Ředitelem plzeňského divadla se stal Martin Otava

ČTK ČTK
1. 9. 2014 20:23
Martin Otava vystřídal ve funkci Ilju Racka, který plzeňskou scénu řídil po odchodu Jana Buriana do Národního divadla.
Martin Otava, ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni.
Martin Otava, ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni. | Foto: Profimedia

Plzeň - Ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni je ode dneška Martin Otava, operní režisér, pedagog Akademie múzických umění v Praze a v letech 2009 až 2014 ředitel Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Funkce se ujímá na pět let. Vystřídal Ilju Racka, jenž byl loni dočasně pověřen vedením poté, co Jan Burian odešel řídit Národní divadlo v Praze.

Otava vnímá své působení v Plzni jako výzvu, a to i vzhledem k tomu, že město v úterý slavnostně otevře Nové divadlo, postavené za 880 milionů korun, nejmodernější divadelní budovu v zemi.

"Vést divadlo s klasickým 'velkým divadlem', novou scénou a scénou experimentální, to je výzva, kterou může člověk dostat jednou za život," řekl už dříve Otava. Do funkce ho jmenovala loni 19. prosince Rada města Plzně na základě doporučení třináctičlenné výběrové komise.

Jedenapadesátiletý Martin Otava vystudoval herectví a operní zpěv na Pražské konzervatoři, později absolvoval studium režie na pražské AMU. Jako režisér působí už více než dvacet let na českých scénách i v zahraničí, a to v Japonsku, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Francii, Španělsku, Norsku a USA. Na Akademii múzických umění vede operní studio, vyučuje operní režii a herectví.

Mezi své cíle si Otava klade i zvýšení návštěvnosti, pomoci by podle něj mohla i studiová scéna, jež se otevře v Novém divadle a bude zaměřena na experimentální tituly a mladšího diváka. Pod Otavovým vedením v sezoně 2014/2015 nabídnou plzeňští divadelníci rekordních 26 premiér.

Vloni byla návštěvnost Divadla J. K. Tyla v Plzni téměř 175 tisíc diváků. Divadlo tvoří pět uměleckých souborů, jež produkují zhruba pět set činoherních, operních, operetních, muzikálových a baletních představení ročně.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy