl i Kurt-Heinz Stolze, autor hudebního pojetí díla. Využil Čajkovského většinou neznámé skladby a vytvořil novou baletní hudbu, aniž by použil jediný takt ze skladatelovy opery.

Při vytváření doprovodu pro tento balet John Cranko a Kurt-Heinz Stolze pracovali převážně s Čajkovského klavírními skladbami a jeho symfonickou fantazií Francesca da Rimini.

Balet Oněgin se do Národního divadla vrací po osmi letech. | Video: Národní divadlo

Crankův balet klade na tanečníky požadavky co do fyzického výkonu a techniky, expresivity i smyslu pro hluboké emoce.

"K nejnáročnějším patří pasáže pas de deux Taťány a Oněgina a také Taťány a Gremina, jejího manžela. Co se týče sólových partů, tak složité je kupříkladu sólo Oněgina, ve kterém se blíže seznamujeme s jeho charakterem," popsala choreoložka a repetitorka Jane Bourneová, která se na pražské inscenaci podílela, v rozhovoru pro Český rozhlas Vltava.

Podle Bourneové jsou pro interprety značnou výzvou také vysoké zvedačky, které měl choreograf Cranko v oblibě. "Balet Oněgin dokončil v roce 1965. V té době nebyli tanečníci na takové technické úrovni, na jaké jsou dnes. A i přesto dnes mnozí tanečníci shledávají Crankovu choreografii v Oněginovi náročnou," upozorňuje choreoložka.

Irina Burduja jako Olga a Federico Ievoli v roli Lenského.
Irina Burduja jako Olga a Federico Ievoli v roli Lenského. | Foto: Serghei Gherciu/ND

V hlavních rolích baletu Oněgin se tento čtvrtek představí Miho Ogimoto a Giovanni Rotolo. Při předchozím uvedení Oněgina se v hlavních rolích vystřídala nejzvučnější jména souboru, například Tereza Podařilová a Jiří Kodym, kteří za role Taťány a Oněgina získali v roce 2005 Ceny Thálie. Oba nyní působí v Baletu Národního divadla jako baletní mistři a na nastudování současné inscenace se podíleli.

Někdejší umělecký šéf Stuttgarského baletu John Cranko, který žil v letech 1927 až 1973, byl jedním z nejvýznamnějších choreografů 20. století a duchovním otcem mnoha slavných choreografů. U Cranka v 60. letech tančil například slavný Čech Jiří Kylián, kterého právě Cranko přiměl, aby se sám věnoval choreografii.

Balet Národního divadla již uvedl také další Crankova díla, Zkrocení zlé ženy a Labutí jezero.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy