reklama
 
 

Ředitelem plzeňského divadla se stal Martin Otava

1. 9. 2014 20:23
Martin Otava vystřídal ve funkci Ilju Racka, který plzeňskou scénu řídil po odchodu Jana Buriana do Národního divadla.

Plzeň - Ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni je ode dneška Martin Otava, operní režisér, pedagog Akademie múzických umění v Praze a v letech 2009 až 2014 ředitel Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Funkce se ujímá na pět let. Vystřídal Ilju Racka, jenž byl loni dočasně pověřen vedením poté, co Jan Burian odešel řídit Národní divadlo v Praze.

Otava vnímá své působení v Plzni jako výzvu, a to i vzhledem k tomu, že město v úterý slavnostně otevře Nové divadlo, postavené za 880 milionů korun, nejmodernější divadelní budovu v zemi.

"Vést divadlo s klasickým 'velkým divadlem', novou scénou a scénou experimentální, to je výzva, kterou může člověk dostat jednou za život," řekl už dříve Otava. Do funkce ho jmenovala loni 19. prosince Rada města Plzně na základě doporučení třináctičlenné výběrové komise.

Jedenapadesátiletý Martin Otava vystudoval herectví a operní zpěv na Pražské konzervatoři, později absolvoval studium režie na pražské AMU. Jako režisér působí už více než dvacet let na českých scénách i v zahraničí, a to v Japonsku, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Francii, Španělsku, Norsku a USA. Na Akademii múzických umění vede operní studio, vyučuje operní režii a herectví.

Mezi své cíle si Otava klade i zvýšení návštěvnosti, pomoci by podle něj mohla i studiová scéna, jež se otevře v Novém divadle a bude zaměřena na experimentální tituly a mladšího diváka. Pod Otavovým vedením v sezoně 2014/2015 nabídnou plzeňští divadelníci rekordních 26 premiér.

Vloni byla návštěvnost Divadla J. K. Tyla v Plzni téměř 175 tisíc diváků. Divadlo tvoří pět uměleckých souborů, jež produkují zhruba pět set činoherních, operních, operetních, muzikálových a baletních představení ročně.

autor: ČTK | 1. 9. 2014 20:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama