Ředitelem plzeňského divadla se stal Martin Otava

ČTK ČTK
1. 9. 2014 20:23
Martin Otava vystřídal ve funkci Ilju Racka, který plzeňskou scénu řídil po odchodu Jana Buriana do Národního divadla.
Martin Otava, ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni.
Martin Otava, ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni. | Foto: Profimedia

Plzeň - Ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni je ode dneška Martin Otava, operní režisér, pedagog Akademie múzických umění v Praze a v letech 2009 až 2014 ředitel Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Funkce se ujímá na pět let. Vystřídal Ilju Racka, jenž byl loni dočasně pověřen vedením poté, co Jan Burian odešel řídit Národní divadlo v Praze.

Otava vnímá své působení v Plzni jako výzvu, a to i vzhledem k tomu, že město v úterý slavnostně otevře Nové divadlo, postavené za 880 milionů korun, nejmodernější divadelní budovu v zemi.

"Vést divadlo s klasickým 'velkým divadlem', novou scénou a scénou experimentální, to je výzva, kterou může člověk dostat jednou za život," řekl už dříve Otava. Do funkce ho jmenovala loni 19. prosince Rada města Plzně na základě doporučení třináctičlenné výběrové komise.

Jedenapadesátiletý Martin Otava vystudoval herectví a operní zpěv na Pražské konzervatoři, později absolvoval studium režie na pražské AMU. Jako režisér působí už více než dvacet let na českých scénách i v zahraničí, a to v Japonsku, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Francii, Španělsku, Norsku a USA. Na Akademii múzických umění vede operní studio, vyučuje operní režii a herectví.

Mezi své cíle si Otava klade i zvýšení návštěvnosti, pomoci by podle něj mohla i studiová scéna, jež se otevře v Novém divadle a bude zaměřena na experimentální tituly a mladšího diváka. Pod Otavovým vedením v sezoně 2014/2015 nabídnou plzeňští divadelníci rekordních 26 premiér.

Vloni byla návštěvnost Divadla J. K. Tyla v Plzni téměř 175 tisíc diváků. Divadlo tvoří pět uměleckých souborů, jež produkují zhruba pět set činoherních, operních, operetních, muzikálových a baletních představení ročně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
Další zprávy