Ředitelem plzeňského divadla se stal Martin Otava

ČTK ČTK
1. 9. 2014 20:23
Martin Otava vystřídal ve funkci Ilju Racka, který plzeňskou scénu řídil po odchodu Jana Buriana do Národního divadla.
Martin Otava, ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni.
Martin Otava, ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni. | Foto: Profimedia

Plzeň - Ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni je ode dneška Martin Otava, operní režisér, pedagog Akademie múzických umění v Praze a v letech 2009 až 2014 ředitel Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Funkce se ujímá na pět let. Vystřídal Ilju Racka, jenž byl loni dočasně pověřen vedením poté, co Jan Burian odešel řídit Národní divadlo v Praze.

Otava vnímá své působení v Plzni jako výzvu, a to i vzhledem k tomu, že město v úterý slavnostně otevře Nové divadlo, postavené za 880 milionů korun, nejmodernější divadelní budovu v zemi.

"Vést divadlo s klasickým 'velkým divadlem', novou scénou a scénou experimentální, to je výzva, kterou může člověk dostat jednou za život," řekl už dříve Otava. Do funkce ho jmenovala loni 19. prosince Rada města Plzně na základě doporučení třináctičlenné výběrové komise.

Jedenapadesátiletý Martin Otava vystudoval herectví a operní zpěv na Pražské konzervatoři, později absolvoval studium režie na pražské AMU. Jako režisér působí už více než dvacet let na českých scénách i v zahraničí, a to v Japonsku, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Francii, Španělsku, Norsku a USA. Na Akademii múzických umění vede operní studio, vyučuje operní režii a herectví.

Mezi své cíle si Otava klade i zvýšení návštěvnosti, pomoci by podle něj mohla i studiová scéna, jež se otevře v Novém divadle a bude zaměřena na experimentální tituly a mladšího diváka. Pod Otavovým vedením v sezoně 2014/2015 nabídnou plzeňští divadelníci rekordních 26 premiér.

Vloni byla návštěvnost Divadla J. K. Tyla v Plzni téměř 175 tisíc diváků. Divadlo tvoří pět uměleckých souborů, jež produkují zhruba pět set činoherních, operních, operetních, muzikálových a baletních představení ročně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy